Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 44

Bude tento týden nějaká významná událost? Na to by měly odpovědět následující řádky. Pokud by snad nebylo na co koukat, přináším alespoň nějaká bilancování ohledně Leonid a komet..

Leonidy 2004

Před týdnem jsme rozebírali možnosti zvýšené aktivity Leonid v letošním roce. Nyní máme pomalu možnost ohlédnout se zpět s prvními výsledky pozorování.

Připomeňme, že na letošní rok bylo předpovězeno několik okamžiků zvýšené aktivity v souvislosti s tím, že Země prošla kolem několika prachových vláken uvolněných z komety 55P/Tempel-Tuttle před stovkami let.
První Leonidy se měly objevit nezvykle brzy - již 8. listopadu před půlnocí. Tou dobou se u nás moc pozorovat nedalo, ale ani hlášení ze světa nepřinesla informace o nějak zvlášť zvýšené aktivitě Leonid. Možná snad, že tou dobou ještě Leonidy prakticky nepadají, a přesto byly nějaké spatřeny, naznačilo, že se cosi poblíž zemské dráhy objevilo. V Evropě bylo prý možné spatřit jednu až dvě Leonidy během hodiny a ty právě mohly pocházet z velmi starého vlákna uvolněného v roce 1001.
Hlavní aktivita se pak odehrávala v nocích 18. až 19. listopadu. Kolem 23. hodiny 19. 11. mělo nastat nejvýraznější maximum, ZHR se měla pohybovat až kolem 60 meteorů za hodinu. U nás však byl radiant velmi nízko nad obzorem, navíc nemuselo být zcela jasno a navíc trochu svítil dorůstající Měsíc. Počet možných meteorů, jež měly padat odhadl Jiří Dušek asi vcelku správně na zhruba 10 za hodinu. Přesto jsme já ani přátelé, o nichž vím, nic nespatřili. Zdá se tedy, že frekvence byla ještě nižší. Došlo tedy vůbec k nějakému nárůstu aktivity, jak bylo očekáváno? V neděli byla známa data od23 pozorovatelů. Tato data uveřejnil ve svém fóru také pozorovatel Ladislav Bálint.

Ilustrační foto...

Podle prvních výsledků uvedených v této tabulce se mi zdá, že zvýšená aktivita se 19. listopadu nekonala. Na takováto hodnocení je však asi ještě poměrně brzy.
V neděli ráno, 21. 11. 2004, jsem měl v plánu shlédnout nějakou leonidu, která by patřila starému a rozptýlenému vláknuz roku 1135. Náhoda tomu chtěla, že právě v Jablonci a okolí se nevyjasnilo, a tak nevím bohužel nic o tom, zda někdonějaký jasnější meteor z tohoto prachového vlákna spatřil. Pravděpodobnost byla velice nízká. Možná nižší, než 8. listopadu.

Další informace o kometách

Následující týden nebude ideálním pro pozorování komet, protože Měsíc bude v úplňku 26. listopadu, a bude zářit po většinu noci. Přesto stojí za to napsat pár poznámek o kometách, zvláště pro ty z vás, kteří nemají čas to tak intenzivně sledovat..

Již minulý týden jsem upozornil na opravdu dobrý vývoj komety C/2004 Q2 (Machholz). Za poslední týden již máme řadu pozorování pouhým okem, což signalizuje, že brzy bude svým jasem atakovat hodnotu 6 mag. Nejvíce potěšily informaceo velikosti komy - od deseti do patnácti úhlových minut. To je poměrně dost. Velikost komy ovlivňuje jednak použitý dalekohled a pak také pozorovací stanoviště. To má velmi dobré např. Juan J. Gonzáles (Aralla, nadm. výška 1440 m, severníŠpanělsko), který právě hlásil velikost komy 15', iontový ohon dlouhý 50' a širší prachový dlouhý 40'. Uvedené údaje platí pro 18. listopad 2004.
Jak na tom bude kometa se svým jasem v dalších dnech a týdnech bude velmi zajímavé. Pohlédneme-li poněkud do budoucnosti, vtírá se otázka, zdali by tato kometa nemohla kolem maxima dosáhnout jasu až 3,5 mag, což by ji v blízkostiPlejád činilo pozoruhodně krásnou kometou. Přiznám se, že poslední údaje o jasnosti komety běžně předbíhají původníefemeridu minimálně o 0,5 mag, takže by to zas tak nereálné být nemuselo. Škoda, že se na komety nelze více spolehnout.Za 14 dní si budeme moci třeba říct, že růst jasu se zpomalil a v lednu z toho nebude nic. Občas tomu bývá naštěstí inaopak. Jsem zvědav, jak dlouhé bude čekání na kometu srovnatelnou např. s Hyakutake z roku 1996, to čekání může klidnětrvat ještě hezkých pár (desítek?) let, nebo také ne..

