Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Aurorální pohotovost

Článek pokrývá svým zpravodajstvím již třídenní aktivitu polárních září. Během této doby jsme zaznamenali nejméně jednu možnost vidět polární záři také od nás. Lze říci, že byla také potvrzena, ale zpráv přichází poskrovnu, bylo zataženo..

15.11 - 0:32 - Ze všech došlých pozorování vybíráme dva snímky, kde je asi mezi mraky vidět polární záře. Ostatní snímky, které jste nám poslali, ukazují vesměs nasvětlené mraky pozemskými zdroji světla (což se ukáže když si pohrajete s křivkama, jsou vidět i ty světelné sloupce...). Hodně štěstí a pro příště - polární záře na snímku je vidět s hvězdami, ne vespod mraků :))

Zdravím všechny z redakce, jak jsem již psal ještě večer 9.11.2004 na APO, viděl jsem Polární záři skrze díry v mracích u severního obzoru a zmiňoval jsem se o tom, že se i pokouším fotit. I když jsem se dočetl, že aktivita aurory poklesla chvíli před desátouhodinou, záři jsem pozoroval až do jedenácti hodin a fotky byly pořízeny v půl jedenácté večer. Na fotkách je vidět přesvětlení oblohy z nedalekého města, polární záře je však patrná ( modrá oblast ). Domnívám se však , že i na prvním fotu onažlutooranžová záře přímo u obzoru pochází také od aurory, poněvadž tímto směrem žádné město není a nikdy tam převětlení oblohy z nějakého vzdáleného města nebylo . Fotografie jsou pořízeny 2 km od Benešova na film Kodak Supra 400, 9.11.2004 ,22.30, expozice 16s přes objektiv Rikenon 50mm/f.1.17 Ahoj a čisté nebe, Petr Kadleček

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

a další hlášení:

Ahojte!Tak dneska uz letim domu - priletel jsem sem 23. cervna...:)Ale proc pisu: v noci z nedele na pondeli jel v noci jeste do kancelare, ana obloze jsem videl zvlastni bile skvrny, vypadaly trochu jako mraky, alebyly pres ne videt hvezdy a obloha byla vubec velmi jasna (byla videtKuratka, mlhovina v Orionu, dokonce i pres oranzovou zari sodikovychvybojek Chicaga a dalnic na vychode:). A pak jsem zaregistroval, ze tyfleky se rychle meni, a ze jsou podel sirokeho oblouku na vice nez tretineseverni oblohy, a bylo to jasne: polarni zare!Jel jsem zpatky do domecku pro fotak (byla asi pul dvanacte), ale kdyzjsem dojel zpatky na misto, kde nebylo tolik svetel, zare skoro zmizela:-(Nicmene: asi po ctvrthodine uz byla v plne krase: na severu veVelkem Voze nazelenala, stabilni, takova smouha s vertikalnimi prsty,ktera se pomalu menila a presouvala, ovsem skutecna podivana se skytala vnadhlavniku: obrovske svetelne obruce od severu proplouvaly rychleoblohou, spojovaly se od zapadu k vychodu, vypadalo to uplne jako kdybynekdo svitil baterkou v mlze a blikal z mista n misto. Skoro jako kdybyclovek stal v nejake kouli, po jejimz povrchu neustale prebihaly vyboje, avpodstate to tak i bylo: slunecni vitr s sebou prinasel nabitecastice cestujici asi 300km/s, ktere vstupovaly do ionosfery a ionizovalyatmosferu, pritom kazda drobna zmena magnetickeho pole Zeme vznikleobrazce rychle menila.No, vetsinu fotek jsem vyplacal, kdyz zare jeste nebyla maximalni, taknevim, co z toho bude, kazdopadne posilam aspon nejake odkazy:)Zavolali jsme nekolika kamaradum, a prekvapive se na nas druhy den nikdonezlobil, ze jsme jej budili v jednu rano:)Tak doufejme, ze treba zase bude neco videt i u nas!http://personal.inet.fi/koti/tom.eklund/aurora.htmlhttp://science.nasa.gov/spaceweather/aurora/gallery_10sep02.htmlhttp://science.nasa.gov/spaceweather/aurora/images/11sep02/page2/levesque1.jpghttp://science.nasa.gov/spaceweather/aurora/images/20aug02/Cantin2.jpghttp://personal.inet.fi/koti/tom.eklund/aurora_tiedostot/aurora02/0708sep/070902_5.jpghttp://personal.inet.fi/koti/tom.eklund/aurora_tiedostot/aurora03/sep24/sep24_2.jpghttp://www.photolib.noaa.gov/historic/nws/wea02007.htmhttp://personal.inet.fi/koti/tom.eklund/aurora_tiedostot/aurora03/andenes/andenes5.jpghttp://personal.inet.fi/koti/tom.eklund/aurora_tiedostot/aurora03/laplandweb/lapland49.jpgtakhle nejak barevne jsme ji videli my (ale hezci, i trochu do zelena,nicmene ta dynamika v nadhlavniku je proste nepopsatelna anezachytitelna...)http://www.photolib.noaa.gov/corps/corp1914.htmA jeste fotky z oblasti kolem Chicaga (druha celkem vystihuje nas pohled)z mistniho tisku:)http://ipnp00.troja.mff.cuni.cz/~kvita/aura/Mejte se pekne, ja uz musim letet!:)jirka

