Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rande!

Škoda, že dnes kolem poledne nemůžeme otočením vesmírného knoflíku vypnout dusivě horké Slunce. Ze souhvězdí Býka, nedaleko Plejád, by se totiž vynořilo něco báječného: Dvě oslnivé planety -- Venuše a Jupiter -- tak blízko sebe, že je jenom stěží rozlišíte bez dalekohledu.

Ilustrační foto...Bohužel pro nás, Slunce nezmizí. Tedy pokud nám ho nezakryjí neprostupné mraky -- ale v tomto případě je předpověď počasí více než nemilosrdná. Jednu z mála možností zahlédnout těsný průchod Venuše kolem Jupiteru tak poskytnou větší astronomické přístroje. Obě tělesa sice leží zhruba sedm stupňů od Slunce, nicméně Venuši bez problémů najdete i v dalekohledu o průměru deset centimetrů. A navíc:

"Venuši celkem bez obtíží sleduji na denní jasné obloze pouhýma očima," napsal nám před několika dny jeden z našich čtenářů, pan Heřman Schneyder-Kubanik z Olomouce. "Při sledování nad jihem si stoupnu do stínu Stromu nebo domu-paneláku a hledám, až ji najdu. Skutečně to lze takto provést, ale člověk musí dobře vidět do dálky a musí mít trošku zkušenosti s pozorováním na denní obloze. Venuši, která měla -4,4 mag, si po nalezení "posadím" těsně na rožek paneláku a ukazuji ji zvědavým kolemjdoucím, kteří si myslí, že "koukám někomu do bytu". Většinou mi nevěří, tak jim půjčím k nahlédnutí svůj triedr 7x50." Zkuste se tedy podívat i bez jakýchkoli pomůcek.

Ilustrační foto...Poslední možností je sledovat dění kolem Slunce prostřednictvím Sluneční a helioseismické observatoře, která pracuje jeden a půl milionů kilometrů od Země, v tzv. Lagrangeově bodu L1. Mezi detektory této evropské a dodejme velmi úspěšné meziplanetární sondy patří i speciální koronograf, v jehož optické soustavě existuje malý terčík zakrývající vlastní hvězdu. CCD kamery v ohnisku pak sledují okolí do vzdálenosti až patnácti průměrů Slunce. Za hodinu pořídí prostřednictvím několika filtrů od blízkého ultrafialového po infračervený obor až desítku portrétů nejrůznějších detailů v řídké atmosféře. Tu a tam se ale do zorného pole dostane i jiný objekt: prolétající kometa se sebevražednými sklony, vzdálené hvězdy, Mléčná dráha a také planety sluneční soustavy. V průběhu současného seskupení to jsou čtyři z pěti hlavních aktérů -- tedy Merkur, Venuše, Jupiter a Saturn. Navíc je zdobí Plejády a tu a tam nějaká koronární ejekce.

Na www stránkách SOHO tak nejdete nejen ty nejčerstvější záběry, ale také zvláštní screensaver, jenž vám automaticky zajistí dodávku novinek z povrchu i okolí Slunce přímo na monitor vašeho počítače.

Pokud by se planety Jupiter a Venuše nacházely dnes od Slunce dál, předvedly by úžasné divadlo: Vzájemná úhlová vzdálenost by pomalu klesala, až by kolem půl jedné našeho času splynuly úplně. V té době totiž středy obou kotoučků oddělí jenom 42 úhlových vteřin, což je pod rozlišovací schopností lidského oka (kolem jedné úhlové minuty).

Každopádně se zkuste na úkaz podívat: ať už bez dalekohledu, nebo s ním a nebo pomocí obrázků na Internetu. Vězte totiž, že se jedná o velmi vzácné setkání: Tak blízko si Venuše s Jupiterem naposledy byla 21. července 1859, kdy středy obou kotoučků dělilo 32 úhlových vteřin. (K zákrytu, byť jen částečnému však ještě nedošlo.) Ještě zajímavější průlet ale proběhne 22. listopadu 2065: ve 12:45 místního času totiž severní okraj Venuše přejde přes Jupitera. Vzdálenost planet přitom klesne na pouhých 16 vteřin.

K žádné kolizi, ve středu 17. května ani nikdy jindy, samozřejmě nedoje. Tak blízko se totiž tělesa ocitnou pouze při pohledu ze Země. Venuše bude ve skutečnosti 260 milionů kilometrů daleko a Jupiter dokonce necelých devět set milionů kilometrů od nás. Přesto všechno to rande bude za shlédnutí.

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Titan - díl pátý (Teorie vzniku Titanovy atmosf
Ilustrační foto...
Slunce bouří v milém zákoutí...
Ilustrační foto...
Kráteru na dohled
Ilustrační foto...
Nejmladší černá díra ve Vesmíru?
Ilustrační foto...
Dvě stě exoplanet – již brzy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691