Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 45

Týden začne netradičně - doporučíme halové jevy - a to především ty, jež by mohl způsobit jinak poměrně velký nepřítel autorův - Měsíc. Především lze doporučit ranní pozorování planet, dále tu máme zmínku k ISS a také jeden opravdu zajímavý úkaz u Jupiteru.

Atmosférické úkazy při Měsíci

Možná budete mírně zklamání, proč to tu hodlám rozebírat. Když jsem v průběhu týdne sledoval novinky na serveru Spaceweather.com, také jsem se domníval, že se jedná o "okurkovou" sezónu. "Když už nemají o čem psát, uveřejňují snímky halových jevů kolem Měsíce", říkal jsem si. Čím více se blížila neděle, tím mně to začalo zajímat a vyvrcholilo to myšlenkou, že něco takového je přece skělý námět k pozorování. Tak snad proto jsem tu s ním, i když to není nic nového.

Ilustrační foto...

Klasické halo kolem Měsíce a stín stopy letadla, foto: Jean-Marie Maillard
Letadlo letělo výše než oblaky, jež vytvořily onen kruh.
Stín stopy letadla na ně dopadá. Jasná hvězda uvnitř je Jupiter.

Výše uvedenou fotografii si dovoluji převzít z webu. Dostal jsem se na něj náhodou, když jsem chtěl vytahnout nějakýsnímek měsíčního hala z bezedné studnice Internetu. To stačí zadat do vyhledávače obrázků slova jako moonbow nebo moonhalo a jeden se nestačí divit. Jsem opravdu rád, že jsem tak učinil, protože web, z něhož snímek pochází je sám o sobě fajn - jakási obecnější podoba Astronomického snímku dne - Earth Science Picture of the Day. Třeba jej také ještě neznáte..

Předchozí řádky měly za úkol připomenout, že existuje i něco mezi "nebem a zemí", co má smysl sledovat. Tím jsou právěi halové jevy a na ty je dokonce vypsán pomyslný hon, o jehož pořádání se bylo možné dovědět na stránkách Amatérské prohlídky oblohy. Z posledních zajímavých článků zde uvedených bych ještě rád upozornil na rozhovor s pozorovatelem těchto jevů Jarmo Moilanenem. A na závěr tedy vyzývám k zvýšené aktivitě v těchto nocích, kdy bude Měsíc poměrně dost dlouho pozorovatelný. Teprve koncem týdne vychází až předpůlnocí. Přidají-li se průsvitné oblaky z ledových krystalků, nebo alespoň ty vodní, mohlo by to stát za to.

A ještě malý dodatek. Tentokrát Měsíci nic nevyčítám. Naopak. Když jsem šel ráno ve středu večer domů, viděl jsem jejnízko nad východem jak byl zahalen do krásných cirů, či cirostratů a měl až bláznivě nazelenalou barvu. Ráno jdu zas a žasnu, jak ten samý Měsíc zapadá nad severozápadem do téže vrstvy mraků a vůbec to celé vypadalo tak kouzelně. A večertéhož dne? Možná jen shoda náhod, že jsem se vracel zase až před soumrakem, ale viděl jsem jej dotřetice a co vám budupovídat - opět byl v podobném závoji jako o ten jeden den předtím. Myslím, že právě tyto náhody mi tak učarovaly a jsou jedním z důvodů mého koukání na nebe. A kdyby vás náhodou ostatní považovali za blázny, nebo v lepším případě za astrology, nevěšte hlavu. Naopak - podělte se s ostatními v astrofóru :-)

Měsíc na druhou

V poslední době jsem začal se zájmem sledovat stránky velkého přítele pozorování Měsíce, Pavla Gabzdyla. Tyto řádky však neberte pouze jako satisfakci těm, kdo majíMěsíc jako hlavní střed svého zájmu na obloze, zatímco já preferuji noci bezměsíčné. Nyní mě skutečně mrzí např. opomenutálibrace v minulém týdnu. Vřele proto doporučuji onen Měsíční deník a jeho články z konce listopadu, protože počtení zde je to opravdu dokonalé a zážitky u dalekohledu na ně navazující jistě také. Už se těším i já na svá znovunalezená měsíční zákoutí.

Ranní planety, celonoční Saturn

U toho Saturnu se večerním pozorovatelům omlouvám, vím že vychází spíše později a nemá příliš cenu jej pozorovat dříve než kolem jedenácté večer, kdy už bude dostatečně vysoko na obloze, aby jeho obraz příliš nerozvlnila zemská atmosféra.Lepší bude tedy počkat na něj do půlnoci, nebo rovnou pozorovat s ostatními planetami ráno. Jen tak mimochodem jej v nociz úterka na středu navštíví Měsíc, ale nebude to asi příliš setkání na krásu jako v září..

