Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 46

Vítejte v dalším z mnoha zimních zatažených týdnů. Horalům přeji krásný slunný den či mrazivou bezměsíčnou noc. My ostatní pojďme rozfoukat mraky a sledovat komety, meteory nebo třeba jen planety cestou do školy či do práce. Každopádně si ale můžete přečíst, co nám mimo jiné 50. týden roku 2004 přináší. Ale že to letí, co? Vánoce za dveřmi.

Kometa Machholz a ostatní

Konečně radostná zpráva. Z oblasti bývalého Československa i okolních zemí již přichází řada čerstvých hlášení o pozorování této komety. Jak se zdá, dělá nám zatím opravdu radost, a to i co se jasu týče. Těžko nyní hodnotit jejískutečnou jasnost. Ta se velmi těžko určuje u tak difúzních objektů, ale dá se říct, že v místech, kde ji mají výše nadobzorem, už ji lze pozorovat okem někde na hranici 5,5 mag. Samozřejmě zde nelze mluvit o nějaké krásné kometě s ohonem.Ti co ji nyní viděli okem byli jistě rádi, že spatřili slabou mlžinku. Zajímavou ji činí spíše poměrně veliká koma, která již nyní má kolem 15 úhlových minut, což je asi tak půlka měsíčního kotouče. Hlava komety tedy působí impozantnějak při pohledu triedrem, což jsem si mohl ověřit, tak jistě i velkým dalekohledem.
Pro lepší představu zde přikládám jeden ze záběrů pořízených na počátku prosince. Koma je poměrně rozsáhlá, ale také ne moc jasná, pouze středová oblast je výrazně jasnější. Ohony by z našich zeměpisných šířek prozatím moc dobře patrnébýt neměly. Spíše lze předpokládat, že neuvidíme žádné, nebo jen náznak krátkého širokého prachového chvostu.

Ilustrační foto...

Kometa 3. 12. 2004. Image credit: Gerald R. Miller, Tuva Astronomy Club

A kde že bychom měli kometu hledat? No nyní je to již poměrně snadné. Nachází se zhruba v úrovni spodní jasnější hvězdy souhvězdí Zajíce, jen trochu mírně doprava. Sebelepší popis nevynahradí jednoduchou mapku, tak se raději podívejte sami.Jednu udělal Lukáš Turek, další je také na webu Komety.cz.

A ještě jedna legrační historka na závěr. Narazil jsem na žádost o výslovnost jména objevitele. Legrační je to pro mě, když se v němčině relativně domluvím (tedy asi stejně jako anglicky, neboli ani v jednom jazyce nic moc :-). Jak vysvětlilsám objevitel Don Machholz, jeho příjmení pochází přes praprarodiče z Německa a doslova znamená v němčině "dělat dřevo".To by samozřejmě dal leckdo dohromady, ale pokud vás to opravdu zaujalo, tak tady je originál jeho odpovědi.Trochu mi to připomíná zmínku paní Tiché o tom, jak mají pro cizince někde k dispozici zvukovou nahrávku výslovnosti českých jmen planetek. A stejně to prý jde Japoncům lépe než Američanům.. Ostatně posuďte sami, co se musí naučit vyslovovat. Všechny očíslované planetky, včetně těch se jmény, kterých je tam již většina, najdete na webu Hvězdárny a Planetária v Českých Budějovicích.

Na závěr ještě zmínka k vývoji jiných komet. Podle všeho jsou stále nejdostupnějšími kometami 78/P Gehrels,která má kolem 10,5 mag a C/2004 Q1 (Tucker), jež má necelých 11 mag. To není zrovna moc dobré, ale ve srovnánís jinými slabšími kometami to ještě ujde.
Kometa C/2003 K4 (LINEAR) je pro našince nedostupná i když by svojím jasem kolem 7,5 mag docela lákala. Dostanemevšak ještě příležitost v únoru 2005 a uvidíme. Třeba bude ještě poměrně jasná. Na stránce Seichi Yoshidy to vypadá dokonce kolem 9 mag pro počátek února 2005.
A úplně na závěr ještě malá zmínka o kometě C/2003 T4 (LINEAR) na níž jsem narazil také v Ročence na rok 2005. Podle údajů z poslední doby asi nedosáhne totiž tak velké jasnosti, jak je v Ročence uvedeno. Spíše to bude o několik magnitud méně,ale bude dobré to dále sledovat.