12. 11., 17:30 - polární aktivita je již nízká. Není jisté, zda by se ještě mohla zvýšit, ale určitě už nic zázračného nelze očekávat už proto, že není jasno.
Každopádně jsem objevil zprávy dalších dvou pozitivních pozorování polární záře v ČR.
Pan Tichý z Kleti se pro iDNES vyjádřil, že "nebyla nic moc, loni byla mnohem hezčí", s čímž lze nepochybně souhlasit ;-)
Petr Kadleček z Benešova psal již 9. 11. na server APO: "Hlásím pozitivní pozorování Polární záře nad severním a severovýchodním obzorem. Čas 21.50. - záře je vidět skrze díry v mracích , prozatím zbarvena do žluta přímo u obzoru a nazelenale v cca 30° výšce. Celé pozorování se snažím fotit."
Tak tedy snad alespoň něco.

12. 11., 0:15 - Ještě jedno popůlnoční zpravodajství. Nic nového. Aurora nehrozí. Asi je to tím, že je příliš velké území republiky bez oblačnosti. Musíme počkat, až se víc zatáhne ;-)

11. 11., 23:00 - Prakticky všude se objevily informace, že dnes na Zemi narazí oblaky částic vyvržených při CME po silných erupcích na Slunci v noci z 9. na 10. listopadu. Podle údajů o slunečním větru z posledních 24 hodin se zdá, že je vcelku klid a nic z očekávaného se nestalo. Předpokládá se, že by opravdu k Zemi měly dorazit ještě dvě rázové vlny. Také se dá odhadnout, že to nemůže trvat již mnoho hodin. Jaká bude intenzita těchto nárazů ve slunečním větru a jak se to projeví v aktivitě polárních září se dá velmi těžko odhadnout. Pravděpodobnost silné polární záře viditelné i od nás je vcelku nízká, nehledě na počasí. Pokud by mělo k něčemu dojít ještě v noci ze čtvrtka na pátek, musí se tak stát v nejbližších hodinách kolem půlnoci, jinak bude pozdě. Jestliže vznikne silná magnetická bouře, neznamená to automaticky, že bude něco vidět, chce to také trpělivě čekat. Polární záře se může rozvinout vždy jen na pár minut a pak zeslábnout tak, že je od nás nepozorovatelná a toto se může i zopakovat. Hodně štěstí případným pozorovatelům..

P.S. alespoň teď kolem 23. hodiny začíná být sluneční vítr "poněkud neklidný".. sledujte ACE.

Ilustrační foto...
Detail grafu sondy ACE (2-hod interval) 11. 11. 2004 ve 23 hodin SEČ.

10. 11., 19:30 - připomeňme, že během předchozí noci došlo k dalším dvěma silným erupcím. Jak se ukázalo na snímcích ze SoHO, přestože k nim již nedošlo právě u středu slunečního disku, vypadá to, že část z nich dorazí kZemi. Může se dokonce stát, že rychlejší druhá CME pohltí (zkanibalizuje) předchozí a to by mohlo mít zajímavé důsledky. Těžko předvídat dobu jejich příchodu, ale bude se jednat řádově o necelé dva dni, jako v případě předchozí erupce X2 ze 7. listopadu, pak by mohla CME dorazit kolem půlnoci ze čtvrtka na pátek 11./12. 11. 2004. Uvádím pouze odhad doby příchodu rychlejší z nich, neboť pomalejší by jí mohla být pohlcena dřív, než dorazí k Zemi.

