Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tak blízko, tak daleko

Z nekonečných plání archivu Hubblova kosmického dalekohledu přicválaly záběry unikátní dvojice galaxií: Krásné spirály, za kterou se v zákrytu schovává druhá velká galaxie. Světlo miliard vzdálenějších hvězd slité do jemné mléčné záře tak vzácně zviditelňuje jinak neviditelnou látku soustavy v popředí.

Ilustrační foto...Čerstvým přírůstkem do Hubblova odkazu, už rok a půl starého a dodejme, že i skvělého projektu Vědeckého ústavu pro kosmický dalekohled v Baltimoru, je kompozice několika záběrů systému NGC 3314, jenž leží 140 milionů světelných roků daleko, směrem do souhvězdí Hydry. Snímky vzniknuly čtvrtého dubna 1999 během dvouapůlhodinové expozice na žádost Williama Keela a Ray Whita III z Alabamské univerzity.

Už na první pohled je patrné, že NGC 3314 tvoří dvě hvězdné soustavy: V popředí je obyčejná spirální galaxie NGC 3314a ozdobená neprůhlednými oblaky plynu a především prachu, v centru s řadou mladých, velmi zářivých hvězd seskupených do zřetelné příčky. V pozadí asistuje větší, ne tak výrazná spirála NGC 3314b. Její výrazně větší sklon dává ve výsledku -- samozřejmě jenom při pohledu ze Země -- vzhled značně protáhlé elipsy.

O tom, že i galaxie -- na první pohled napěchované oslnivými hvězdami, nahřátým vodíkem i chladným prachem -- představují řídkou, snadno průhlednou směs, se přesvědčíte v okamžiku, kdy si všimnete že vzdálenější spirála tu a tam prosvítá skrz bližší NGC 3314a. Světlo NGC 3314b je průchodem mezihvězdným prachem pouze zčervenalé; například jádro poblíž středu galaxie v popředí, kde se podle autorů oblaky plynu a prachu protáhne pouhé jedno procento všech modrých fotonů. Navíc se tak zviditelňuje jinak zcela tajemná skrytá látka a netřeba připomínat, že se právě na ni astronomové slétávají jak vosy na bonbon.

Zajímavé je, že neexistují žádné věrohodné důkazy o intimnějším spojení obou galaxií. Vzájemná vzdálenost se odhaduje na 15 až 25 milionů světelných roků, takže na sebe gravitačně působí jenom minimálně a v zákrytu se nacházejí čirou náhodou.

Jak je možné, že se u tohoto páru neprojevuje ohyb světla v gravitačním poli, tedy známé gravitační čočkování? Modely ukazují, že oba systémy jsou pro tuhle zábavu jednak příliš blízko nás, jednak příliš blízko sebe sama. Proto nemohou vytvořit dostatečně nápadné deformované a vícenásobné obrazy. Ve hře je totiž celá řada faktorů; hmotnost galaxie v pozadí, stupeň kondenzace či vzdálenosti. K zobrazení vzdálených objektů tudíž dochází v případě bohatých kup galaxií s kosmologickým červeným posuvem z=0,2 a větším (tj. dvacetkrát vzdálenější než NGC 3314). Přesto všechno se ale v zorném poli jedna tajemná událost odehrála. O tom však příště.

Jiří Dušek

| Zdroj: Hubble Heritage, PASP IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 4
Ilustrační foto...
Galileo se připravuje na další rendez-vous
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 37
Ilustrační foto...
Astronomie na EXPO 2000
Ilustrační foto...
Ranní ejekce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691