A opět planety a Měsíc

Tak jsme se konečně dočkali. Tento týden bude pokračovat Měsíc ve své pouti vstříc planetám viditelnýmna ranním nebi. Nejprve navštíví v úterý 7. 12. Jupiter (jehož zákryt bude pozorovatelný v USA). Později, ve čtvrteka v pátek ráno (především 10. 12.), projde poblíž dvojice Venuše - Mars. Tyto dvě planety jsou k sobě nyní velmi blízko,ovšem Mars bude okem viditelný mnohem hůře než jasná Venuše. Můžete jej ale podle ní vyhledat. Nicméně toto vše bude asi spolehlivě zakryto nízkou inverzní oblačností. Alespoň nám ji tak slíbili na celý týden meteorologové. Kdyby se snad náhodou nad vámi objevila jasná modrá obloha alespoň někdy přes den, zkuste vyhledat Venuši podle Měsíce. Ve čtvrtek 9. 12.budou od sebe asi 10 stupňů, což je tak šířka dlaně na natažené ruce a v pátek 10. 12. budou od sebe kolem poledne jen asi 6°. Obě tělesa budou maximálně kolem 20° nad obzorem, takže si nedělám velké iluze o tom, že se o to někdo pokusí, byť nebude zataženo..
Každopádně 12. 12. 2004 ve 2:29 bude Měsíc v novu, což je výborná zpráva pro ty pozorovatele, co mají rádi tmavou oblohu. Otázku, zda se vyjasní až při úplňku raději ponechme nezodpovězenou, neboť Geminidy se blíží :-)

Geminidy - upozornění

Pro jistotu přidávám do tohoto dílu upozornění, že již o víkendu má smysl vyjít si na Geminidy (ne na houby, to je činnost denní). Bude-li předpověď příznivá alespoň na jednu ze tří nocí kolem data 13. 12., máme reálnou šanci užítsi pořádnou meteorovou show. Vím o čem mluvím. Když je jasno, jsou dle mého názoru Geminidy nejhezčím rojem současnosti. Zdatně mu pochopitelně sekundují oblíbenější Perseidy. Nevím, proč ony jsou tak oblíbené, když létají mnohem rychleji. Že by v tom měl prsty ten srpen?
Další - podrobnější info přinesu ještě za týden. Maximum připadá na výbornou bezměsíčnou noc 13. 12. večer. Očekávanýpočet meteorů je kolem 80 za hodinu s radiantem v zenitu, tedy reálně řekněme, že jeden snaživec by tak těch 30 - 40 kousků do hodiny napočítat mohl.

Mars Exploration Rover

Již minulý týden překročily oba rovery další mezník. Jsou na Marsu více než 300 solů. Aktuálně k 6. 12. je to pro Spirit 330 solů a pro Opportunity 309 solů. A co že je to ten sol? No pro jistotu dodejme, že totéž, co náš den tady na Zemi. Tedy vlastně den trvající asi 24,5 hodiny..

Ilustrační foto...

Původní plán cesty ven z kráteru Endurance. Ukázalo se však, že tato cesta není použitelná a rover s největší pravděpodobností vyjede opět místy, kudy do kráteru vjel (oblast Karatepe). Kliknutím na obrázek se načte verze 6,7 MB z webu NASA.

Jestliže vás tato úžasná mise již dávno znudila, pak vás musím upozornit, že je nutné zbystřit pozornost. Média ji zbystří bohužel až tehdy, když se jeden z robotů odmlčí, ale my bychom byli jistě zvědavi, co je například venku kolem kráteru Endurance, který již tak důkladně prozkoumal Opportunity. Pak tedy vězte, že již brzy se chystá jeho vyjetí vena můžeme očekávat, že prozkoumá mimo jiné tepelný štít, který jej chránil při sestupu atmosférou, jenž byl odhozen donedaleké vzdálenosti od kráteru Endurance.
Také se Spirit to možná bude zábavnější, už jen proto, že zima na Marsu bude pomalu za námi, zvýší se přísun energie ze slunečního záření a on bude moci více operovat. Otázkou je nakolik, protože vozítka stárnou a Spirit již nějaké ty problémy s kolečky má. Nicméně zatím jede a přejme si, aby to tak bylo ještě pěkných pár měsíců.

Zvláštní kouřová stopa

Astronomický snímek dne ze 7. prosince přináší opravdu zvláštní kouřovou stopu na snímku Australana Wayna Prydea.
Vznikl prý při sekvenčním snímání vývoje oblaku na pozadí a je pouze na jediném snímku. Mě to nejvíce připomíná snadprávě dopad nějakého meteoru do vody. To by však musel mít autor snímku štěstí, že by cvakl spouští zrovna v okamžiku dopadu tělesa do vody. Co si myslíte vy? Můžete napsat na APOD.

Ilustrační foto...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mars v roce nula
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 20
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 25
Ilustrační foto...
Face off
Ilustrační foto...
Z archivu: J. A. G.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691