Ilustrační foto...Další kometární zpráva bude věnována nyní druhé nejjasnější kometě C/2003 K4 (LINEAR). Od nás je prakticky nepozorovatelná. Často bývá nyní uváděno, že má 7,2 mag. Jakýsi protichvost, o němž už byla řeč, byl opravdu pozorován i fotografován. Seiichi Yoshida, autor známého webu o kometách k tomu poznamenal, že zatímco v červenci a srpnu kometa produkovala také prach, později toto ustalo a nynější protichvostby mohl souviset právě s těžkými prachovými částicemi uvolněnými kometou v letním období. Tuto teorii potvrzuje takésvětelná křivka komety. Podobně se vyjádřil i Michael Mattiazzo, který upozornil, že podobný jev byl patrný také u jasné jarní komety C/2002 T7 (LINEAR), viditelné tou dobou na jižní polokouli. Vzpomínám-li na situaci s kometouC/2001 Q4 (NEAT), kterou jsme tou dobou intenzivně pozorovali a fotografovali my, nelze si nevšimnout podobného ohonuzelené barvy, který vycházel z komy a byl vůči ostatním dvěma odkloněn téměř o 90°. Je tedy možné, že i zde se jednaloo stejný jev. Kometa totiž v půli května zároveň procházela rovinou zemské dráhy a právě tehdy jsou tyto jevy pozorovatelné.

Fotografie vpravo byla převzata ze stránek Southern Comets, jejím autorem je Michael Mattiazzo. Takto vypadala kometa 16. listopadu 2004.

Ilustrační foto...

Ohony dvou jarních komet - C/2002 T7 (LINEAR) a C/2001 Q4 (NEAT)

Na závěr ještě upozorňuji, že na serveru Komety.cz se objevil další článek, tentokrát je věnován nebývale vysoké úrodě rozpadlých komet.

Planetkový zákryt

Byla to zpravodajská hlídka v podobě Milana Antoše z Jablonce nad Nisou, která mě upozornila na možný zajímavý planetkový zákryt v tomto týdnu. Je to vlastně paradox, neboť tuto tématiku také sleduji a navíc k ní existuje vcelku dobrý web vášnivého pozorovatele Otty Šándora z Teplic, nebo Jana Mánka, který je v této oblasti velmi známou osobou.

Ilustrační foto...

Zákryt hvězdy HIP 30327u planetkou (238) Hypatia 28. 11. 2004

Jak je patrné z obrázku, zákryt je zajímavý především pro Čechy, ale zajímavý může být i na Moravě, zvláště kvůli zpřesnění dráhy či případnému souputníkovi. Důležité je, že nastává v poměrně příznivou dobu, v neděli po 23. hodině.V neposlední řadě je příznivé také to, že zakrývaná hvězda má slušných 8,4 mag a je tak pozorovatelná i triedrem.Předběžný výhled počasí hovoří o tlakové výši nad Skandinávií a bude tedy záležet na tom, nakolik se její střed nasune na jih, to bychom se mohli zákrytu opravdu dočkat, ale mohlo by být opravdu chladno.

Týden výhodných přeletů ISS

Nedávno došlo ke zvýšení dráhy stanice o 2,7 kilometru. Předpokládalo se však, že to bude více. Došlo totiž k anomálii chodu motoru nákladní lodě Progress M-50. Důvodem pro toto zvýšení byla předchozí velká sluneční aktivita, která způsobuje "rozepnutí" atmosféry a tím větší brždění těles na oběžné dráze. Místo poklesu o obvyklých 150 až 200 metrů v minulém týdnu klesala o 300 metrů za den.

Tabulka je platná pro geografický střed ČR (Čihošť) a přibližně s odchylkou několika minut i na západě či východě ČR.

Pozorujte Saturn

Rád bych sem nyní přidal něco zajímavého o planetě, která je již sama o sobě dosti zajímavá - Saturnu. Myslím, že poslední víkend něco takovéhoopravdu přinesl. Na již poměrně dosti známém českém Astrofóru se objevil opravdu krásný příspěvek, především z toho důvodu, že každému z nás, co již nějakou dobu oblohu pozorujeme, připomněl, jaké byly naše začátky.
Zde je odkaz na onen příspěvek a přináším i jeho citaci, tak inspirativní pro další začátečníky..

Po přečtení knížky "Astronomem snadno a rychle" a následném zakoupení teleobjektivu MTO 11 CA, jsem jej opatřil vlastoručně zhotoveným okulárem (získané zvětšení 43x) a nedočkavě jej zamířil na nejjasnější hvězdu na východní obloze. Ouha. Všechno špatně :-( Nejde pořádně zaostřit, hvězda se jeví jako elipsa. Namířim na Mizar a hle - vidím i jeho (nebo jejího?) souputníka. Zpátky na první objekt, zase elipsovitý! Po konzultaci s mapou tam nemá co dělat. Že by má první planeta.. že by Saturn??
Zkusím popsat jeho polohu: asi 8 stupňů od beta Gemini směrem 5 hod. pozorováno 11h 30m 19. 11. 2004.

Takže již víte, kde hledat Saturn a teď vzhůru do mrazivých nocí, nebo jen k otevřenému oknu, za což Vám bude rodina také velice vděčna..

Must come down...

Ilustrační foto...
Podle SoHOwww a Spaceweather.com

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dvacet let od katastrofy raketoplánu Challenger
Ilustrační foto...
Kopanec od ATV
Ilustrační foto...
Pozdrav od Eugena Cernana
Ilustrační foto...
Objevte si Discovery
Ilustrační foto...
Raketoplán Discovery odstartoval
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691