Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

SMART-1 blízko cíle

První evropská sonda k Měsíci SMART-1 se blíží ke svému cíli. 15. listopadu večer vykoná první průlet kolem Měsíce a po spirále pak bude kroužit na jeho oběžné dráze.

Na raketě Ariane 5 rocket startoval SMART-1 27. září 2003. Projekt byl navržen jako příprava na budoucí mise k Merkuru či Marsu. Testován byl iontový motor a jeho řízení ve vesmíru. Jedná se totiž o druhou sondu v historii, která využívá iontového motoru, poháněného sluneční energií. Tou první byla mise Deep Space 1, která startovala v roce 1998. Je to tedy velký úspěch, kterým se projekt SMART-1 zapsal do historie jako první evropský projekt využívající iontový motor jako primární pohon. Sledováním letu SMART-1 se ESA mnohému naučila. Na rok 2011 je plánovaná sonda BepiColumbo k planetě Merkur, která by rovněž využívala iontového motoru.

Ilustrační foto...

Konstruktéři očekávali značnou degradaci solárních panelů, které musely po startu čelit Zemské radiaci. Uniknout Zemi se ale podařilo dříve než se očekávalo a tak vše proběhlo bez problémů.

Dosažení lunární orbity se původně plánovalo na březen 2005. Z předpokládaných 82 kg xenonu bylo využito jen 58 kg, takže zbylo ještě dost paliva pro různé manévrování na orbitě. Největší přiblížení k měsíčnímu povrchu bude činit 300 km.

ESA možná rozšíří vědeckou část této mise - SMART-1 byl původně určen pro šestiměsíční misi, nyní se zdá, že tato sonda může přežít i jeden nebo dva roky. Vědecká část představuje pátrání po náznacích zamrzlé vody pomocí miniaturních nástrojů, dále určení složení měsíčního povrchu. Vědci doufají, že díky tomuto projektu se dozvíme více o vývoji Měsíce.

Lukáš Turek

| Zdroj: www.space.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-117 Atlantis – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
Superúplňkové měsíční zastavení
Ilustrační foto...
Kráter jménem Genesis
Ilustrační foto...
Dawn je na cestě do hlavního pásu planetek
Ilustrační foto...
NASA - věda versus politika
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691