10. 11., 19:00 - přestože aktivita byla během dne, především v dopoledních hodinách velmi vysoká, nezdá se, že by nyní měla existovat nějaká výrazná naděje na viditelnost polární záře od nás. Ukazatele jsou však poměrně vysoko a tak nelze ještě nic zcela vyloučit. Příznivé je množství nabitých částic ve slunečním větru, stejně jako výchylka magnetometru na Zemi, která se pohybuje v poměrně vysokých mezích kolem 200 nT. Nicméně další hlavní ukazatel - orientace vektoru Bz v mag. poli slunečního větru - by měl mít jižní orientaci a tak tomu není. Zkuste tedy sledovat pozorně vývoj grafu Bz u sondy ACE, dále se zaměřte na sledování magnetometru a tzv. Kp indexu. Bude-li v následujících hodinách Bz pod nulou (jižní orientace) a bude-li Kp index alespoň na 7, má již smysl jít ven a něco vyhlížet. Tak jednoduché to samozřejmě není. V našich zeměpisných šířkách je potřeba přidat ještě dávku trpělivosti a monitorovat oblohu nejlépe souvisle, neboť zaznamenat můžeme pouze krátkodobé silnější pulsy v magnetické bouři. Ty se pak mohou projevit oněmi známými paprsky polárních září trvající pouze jednotky minut. Hodně štěstí !

10:00 - včera večer nastala další erupce M 8 a nad ránem erupce X 2. První je určitě doprovázena CME a vypadá to na snímcích, že přeci jen její menší část ještě Zemi zasáhne, takže aurorální pohotovost nadále trvá nejen dnes, ale možná i zítra.

6:00 - Noc pomalu končí, ještě jsem ráno vstával a vzpoměl si na seskupení na ranním nebi. Tak silný vítr a tím pádem i zimu už nepamatuji, protože naposledy mi muselo být hůř snad jen loni v zimě :-)
Nicméně vymačkal jsem nakonec z digitálu nějaké použitelné záběry (pořád se to chvělo, takže jsem je rovnou mohl mazat).

Jinak na Slunci se ozvala ještě další erupce třídy X, ale nečekejme již nic extra jako tuto noc. Ještě dnes k večeru by mohla dorazit poslední očekávaná CME, pak už je šance na jakoukoli polární záři velmi malá (já osobně si ale myslím, že je už nyní). Aktivita ještě jednou vzrostla dnes nad ránem, ale to už vědí nejlépe v Americe, co z toho bylo.
Martin Gembec, Jablonec nad Nisou

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Snímky vznikly kolem šesté hodiny ranní, kouzelná doba

1:20 - Tak Brněnská polární záře se ukázala být nesmyslem. To co jsme původně považovali za trhliny v oblačnosti, ve kterých by případnou záři bylo možné pozorovat, se později, při našem pokusu přesunout se za lepšími pozorovacími podmínkami, ukázalo být extrémně nízkou oblačností osvětlenou nedalekým M-Palácem. Holt, občas je přání otcem myšlenky. Za způsobenou dezinformaci se omlouváme a snad někdy v budoucnosti ve článku věnovaném světelnému znečištění zveřejníme i zbytek fotografií. :-)

Čas asi 21:30 V diskuzi pod článkem byly přidány odkazy na snímky, které pořídil v Praze Lukáš Kubenka. Vidět je Žižkovský televizní vysílač a kolem něj mezi mraky ona modravá polární záře. Velice děkujeme autorovi i všem dalším, kdo přispěli do diskuze.

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Popis bude upřesněn. Redakce se odebírá spát.. nebo ne?

00:00, začal 10. listopad 2004 - polární záře skončila jako když utne kolem 21:30 SEČ. Trvala něco přes hodinu a zdá se, že byla natolik významná, že jsme ji registrovali spíše směry k jihu. Nyní sice aktivita zdaleka nekončí, ale hlavní prvek - orientace mag. pole ve slun. větru, je špatná - severní. Pokud se nevrátí k jihu, je asi po všem a to je škoda. Od ihu Moravy se jasní a zdá se, že díry dorazily i do Čech.

