Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tajemný Titan

O co víc je neprůhledná naoranžovělá mlha Saturnova měsíce Titanu, o to větší jsou spekulace o světě pod ní. Některé jsou reálné, jiné více než přitažené za vlasy.

Ilustrační foto...Největší Saturnův měsíc Titan, a vlastně druhý největší satelit ve sluneční soustavě, ovívá řada tajemných tajemství. Ačkoli obíhá kolem jedné z planet, je větší než Merkur i Pluto a má dokonce hustší atmosféru než Mars či Země. Tlak na povrchu se totiž odhaduje na jeden a půl atmosféry, tedy stejný, jako když se ponoříte na dno plaveckého bazénu.

Navíc řada pozorování naznačuje, že jeho neprůhledný plynný obal tvoří dusík (90 procent) s příměsí argonu a methanu okořeněný řadou uhlíkatých sloučen. Jejich rozklad podporovaný agresivním slunečním zářením přitom dává ve výšce kolem dvou set kilometrů za vznik mléčné mlze s typickým naoranžovělým zabarvením. O hustotě atmosféry ostatně názorně vypovídá pozorování z července 1989, kdy Titan zakryl jednu jasnou hvězdu ze souhvězdí Střelce. Rozbor ukázal, že došlo k ohybu světla v plynném obalu a tedy ke vzniku vícečetných obrazů schované stálice.

Bohužel pro nás plynným obalem neproniknuly ani kamery prolétajících sond Pioneer a Voyager. Přitom Voyager 1 proběhnul jenom čtyři tisíce kilometrů daleko. Přesto všechno jsme se tehdy během několika minut dozvěděli o Titanu více než za tři sta let studia ze Země. Spolu se záběry z nových observatoří na povrchu i na oběžné dráze Země ta mají spekulace o podobě krajiny na jeho povrchu reálný základ.

Ilustrační foto...

Už v roce 1994 na dno neprůhledných oblaků proniknula v blízkém infračerveném oboru kamera Hubblova kosmického dalekohledu. Na snímcích s rozlišením šest set kilometrů jsou patrné nehybné světlé a tmavé skvrny, z nichž ty největší mají až několik tisíc kilometrů v průměru. Potvrdila se tak představa, že se měsíc kolem své osy otočí za stejnou dobu jako oběhne kolem Saturnu, tedy za 16 dní.

Původně se spekulovalo o tom, že měsíc pokrývá rozsáhlý oceán směsi ethanu a methanu. Nyní je ale zřejmé, že valnou část představuje pevný povrch vytvořený ledem a světlejšími horninami, na kterém se jenom tu a tam, za průměrné teploty -178 stupňů Celsia, rozlévají ethanové řeky a jezera bohatá na uhlovodíky. Dno těch největších moří přitom může klesnout až do hloubky jednoho kilometru. Navíc se v ovzduší vznáší jedna až dvě vrstvy neprůhledných mraků, ze kterých padá jemný ethanový déšť... V divokých představách se objevují i vulkány, ze kterých explozivně uniká směs tekuté vody a amoniaku. A místy mohou prý existovat také impaktní krátery, vyplněné temnými organickými látkami.

Ilustrační foto...Mnohem kontroverznější jsou ale pokusy o hlubší interpretaci jednotlivých záběrů z Hubblu a dalších infračervených observatoří: Francouzská skupina odborníků považuje jednu z nejnápadnějších světlých skvrn nedaleko rovníku za rozsáhlé pohoří pokryté methanovým ledem. Stejně tak hovoří o velmi pravděpodobné existenci světlých polárních čepiček. "Jsem velký zastánce pohoří na Titanu," komentoval francouzské představy na právě probíhajícím setkání Evropské geofyzikální společnosti Ralph Lorenz z Arizonské univerzity. "Nesouhlasím však s představou, že je pokrývá methanový led." Doktor Lornez považuje za značně nepravděpodobné také polární čepičky. "Myslím, že současná data neumožňují provádět tak silné závěry," dodal v diskuzi.

Stejně "věrohodné" jsou zřejmě i poněkud starší spekulace o tom, že na Titanu nastanou příznivé podmínky pro vznik života až za šest miliard roků, v době, kdy se stane Slunce červeným obrem. V kontrastu s tím je ale poněkud smysluplnější tvrzení, že měsíc ukazuje podobu Země před několika miliardami roků, po vytvoření sluneční soustavy.

Několik podobných sporů tak nejspíš rozčísne až sonda Cassini, která se od října 1997 přibližuje k Saturnu. V červnu 2004 vypustí do atmosféry a možná i na samotný povrch Titanu malou sondu Huygens, která podle plánu dosedne vedle největšího "kontinentu". Navíc se plánuje více než třicet průletů kolem satelitu, při kterém si krajinu pod hustým příkrovem vezme na mušku speciální radar, podobné konstrukce jako využila sonda Magellan k mapování Venuše.

Jiří Dušek

| Zdroj: Spousta, spousta IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl třetí
Ilustrační foto...
Noční ponocování a zvířátka
Ilustrační foto...
Made in Russia
Ilustrační foto...
V patek 23.9. probehne v Ondrejove Noc vedcu
Ilustrační foto...
Pod vlivem: V náruči obzoru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691