Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 42

Tento týden bude ve znamení proměnlivého počasí. Bude-li jasné nebe, neměli bychom vynechat ranní seskupení Měsíce s planetami od úterý do čtvrtka. Také Slunce zůstává nadále zajímavým objektem. Snad alespoň závěr týdne přinese nějakou jasnou i když chladnou noc a budeme moci vychutnat bezměsíčné nebe.

Měsíc a planety

Minulý týden jsme mohli obdivovat blízké setkání dvou jasných planet, Venuše a Jupiteru. Počasí bylo různé a tak si toněkdo užil již 4. listopadu, některým vyšlo počasí i na největší přiblížení pátého, já jsem chytil jen pár děr mezi mraky alespoň 6. 11. I tak to bylo kouzelné ráno.

Ilustrační foto...

Na obrázku výše uvedeném je jednoduchá mapka, znázorňující blízká setkání měsíčního srpku s planetami Jupiterem a Venuší v úterý a ve středu. Ještě tenčí srpek Měsíce bude k vidění ve čtvrtek 11. 11. ráno, kdy bude Měsíc poblíž Marsu.Byl by to pro mě hezký dárek ke svátku, kdyby mi konečně počasí opět vyšlo.

Ilustrační foto...

Na 9. listopad připadá jeden ze vzácnějších úkazů, zákryt Jupiteru Měsícem. U nás je však nepozorovatelný, neboť nastává až po západu Slunce, kdy je Měsíc hluboko pod obzorem. Můžeme ale očekávat nějaký snímek ze světa..

Sluneční aktivita na chvíli vzrostla

S polární září jsem to zas tak dobře minulý týden netrefil, ale nadpis si zaslouží mírnou úpravu. O zvýšení slunečníaktivity se postarala ještě jedna oblast s označením 10 696. Vlastně se lépe vyvinula teprve během minulého týdne a snadby se dala i pozorovat pouhým okem, ale určitě jsem ji viděl krásně v triedru, samozřejmě vybaveném patřičně zaslabujícím filtrem!
Šance na polární záři je tento týden opravdu větší. Možná, že nějaká nás potkájiž na konci víkendu, nebo 8. listopadu. Možná přijde i něco později. To záleží jen na Slunci samotném. Jeho aktivitupravidelně monitoruje server Spaceweather.com a ucelené přehledy různých indexů a grafů najdete na stránkách slovinských astronomů.

Ilustrační foto...

Na grafu sluneční aktivity vidíme silné erupce z minulého týdne,
dvě z nich byly provázeny velkou CME. Zdroj SEC/NOAA/GOES

Z grafů se zdá být patrné, že nastaly sice solidní erupce třídy M, nicméně ne tak silné, jaké způsobují jasné polární záře. Na druhé straně erupce z 6. listopadu po půlnoci již svým rozsahem připomíná běžné erupce třídy X, neboť po prvníErupci M9 následovaly ještě dvě erupce slabší (M6 a M4). Je tedy důvodné podezření na vznik alespoň krátkodobě trvající silné polární záře. Pokud by nastala právě kolem půlnoci našeho času, nejsme bez šance na její viditelnost z ČR. Pokud by nenastala již v pondělí po půlnoci, měla by nás potkat právě někdy během pondělka.
Přidávám ještě odkazy na CME z první, resp. druhé erupce.

Poznámka 7. 11. večer. Právě došlo na Slunci ještě k erupci třídy X2, kterou vzápětí doprovázela nejspíš ještě jedna kolem M8, obě jsou v grafu vidět jako zdánlivě jediný vrcholek. Zároveň to vypadá na začátek první z očekávaných geomagnetických bouří a tedy možná právě začíná polární záře.
Lze se domnívat, že i poslední erupce bude doprovázena vyvržením hmoty z koróny (CME) a tedy i možnou polární září,která by mohla začít nejspíš z 9. na 10. listopadu 2004.

To co se dělo v noci z neděle na pondělí 7./8.11., předčilo má očekávání. Aktuality byly na serveru APO.

Krátce

Merkur a Měsíc
Tipem na docela šílené pozorování může být nedělní večer. Konkrétně tedy 14. listopad. Měsíc se již začne zjevovatjako mladý, dorůstající do první čtvrti. V neděli však bude ještě dosti tenký a nedaleko něj bude Merkur. Nebudete-limít jiný program a bude blankytně modrá obloha, vyražte na blízký kopec a zadívejte se binokulárem k jihozápadnímu obzoru,třeba tam něco jako Měsíc a Merkur uvidíte. Jas planety bude solidních -0,3 mag, Měsíc bude starý něco přes dva dny. Časvhodný k pozorování se může lišit, ale měli bychom to zkoušet kolem 16:45 SEČ.
O den či dva později bude Měsíc pozorovatelný mnohem snáz a můžete to tedy zkoušet i po 17. hodině.

Saturnův retrográdní pohyb začíná
Od 8. listopadu se bude Saturn vůči hvězdám na pozadí pohybovat zpětně, tedy vpravo. Zatímco nyní jej najdemezhruba na spojnici Blíženců Castora a Polluxe, koncem března 2005, kdy začne svůj pohyb opět směřovat klasickým směremdoleva, bude se nacházet zřetelně vpravo od této spojnice - podobně jako tomu bylo, když jej navštívila Venuše v září 2004.

Přelety ISS
O příštím víkendu začínají večerní přelety ISS. Prozatím ty méně výhodné. Pěknou tabulku uveřejňují také stránky pražského Planetária.

Carl Sagan
9. listopadu by se dožil svých sedmdesátin jeden z nejvýznamnějších vědců minulého století. Carl Sagan však zemřeljiž 20. 12. 1996. Je znám také ve světě literatury. Dostal Pullitzerovu cenu a jeho kniha Kosmos se stala nejprodávanějšíanglicky psanou knihou s vědeckou tématikou. Je zakladatelem The Planetary Society. Vzhledem k jeho myšlenkám o možném životěna Marsu byly sondy Viking vybaveny také zařízením pro hledání stop života. Byl také iniciátorem poselství obyvatel planety Země jiným civilizacím na palubě kosmických sond Pioneer 10, 11 a Voyager 1, 2. Především ale dovedl zasvěceně vyprávět o podivuhodnostech vesmíru kolem nás.

K přechodu tří stínů
Lukáš Turek připomíná v samostatném článku tohoto čísla, že 28. 3. 2004 přecházely hned tři stíny měsíčků Jupitera přes disk této obří planety. Tento úkaz je opravdu velmi vzácný. Tento nastal kolem 8 UT, u nás byl tedy nepozorovatelný,neboť planeta byla pod obzorem a navíc byl den. Příští podobný úkaz nastane až 12. 10. 2013, 3. 6. 2014 či 24. 1. 2015.Od nás bude první viditelný zhruba kolem východu Slunce, druhý těsně po západu Slunce, poslední je u nás prakticky nepozorovatelný.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Patnáctý Marťan
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Vozka (Auriga), zkr. Aur
Ilustrační foto...
O svícení 58
Ilustrační foto...
Vesmírný telefon
Ilustrační foto...
Astronomický rok 2002
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691