23:00 -První nezpracované snímky z Brna, polární záře je vpravo dole... (p.s. povšimněte si ale také levé až střední části snímku, zde je snad i náznak pruhů v polární záři, ...)

Ilustrační foto...

22:10 -V Brně momentálně taky skorozataženo... pozorujem stejný jev, modrozelená záře ve škvíře mezi mraky.. foto za okamžik

22:00 -Fotografie z Jablonce nad Nisou, skorozataženo.

Ilustrační foto...
Ilustrační foto...
Jedna z prvních fotografií směřovala na jih až jihozápad. Obloha zde byla nápadně světlá a modrozelená, hlavně v oněch pruzích. Po další analýze se spíše přikláním k tomu, že se jedná o odraz světel neznámého zdroje. Pruh nazelenalé barvy by mohl způsobovat blízký Rychnov u Jablonce nad Nisou či Hodkovice, ale ten levý a jasný opravdu nevím. Podobné pruhy jsem z této lokality tímto směrem asi nepozoroval.
Podstatný je ale především fakt, že obloha nad těmito pruhy je i přes mraky nápadně světlá. Obvykle ji zde mám díky nízkému světelnému znečištění téměř dočerna i při zataženém počasí. Domnívám se, že oblaka seshora nasvěcuje polární záře, která byla vidět i okem jako několik světlých skvrn žlutavé až bílé barvy, to se nedalo přehlédnout.

Ilustrační foto...
Polární záře přes mraky (?) a město Jablonec nad Nisou
oTo, co na snímku vypadá jen jako oblaky, vypadalo očima přeci jen trochu dynamičtěji. Nejen jako jasný oblak, ale možná i náznak pruhu přes mraky. Doslova jsem několik sekund něco takového nenápadného viděl asi od výšky 20 do výšky 80 stupňů. Nemohu potvrdit ani vyvrátit.

Ilustrační foto...
Toto je srovnání snímků z doby, kdy nebyla polární záře - 8. 11. nad ránem (také zataženo nejspíš nízkou oblačností). Vpravo dnešní snímek - oba prakticky shodná expozice na digitálu Olympus C760. Porovnání je na vás, vliv polární záře je nepochybný, nemyslíte? Prostě celá obloha byla velmi světlá, i když bylo zataženo.

21:30 až 45 -Hlášena polární záře. Vidí ji prý Lukáš Turek v Rožnově pod Radhoštěm. Na základě jeho výzvy sledovat jih obracím oči k jihu a vidím i přes mraky zelenavou záři na jihu až západě. Místy snad něco i jinde ale zde v Jablonci nad Nisou je opravdu ošklivo. Martin Gembec

21:00 -Brno hlasi skoro jasno. Pomalu se balime ku expudici za duhou...

Chcete se líp vyznat v těch mnoha grafech a obrázcích - zkuste info na Astrofóru, kde to nastiňuje hned první příspěvek.

19:30 změna ve slunečním větru - u sondy ACE došlo k další výrazné změně.

Podrobnější analýza snímků ze SOHO (koronografu LASCO C3) poodhalila roušku tajemství nárazu druhé šokové vlny na sondu ACE dnes kolem 19. hodiny SEČ. Již víme, že na Slunci došlo k erupci X2 a vzápětí M8, ale obě souvisely s výronem hmoty z koróny (CME) a to tak skrytě, že druhá CME je pozorovatelná uvnitř první a jasnější. Protože druhá vyrazila k Zemi pomaleji, zpozdila se více, než její mateřská erupce.

Ilustrační foto...
Graf vychází z pozorování Slunce sond GOES v rentgenovém oboru. K náhlému zvýšení toku došlo po erupcích X2 i dalších. Popis je přímo v obrázku, který lze kliknutím zvětšit.

Všechny ukazatele šly pochopitelně do "správných" hodnot. Jinými slovy naděje na polární záři se rapidně zvyšují.

