Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Informace z Marsu

Krátké info o sondách zkoumajících našeho rudého souseda.

Sagan Memorial Station: Pathfinder ještě žije!

Poslední úspěšný přenos dat ze sondy Mars Pathfinder se uskutečnil 27. září 1997 (83. sol) a skončil v 7.23 UT. Následujícího dne (84. sol, 28. 9. 1997) ve 3.15 UT se spojení navázat již nepodařilo (na Marsu byly dvě hodiny ráno a mělo jít o přenos ranních meteorologických údajů a snímků oblohy). Rovněž další pokus 29. září v 5.30 UT (85. sol), kdy se technici snažili o to, aby sonda vyslala nosný signál přes směrovanou nebo všesměrovou anténu, se nezdařil. Ani ráno 30. září 1997 (86. sol), kdy na Marsu bylo poledne a sluneční baterie musely poskytovat maximální příkon, se nepodařilo navázat kontakt.
Ilustrační foto...1. října (87. sol) byl vyslán povel, aby se na sondě zapojil pomocný vysílač (mimochodem - v žádném z technických popisů sondy se o něm nepsalo). Po počátečním mlčení se podařilo kolem 8.23 UT signál zaznamenat a přijímat po dobu asi 20 minut. Při druhém pokusu se však již sonda neozývala.
2. 10. ráno (88. sol) se technici pokusili získat digitální data z pomocného vysílače. Zpočátku byl signál registrován, avšak v 11.30 místního času byl vypojen, což nasvědčovalo tomu, že počítač má dostatek energie, aby se "probudil" a vysílač podle obvyklého režimu vypnul. Protože není vyloučeno, že došlo k poruše akumulátoru, vyslali technici k sondě povely pro přepnutí do režimu, v němž se aparatura přímo napájí ze slunečních baterií. Ovšem neměli možnost ověřit si, zda sonda povely přijala.
3. 10. (89. sol) pokračovaly pokusy o získání digitálních dat (i když v nepříznivém čase z hlediska osvětlení Pathfinderu), avšak opět marně. Později technici opakovali povelovou sekvenci pro převedení do režimu, v němž je vyřazen palubní akumulátor. Vzhledem k tomu, že jeho životnost byla již trojnásobně překročena, je pravděpodobné, že právě on by mohl být příčinou nynějších potíží.Po celou tuto dobu byl Sojourner zaparkován na stejném místě a podle předem nahraného programu se měl až 5. 10. (91. sol) vydat na pomalou okružní jízdu kolem Sagan Memorial Station.
Dobrá zpráva přišla teprve 7. 10. ve 23.00 UT: toho dne ráno (92. sol) se španělské přijímací stanici DSN u Madridu podařilo zachytit na patnáct minut signál hlavního vysílače sondy.
Další aktuální informace přineseme v příštím čísle.

Mars Global Surveyor

Sonda pokračuje v letu po areocentrické dráze, na kterou byla navedena 12. září 1997 zážehem motoru, trvajícím od 00.15 do 00.37 UT. Počáteční parametry dráhy byly: sklon dráhy 93,3 stupně, doba oběhu 44 h 59,5 min, minimální a maximální vzdálenost od povrchu Marsu 258 - 54 021 kilometrů.
Ilustrační foto... Tato dráha je nyní postupně snižována brzděním o atmosféru v době průletu pericentrem (tzv. aerobraking). K prvnímu snížení došlo při 3. oběhu (17. září v 16.37 UT), kdy byla sonda severozápadně od Olympus Mons. Při prvních obězích bylo dosaženo změny rychlosti 0,5 až 1 m/s, nyní se brzdění zvětšilo na 3 m/s. Po dvou týdnech (13 obězích) se apocentrum snížilo na 48 770 km (perioda 39 h 15 min, pericentrum 116 km).
Silový účinek na sondu, kterého se technici poněkud obávali, se naopak projevil velmi pozitivně. Pomohl totiž odstranit závadu, která se objevila hned po startu, když jeden z panelů slunečních baterií zůstal nedostatečně vyklopen o 20 stupňů. Nyní se již narovnal a zůstává pouhý jeden stupeň od fixované pozice.
Ačkoliv dosud sonda pracuje jen v technickém režimu, přinesla již první překvapivé zjištění, které rozsuzuje dávný spor ve prospěch měření některých ruských sond Mars a Fobos-2: Mars má magnetické pole! Předběžná analýza však ukázala, že není globálního charakteru, nýbrž je vázáno na některé oblasti kůry. Všeobecně to nasvědčuje tomu, že Mars kdysi měl kapalné jádro.

Obrázek nahoře: Malá část ze "superpanoramy", kterou v minulých týdnech pořídila sonda Pathfinder. Dole: Mars Global Surveyor bzrdící v marsově atmosféře dle představ malíře. (Snímek i kresba: NASA).

Marcel Grün

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? III.
Ilustrační foto...
Proč mají astronomové rádi jižní pól?
Ilustrační foto...
Červenec 1975: let Sojuz-Apollo
Ilustrační foto...
Nový pohled na mraky v atmosféře Venuše
Ilustrační foto...
Mini station 1 -- smělá vize nebo chiméra?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691