Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zeptali jsme se Jiřího Grygara

Několik otázek pro astronoma Jiřího Grygyra.

Při čtení Vašeho posledního příspěvku do IAN mě napadlo několik otázek.První z nich se týká Vaší spolupráce s Vladimírem Železným - jedním z nejslavnějšíchČechů dneška. Jste s panem Železným ve styku i dnes? Jaký byl váš vztahz hlediska působení v radě ČT a jeho generálovaní v komerční stanici?

Nejsem. Naposledy jsme se setkali koncem loňského roku na půdě Parlamentu,při schůzi Stále komise pro sdělovací prostředky.
Od doby, kdy se dr. Železný stal generálním ředitelem TV stanice Nova,jsme se již soukromě nesetkali. Všechna naše setkání se odehrála buď vParlamentu nebo na půdě jeho TV stanice, když jsme tam byli jako Rada ČTna oficiální návštěvě. Ohledně takříkajíc úředních záležitostí jsme tedykomunikovali vždy zprostředkovaně tím, že jsme odpovídali na otázky, kterénám kladli poslanci resp. jsme měli technické připomínky k argumentům svéhoprotějšku. Asi dvakrát jsem se pokusil napsat mu prostřednictvím emajlu,ale nikdy jsem nedostal odpoveď a ani nevím, zda mé vzkazy četl.

Spolu s dr. Pokorným jste vytvořili multimediální CD-ROM. Mohl bystenějak srovnat proces výroby cedéčka s natáčením TV seriálu? Lze se to vůbecsrovnávat?

Myslím, že ano, a že analogie jsou docela těsné. Jak televizní seriáltak CD-ROM je proces silně ovlivněný vysokým podílem elektronické technologie,tj. musíte spoléhat na dobrou práci specialistů, kteří ovládají detailyelektronického řemesla. V případě TV seriálu je to docela početný štáblidí od hlavního kameramana a režiséra až po střihačky, zvukaře a technikyu záznamu. U CD-ROMu jsou to v našem případě clenové tvůrčí skupiny IntimateArts, kteří převádějí naše podklady do elektronické formy. Za druhé prácese daří pouze tehdy, když všichni členové této velké skupiny mají smyslpro týmovou spolupráci a najmě dodržování uzávěrek. To často znamená mimořádnéfyzické i psychické vypětí, kdy se řadu nocí prostě nespí.
Zdá se mi, že v obou případech se podařilo sestavit jedinečné týmy.V televizním seriálu Okna vesmíru dokořán byl oním mužem v pozadí RNDr.Jaroslav Čorba, dramaturg Slovenské televize. V připadě CD-ROM ASTRO 2001sehrává roli katalyzátoru ředitel firmy D-Data pan Juraj Donoval.

Tento rok jste dostal za popularizaci astronomie cenu UNESCO, kteroujste převzal v Indii. Užil jste si z Indie trochu více, než jen hotel aceremoniál?

Nebydlel jsem v hotelu, ale na velvyslanectví ČR v Dillí, kde jsem ihnedpo příjezdu zorganizoval na ploché streše pozorovaní komety Hale-Bopp prozaměstnance i rodinné příslušníky české i slovenské ambasády. Měl jsemsebou pro jistotu triedr a dobře se osvědčil. UNESCO pro oba nositele (cenaUNESCO byla totiž výjimečně rozpůlena mezi indického kosmologa prof. JayantaNarlikara a mne) zorganizovalo obsáhlý program, takže jsme např. měli dostrozsáhlé TV interview pro Indicko/Pacifickou televizi (tu sleduje, jakjsem se ptal, zhruba miliarda diváků] a podobně jsme mluvili do hlavníhoprogramu indického rozhlasu. Déle byli hosty v Indické akademii věd, prohlédlijsme si technické muzeum v Dillí a jednali jsme s pracovníky Ústředníhoústavu pro popularizaci vědy (obdobné ústavy mají všechny státy indickéfederace).
Dále jsme byli hosty nadace Kalinga v jejím sídle v městě Bhubaneswarv indickém státě Orisa. Město má pouhé dva miliony obyvatel a leží jižv tropech na východním pobřeží Indie. Zde jsme byli na návštěvě ve Fyzikálnímústavu a jeho Laboratoři pro iontové svazky, kde jsme přednesli přednášky,a dále pak na výletě k Bengalskému zálivu, kde jsme zejména viděli původnízákoník krále Ašóka z počátku našeho letopočtu, vyryty ve skalní stěně,dále buddhistickou svatyni, slavný Sluneční chrám v Konarku (památka chráněnáUNESCO), lidové umění atd. atd.
Pobyt ve státě Orissa (který se ve starověku jmenoval Kalinga - odtudi název Ceny) na mne velmi zapůsobil. Doplnil tak mou zkušenost z mé prvnícesty do Indie v roce 1991, kdy jsem pobýval v Bombaji a Bangalore. Uvědomiljsem si tu nesmírnou různorodost země, která nám na dálku splývá v jedinýpojem.
V závěru pobytu jsem byl opět v Dillí a měl jsem několik dnů volnapro soukromý program. Velmi jsem ocenil poznámky, které mi před cestoulaskavě poskytl Jiří Dušek. Usnadnilo mi to plánovaní vlastního programua mohl jsem se vyhnout mnoha úskalím pobytu v zemi pro nás silně exotické.
Viděl jsem řadu památek a hlavně jsem se setkával s pozoruhodnými lidmi.Poskytl jsem několik rozhovorů novinářům nejen o astronomii a popularizacivědy, ale též o politice, sdělovacích prostředcích a historii Československa.Největším dojmem na mne zapůsobila návštěva chrámu všech náboženství Bahai,jenž má tvar lotosového květu a jelikož stojí na jediném návrší v Dillí,je dobře vidět zdálky, ba i z letadla. Chrám nemá žádnou aktivní klimatizaci,ale je řešen geniálně propojením s vodními bazénky tak, že při venkovníteplotě +38 stupňů Celsia bylo uvnitř +21 stupňů. Chrám byl zbudován vpolovině 80. let tohoto století, takže je to téměř novostavba, a považujijej za architektonický skvost hlavního města.
Celý průběh mého pobytu v Indii natáčel kameraman Krátkého filmu PrahaVlastimil Lahoda a věnoval mi hrubý sestřih na VHS v délce 180 minut. Covšak nenatočil, byly naše společné zážitky s leteckou společností Lufthansa,jež nám po cestě tam i zpět připravila nečekané kratochvíle, což samo osobe stálo za to.

Otázky kladl Rudolf Novák

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
I astronomové budou mít svůj svátek
Ilustrační foto...
ČAM 2007 – Zákryt Venuše Měsícem
Ilustrační foto...
Vyhlížejte mezosférické mraky
Ilustrační foto...
Hubblovo velké V
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl čtvrtý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691