Kometa Hale-Bopp ještě žije
Poté co prošla za Sluncem (při pohledu ze Země), je kometa Hale-Bopp pro pozorovatele na jižní polokouli opět viditelná. I když je nyní třikrát dál, než při svém maximálním přiblížení v dubnu tohoto roku, je stále velmi jasná, obzvlášť v porovnání s jinými vlasaticemi.
Její hvězdná velikost se nyní odhaduje na pět magnitud, na tmavé obloze je tudíž viditelná i pouhým okem a je nádherným objektem pro obyčejné triedry. Samozřejmě, že na ni neustále míří i velké, profesionální dalekohledy. Pozorování provedená na Evropské jižní observatoři v Chile například ukazují, že je Hale-Bopp pořád velmi aktivní. Z jádra (slepence vody, oxidu uhličitého a prachu) vybíhají čtyři, možná i šest, prachových výtrysků, jež dodávají do obálky nový materiál.Přiložený snímek byl pořízen 1. října dalekohledem o průměru dva metry. Úhlovou velikost má 3x3 minuty, což vzhledem ke vzdálenosti komety (465 milionů kilometrů) odpovídá oblasti 400x400 tisíc kilometrů. Plynoprachová obálka jádra je ale mnohonásobně větší a sahá daleko za okraj snímku.Hale-Bopp se nyní nachází v souhvězdí Lodní zádě. Z našeho území je tudíž nepozorovatelná. Koncem října se přiblíží k jasné hvězdě gama Velorum. Na jižní obloze již definitivně zůstane.
Tento snímek Hale-Bopp pořídil 11. října 1997 Ian Griffin z Floridy. Vznikl složením čtyřiceti čtyřicetipětisekundových expozic pořízených CCD kamerou na dalekohledu o průměru třicet centimetrů. Dalekohled sledoval pohybující se kometu, proto jsou hvězdy protažené v krátké úsečky. Zřetelně je vidět asymetrický tvar komety, včetně náznaku tří výtrysků.
Jiří Dušek
20. 10. 1997 IAN.czIAN.cz
|