Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rande!

Škoda, že dnes kolem poledne nemůžeme otočením vesmírného knoflíku vypnout dusivě horké Slunce. Ze souhvězdí Býka, nedaleko Plejád, by se totiž vynořilo něco báječného: Dvě oslnivé planety -- Venuše a Jupiter -- tak blízko sebe, že je jenom stěží rozlišíte bez dalekohledu.

Ilustrační foto...Bohužel pro nás, Slunce nezmizí. Tedy pokud nám ho nezakryjí neprostupné mraky -- ale v tomto případě je předpověď počasí více než nemilosrdná. Jednu z mála možností zahlédnout těsný průchod Venuše kolem Jupiteru tak poskytnou větší astronomické přístroje. Obě tělesa sice leží zhruba sedm stupňů od Slunce, nicméně Venuši bez problémů najdete i v dalekohledu o průměru deset centimetrů. A navíc:

"Venuši celkem bez obtíží sleduji na denní jasné obloze pouhýma očima," napsal nám před několika dny jeden z našich čtenářů, pan Heřman Schneyder-Kubanik z Olomouce. "Při sledování nad jihem si stoupnu do stínu Stromu nebo domu-paneláku a hledám, až ji najdu. Skutečně to lze takto provést, ale člověk musí dobře vidět do dálky a musí mít trošku zkušenosti s pozorováním na denní obloze. Venuši, která měla -4,4 mag, si po nalezení "posadím" těsně na rožek paneláku a ukazuji ji zvědavým kolemjdoucím, kteří si myslí, že "koukám někomu do bytu". Většinou mi nevěří, tak jim půjčím k nahlédnutí svůj triedr 7x50." Zkuste se tedy podívat i bez jakýchkoli pomůcek.

Ilustrační foto...Poslední možností je sledovat dění kolem Slunce prostřednictvím Sluneční a helioseismické observatoře, která pracuje jeden a půl milionů kilometrů od Země, v tzv. Lagrangeově bodu L1. Mezi detektory této evropské a dodejme velmi úspěšné meziplanetární sondy patří i speciální koronograf, v jehož optické soustavě existuje malý terčík zakrývající vlastní hvězdu. CCD kamery v ohnisku pak sledují okolí do vzdálenosti až patnácti průměrů Slunce. Za hodinu pořídí prostřednictvím několika filtrů od blízkého ultrafialového po infračervený obor až desítku portrétů nejrůznějších detailů v řídké atmosféře. Tu a tam se ale do zorného pole dostane i jiný objekt: prolétající kometa se sebevražednými sklony, vzdálené hvězdy, Mléčná dráha a také planety sluneční soustavy. V průběhu současného seskupení to jsou čtyři z pěti hlavních aktérů -- tedy Merkur, Venuše, Jupiter a Saturn. Navíc je zdobí Plejády a tu a tam nějaká koronární ejekce.

Na www stránkách SOHO tak nejdete nejen ty nejčerstvější záběry, ale také zvláštní screensaver, jenž vám automaticky zajistí dodávku novinek z povrchu i okolí Slunce přímo na monitor vašeho počítače.

Pokud by se planety Jupiter a Venuše nacházely dnes od Slunce dál, předvedly by úžasné divadlo: Vzájemná úhlová vzdálenost by pomalu klesala, až by kolem půl jedné našeho času splynuly úplně. V té době totiž středy obou kotoučků oddělí jenom 42 úhlových vteřin, což je pod rozlišovací schopností lidského oka (kolem jedné úhlové minuty).

Každopádně se zkuste na úkaz podívat: ať už bez dalekohledu, nebo s ním a nebo pomocí obrázků na Internetu. Vězte totiž, že se jedná o velmi vzácné setkání: Tak blízko si Venuše s Jupiterem naposledy byla 21. července 1859, kdy středy obou kotoučků dělilo 32 úhlových vteřin. (K zákrytu, byť jen částečnému však ještě nedošlo.) Ještě zajímavější průlet ale proběhne 22. listopadu 2065: ve 12:45 místního času totiž severní okraj Venuše přejde přes Jupitera. Vzdálenost planet přitom klesne na pouhých 16 vteřin.

K žádné kolizi, ve středu 17. května ani nikdy jindy, samozřejmě nedoje. Tak blízko se totiž tělesa ocitnou pouze při pohledu ze Země. Venuše bude ve skutečnosti 260 milionů kilometrů daleko a Jupiter dokonce necelých devět set milionů kilometrů od nás. Přesto všechno to rande bude za shlédnutí.

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Radarová astronomie a výzkum planetek
Ilustrační foto...
Jupiterovy rudé skvrny se k sobě přibližují
Ilustrační foto...
Plutoidy
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Rak (Cancer), zkr. Cnc
Ilustrační foto...
Která hvězda je největší a která nejmenší?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691