19:00 - přinášíme nějaké novinky.
Především, magnetometr konečně zaznamenává alespoň nějaké zajímavé výchylky. Ty navíc dosahují takových hodnot, že to jistou aktivitu polárních září vyvolat musí.

Ilustrační foto...
Graf magnetometru na Zemi. Výchylky červené nahoru a modré křivky dolů většinou přímo signalizují největší aktivitu polární záře. Nyní je celkově výchylka obou křivek mnohem vyšší, než bývá obvyklé. Většinou jsou maximálně do 100 nT, nyní však i nad 200.

Na Slunci došlo k další silné erupci (téměř X), nicméně čím více se aktivní oblast 696 chýlí k okraji slunečního disku, tím menší je pravděpodobnost zasažení Země nějakou CME, která by s takovou erupcí mohla souviset.

15:00 - nějaká polární záře už pravděpodobně vznikla. Jestliže ano, pak nebude zatím tak silná, abychom si my dělali nějakou naději. Index Kp je na 5 a měl by být alespoň na 7, lépe na 8, abychom u nás museli zpozornět. Magnetometr nicméně ukazuje, že zemské pole je správně orientováno a tak můžeme jen čekat, co nastane do večera.

13:30 - dodáváme informaci o tom, proč tato nová zpráva o možné polární záři. Vše má na svědomí silná erupce třídy X, která nastala v neděli večer. Zde je graf vytvořený z dat družic GOES umístěných na geostacionární dráze kolem Země.

Ilustrační foto...
Na obrázku je vlevo silná erupce X2 a poněkud menší, ale svojí dobou trvání zajímavá erupce C6. Obě byly doprovázeny CME, z nichž velká část oblaku míří také k Zemi. Druhá erupce však byla doprovázena pouze slabou CME.

Situace je nyní taková, že před polednem došlo k nárazu další šokové vlny na zemskou magnetosféru. Tuto vlnu zaznamenala také sonda ACE asi 1,5 mil. km od Země směrem ke Slunci. Naznačuje to druhý obrázek.

Ilustrační foto...
Rázová vlna se nejsnáza pozná v grafu rychlosti slunečního větru, kdy náhle vzrostla žlutá křivka. Nahoře si povšimněte červené pro orientaci mag. pole slunečního větru.

Jestliže dojde postupně k orientaci mag. pole na tomto grafu do jižních směrů (červená křivka zamíří pod nulu, máme naději na vznik jasné polární záře. To samo o sobě nestačí - graf by měl klesnout na hodnoty několika desítek nT (v ideálním případě). Nyní je "jen" asi -10 nT.

Nyní vyčkáváme, jak zareaguje magnetické pole Země - jak silná magnetická bouře vypukne a jak dlouhé bude mít trvání. Obvykle to bývá několik hodin. Prozatím byla aktivita spíše nižší, než jaká by byla potřeba ke spatření polární záře z našich končin.

Prozatím situaci sledujeme. Poslední data již naznačila zesílení polární aktivity. Je tedy možné, že již po stemění by šlo něco vyhlížet, přestože obvykle je ideální doba na pozorování kolem půlnoci. Velmi jasné polární záře totiž bývají viditelné i dříve, jak naznačil i případ loňské 20. listopadu, jež byla viditelná již v sedm večer.

12:10 - nezapomeňte, že na naší stránce se můžete přihlásit k odběru alertů, které vám doručí zprávu o polární záři na mobilní telefon (nebo email). Více informací najdete zde...

12:05 - předpověď počasí není nejoptimističtější... Počasí v noci:Zpočátku zataženo, místy déšť se sněhem nebo déšť, na horách a na jihozápadě Čech místy sněžení. Během noci oblačno, místy sněhové přeháňky, na východě přechodně i polojasno, ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší teploty +1 až -3 st.C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s. Zdroj. CHMU

11:54 -Startujeme průběžné zpravodajství. Sledujte tuto stránku, jakmile bude aktivita narůstat, hrozí v noci reálná šance ku spatření polární záře...

Ilustrační foto...
SpaceWeather Galleries...

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Náhodné setkání
Ilustrační foto...
Obrovské množství vodního ledu na Marsu potvrz
Ilustrační foto...
Indický tanec stvoření
Ilustrační foto...
Hypernova na vlastní oči
Ilustrační foto...
Nový asteroid větší než Pluto?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691