Na téma pozorování planet po ránu toho bylo v minulých dílech napsáno opravdu dost. Důvodem je postupný ústup Venušesměrem ke Slunci, kterému sekundují Jupiter a vysoko na obloze Saturn. Nad východem se navíc začíná vynořovat Mars. Především planeta Venuše bude velmi dobře pozorovatelná a podle ní můžete postupně začít zkoušet hledat i slaboučký Mars. Nedaleko nich bude také Alfa Librae - Zuben Elgenubi. Na tu jsem si okamžitě vzpoměl, protože byla pěkně pozorovatelná nedaleko úplně zatmělého Měsíce v květnu 2004.
Nezapomeňte na dění nad ránem o týden později. Bude toho mnohem více - Venuše s Marsem a zároveň Měsíc a Jupitera podobné úkazy.

Ilustrační foto...

Teorie podle programu Cartes du Ciel a praxe podle pana Sládečka

Chození do práce je vždy o dost příjemnější, mám-li nad hlavou relativně jasné nebe, třeba právě dost na to, aby šlopozorovat nějaké to planetární představení. Zatímco já se jen kochal, v poště jsem dostal i snímek pohotovějšího pozorovatele. Vždyť to je přesně ono. Když ráno vstanete - udělejte podobně jednoduchý snímek. Stačí jen nějaký stativ nebo rám okna. A odpoledne jej pošlete třeba nám do IAN a my jej velmi rádi publikujeme v naší stále oblíbenější Virtuální pozorovatelně.

K přeletům ISS

Minulý týden nabídl poměrně slušné počasí ve večerních hodinách a tak doufám, že si většina z vás vzpoměla na alespoňjeden z přeletů ISS. Také já jsem měl konečně 26. 11. štěstí a jen tak v papučích a tričku vylezl do té zimy. Ne že bychbyl nějak otužilý, nebo snad chtěl přijít o peníze z důvodu nemocenské, ale nějak mi to prostě nedalo a když jsem si tohovšiml na poslední chvíli, nechtěl jsem o přelet přijít. A bylo to opravdu kouzelné. Kdysi jsem měl možnost argumentovatv jisté diskuzi, že ISS v žádném případě nekličkuje, ale opak je pravdou. Když mi v pátek večer prolétla těsně kolem jasné Vegy a posléze hvězdami Labutě, bylo mi jasné, že oni jedinci si nevymýšlí ani trochu. A stačí se při takovém pozorováníještě trochu otáčet kolem své osy s hlavou vysoko zdviženou a pohledem upřeným na ISS, a máte o klikatící se let stanicepostaráno. Za vše sice mohou jen naše smysly, konkrétně asi oči a mozek zároveň, ale stojí to za to. Pohyb očí při pohybechtěla kolem osy způsobil krásné vlnky v letu ISS a podobný úkaz mají nasvědomí i blízké jasné hvězdy. Naopak, nejsou-lipoblíž, vyjde najevo nezáživná pravda, že ISS letí prakticky rovně, což lze samozřejmě ověřit fotograficky.
V pondělí těsně po 17. hodině nastává poslední výhodný večerní přelet, další již nebudou tak vysoko na nebi (30. 11.a 2. 12.). Další přelety začnou 11. 12. a budou opět pozorovatelné ráno, neboť toto střídání ráno - večer se většinou pravidelně opakuje.

Jupiterovy úkazy?

Planeta Jupiter je nyní viditelná jen nevysoko nad jihovýchodním obzorem za svítání. Má smysl již pozorovat rej měsíčkův jejím okolí, ale na nějaké to pravidelné pozorování to asi není po ránu to pravé. Připomenu zatím, že v sobotu ráno se vyplatí případně přivstat na přechod stínu měsíce Ganyméda přes jupiterův disk. Tak snad alespoň takto, jinak uvidíme,zda a v jaké podobě se zde v budoucnu opět předpovědi podobných úkazů objeví. Možná to závisí i na vás, čtenářích, ale to se ještě uvidí po novém roce.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 25
Ilustrační foto...
Obloha v říjnu
Ilustrační foto...
Jméno pro planetku
Ilustrační foto...
2M1207b -- říkejme mu exoplaneta
Ilustrační foto...
Kam kráčí Kosmologická sekce ČAS?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691