Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 43

V dozvucích polární záře nám začíná další týden. Zaměřit bychom se mohli na komety a doporučuji nevynechat ani Leonidy, však co nocí jsme kvůli nim někteří v minulých letech probděli.

Leonidy

V letech devadesátých bylo možné se dovědět, že Leonidy jsou nepříliš početné, ale očekávány jsou meteorické deštěkolem roku 1999. Nakonec se objevilo několik teoretických výpočtů, které očekávaly meteorický déšť nejen v roce 1999, alei v letech 2001 a 2002. Po roce 1999 tedy následovalo překvapení nad tím, jak přesné předpovědní modely byly. Vyplnilyse beze zbytku, především co se předpovědi času maxima týče. Ještě větší překvapení čekalo pozorovatele, kteří v noci na17. listopadu 1998 zkoušeli pozorovat a viděli velké množství bolidů. To jsou věci, které se dost dobře předpovídat nikdy nedají. Možná i proto má smysl pozorovat i v letech, kdy nás žádný déšť nečeká, a tak tomu bude již prakticky napořád. Alespoň s Leonidami.

Ilustrační foto...

Radiant roje Leonid, autor: Gary W. Kronk

Kdy pozorovat? Radiant roje musí být nad obzorem. Ten se nachází v hlavě Lva, takže začít má smysl někdy kolem 22. hodiny místního času. Meteory jsou velmi rychlé. Jejich rychlost 71 km/s vůči Zemi je ještě o něco vyšší, než u známých letních Perseid.

Letošní rok se očekává obvyklá aktivita, kdy v nejlepší hodině bychom mohli napočítat až 20 meteorů. Kdyby se staloněco neobvyklého, bude mít naše pozorování o to větší význam, nehledě na případný zážitek. Ale jak to vypadá s předpovědína letošní rok, podržíme-li se výpočtů, které tak dobře fungovaly v minulých letech?
Informací je na webu uvedeno dost, odkazy jsou hned pod textem. Vyberu z nich poznatek, že nadějně se jeví pozorováníz 19. na 20. listopadu, kdy se k nám přiblíží prachové vlákno uvolněné v roce 1733, které způsobuje poměrně jasné meteorya bylo vcelku aktivní i loni (60 met/hod). Další inspirací by mohlo být pozorování 21. 11. nad ránem, kdy se můžeme dostat do blízkosti vlákna z roku 1135, ale to je velmi staré, dle předpokladů rozptýlené a nemusí být vidět vůbec nic. Na stranědruhé, z něho můžeme očekávat vcelku dost jasné meteory. Raději nezapomeňme ani na blízkou návštěvu prachového vlákna z roku 1333, které v roce 1998 způsobilo onen déšť bolidů - pozorovat jej má smysl 19. listopadu nad ránem.

Čas maxim pro jednotlivá vlákna:
1333 - 19. 11. - 7:42 SEČ - ZHR asi 10 (u nás již začne den)
1733 - 19. 11. - 22:49 SEČ - ZHR asi 60 (u nás tedy dlouhé stopy meteorů!)
Vlákno 1733 je také vcelku nebezpečné pro satelity, zvláště ty od Země vzdálenější, které projdou asi přímo centrem vlákna.

Ilustrační foto...

Jak je zmiňováno na všech místech, pozorovat má smysl kdykoliv. O překvapení nemusí být nouze a smysl má i negativní pozorování, které pomůže odhalit polohu starých prachových vláken a tím i upřesnit dráhu komety z té doby.

Odkazy:
Info na výborné slovenské stránce Meteory
Odkaz na článek v PDF od dalšího slovenského pozorovatele
Originál (anglicky) - předpovědi Jérémie Vaubaillona
Předpovědi (anglicky) od Mikiyi Sata

Jak se mají komety?

Ještě tento týden nám může dát odpověď, využijeme-li noci po západu Měsíce a po přechodu nějaké studené fronty.
V první řadě opět připomínáme kometu C/2004 Q2 (Machholz), která se vyvíjí dobře a mohla by být i přes nízkou výšku nad obzorem viditelná již triedrem. Jasnost uváděná pozorovateli převážně z jižní polokoule se pohybuje kolem 7 mag.Pozoruhodný příspěvek zaslal Andrew Pearce ze západní Austrálie:
Dne 13. 11. pozorována na velmi tmavém stanovišti. Viditelná poměrně snadno okem pomocí bočího vidění, v okamžicích s dobrým seeingem také chvilku přímo. Byla snadno rozlišitelná od blízké hvězdy 7 mag. Odhad jasu kometyokem 6,8 mag, binokulárem 20x80 6,9 mag. Průměr komy 8', ohon 30' dlouhý.
Takovéto pozorování si pochopitelně nelze v našich končinách pomalu ani představit, natožpak s očima, jež potřebují brýle. Nicméně znám člověka, co na Kleti viděl 7 mag hvězdu. Možná to není u nás nemožné. Nu, každý podle svých možností.

Ilustrační foto...Další zajímavé věci se děly kolem asteroidálního objektu s označením 2004 TU12. Podle posledních obrázků jde o kometku,jenže její aktivita možná nebude mít dlouhého trvání. Vpravo je snímek, který pořídil G. Masi, F. Mallia a R. Wilcox. Jakje uvedeno na jejich webu, sledovali tento objekt v předchozíchnocích bez známek čehokoli zvláštního. Ale 12. listopadu zaznamenali krásný 2' dlouhý ohůnek. Kometa je proto nyní vedenapodle nového objevu jako P/2004 TU12 (Siding Spring) - jako asteroid ji nalezli v Austrálii, kde se konečně opět rozjelplanetkový program na plné obrátky.

Za zmínku stále stojí také další komety:
Obtížně pozorovatelná, jen velmi nízko nad jihovýchodem před svítáním je kometa C/2003 K4 (LINEAR). U té bývá uváděn jas kolem 7,5 mag a možná byl zahlédnut také nějaký protichvost.
Zajímavé jsou pro majitele větších přístrojů komety 78P/Gehrels a C/2004 Q1 (Tucker). Obě jsou viditelnévysoko na obloze prakticky celou noc. Jasnost je uváděna kolem 10,5 mag.

Máme za sebou týden polárních září

Na Slunci je klid. Minulý týden ale nebyl tak zcela obvyklý. V podstatě nastaly hned dvě slušné polární záře, z nichžalespoň jednu zaznamenalo také několik lidí v Česku. Bohužel nám nevyšlo příliš počasí, jak ukázalo online zpravodajství.

Ilustrační foto...

Čím vyšší Kp index, tím lepší polární záře. Nad hodnotou 8 zajímavé i pro pozorování v ČR.

Tolik ohlédnutí za minulým týdnem. Vaše příspěvky na toto téma, ať již textové či obrazové budou vítány. Byla tojistě neobvyklá událost.
Uvítali bychom i příspěvky na téma planet a Měsíce ráno, neboť rána 10. a 11. listopadu nebyla zdaleka tak zatažená,jako noci před nimi. Také jsem kvůli tomu moc nenaspal..

Ilustrační foto...

11. 11. 2004 - vpravo nahoře Jupiter, pod ním jasnější Venuše, dole srpek Měsíce.

Krátce

Přelety ISS - máme tu týden výhodných večerních přeletů ISS. Její jasnost je až -2,5 mag, takže je tato jasná"hvězda" pomalu se šinoucí mezi hvězdami vcelku sympatickým doplňkem poněkud statického nebe. Tabulka přeletů - pozor však, 17. listopadudojde ke korekci dráhy, to se projeví i v tabulce, v tom případě si ji ale zkontrolujte raději i na Heavens-Above.

SMART-1 přešla na dráhu kolem Měsíce - 13. 11. byla zachycena gravitačním polem Měsíce a 15. 11. prolétlapoprvé pericentrem dráhy kolem Měsíce. Je to vskutku unikátní sonda. Testování iontového motoru je po jistých obtížíchnakonec úspěšné a více se o tom zmiňuje v článku Lukáš Turek.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Týden s vesmírem 22
Ilustrační foto...
Československý astronom 20. století
Ilustrační foto...
P/2007 R5 (SOHO) se vrátila!
Ilustrační foto...
Prolítněte se nad povrchem Marsu!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 11
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691