Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výkladový astronomický slovník

Recenze na publikaci Výkladový astronomický slovník, nakladatelství JOTA 1996, první vydání, 256 stran. (Z anglického originálu Philip's Astronomy Dictionary vydaného nakladatelstvím George Philip Limited v roce 1995 přeložil RNDr. Vratislav Nechuta, CSc., odborně lektoroval doc. RNDr. Vladimír Štefl, CSc.)

Ilustrační foto...Tato knížka praktického formátu (A5) obsahuje na 256 stranách více než 1000 hesel. Kromě maximální snahy o srozumitelnost, ale stručnost textu je velmi praktický i systém tučně vytištěných odkazů, které jsou samostatnými hesly v jiné části encyklopedie. Řazení hesel je abecední bez rozdělení do oborů. Výklad některých hesel je doplněn obrázky (asi 50) a také tabulkami (30). Dílo zároveň obsahuje stručné životopisy asi stovky významných astronomů. Řada hesel byla odborným lektorem aktualizována, příp. byla doplněna hesla nová. Takovou publikaci lze doporučit do každé školní i soukromé knihovny.

Tomáš Gráf

Výkladový astronomický slovník, který uvedlo na náš trh nakladatelství Jota, mě nutí k zamyšlení nad několika skutečnostmi obecnější platnosti. Překvapuje mne, že se nikde v knize nedočtu jméno autora či autorů. Jsou dokonale utajena. Opravdu pozoruhodné - vždyť známá jména, jak víme nyní už i my, marketingoví laici, jsou pro dílo tou nejlepší reklamou a zárukou kvality.
Český a slovenský uživatel chtě nechtě musí recenzovaný slovník srovnávat se dvěma obdobnými díly: Kleczkovým a Švestkovým "Astronomickým a astronautickým slovníkem" z roku 1963 (Orbis) a kolektivní (leč neanonymní) slovenskou "Encyklopédiou astronómie" z roku 1987 (Obzor). Myslím, že obě vzpomenutá naše díla vedou vysoko na body. Nejen pro svůj rozsah (o tom za chvíli), ale především pro mnohem "fyzikálnější" pojetí, hodné astronomie konce 20. století. Hesla typu "opacita", "přirozená šířka (spektrální) čáry", ale i "Oortovy konstanty" apod. zde nehledejte, to přece "není astronomie, ale fyzika".
Nyní k rozsahu: už na obálce je uvedeno, že slovník obsahuje více než 1000 hesel. To není zas tak mnoho, uvážíme-li, že jen souhvězdí je 88. Výsledkem je výběr opravdu pouze základních pojmů, z nichž každý má k dispozici jeden-dva odstavce. Klasický příklad: cefeidy. Popisné informace a připomenutí vztahu perioda světelných změn - zářivý výkon. V tomto rozsahu ale už nezbývá místo na vysvětlení, proč dochází k pulsacím cefeid a jak to souvisí s hvězdným vývojem. Namítnete: toto není učebnice, ale slovník. Dobrá, pak ale nechť zde naleznu opravdu "téměř vše", i když jen ve stručném odkazu. Něco mezi tím, což je právě případ tohoto slovníku, není užitečné ani pro začátečníky (těm unikají souvislosti), ani pokročilé (ti zde zase mnoho věcí nenajdou).
Nakladatelství Jota dovezlo, přeložilo a vydalo dílo, které určitě není podřadné. Ale není to ani žádná špička v oboru, zkrátka tuctové zboží za běžnou cenu. Navíc, jak jsem už vzpomněl, máme možnost srovnání. Právě v této souvislosti mi nakonec dovolte obecné zamyšlení nad politikou nakladatelství (nikoli jen tohoto, ale řady takových, slovo "nakladatelství" je zde v množném čísle). Když už nakladatelství podstoupí hrdinský čin a rozhodne se vydávat populárně naučnou literaturu, co anebo kdo je nutí importovat díla charakteru tohoto slovníku, překládat a upravovat je, když existují schopní čeští autoři (a většinou také levní, píšící za symbolický honorář)? Že tyto autory redaktoři nakladatelství neznají? Ale jděte, zeptejte se Grygara a ten hned vysype několik jmen z rukávu. Nebo je tu překladatelská lobby? A nebo je lepší vrabec (tj. průměrné dílo) v hrsti než holub (tzn. možná světový unikát, možná ale jen zmetek) na střeše?

Zdeněk Pokorný

Tomáš Gráf, Zdeněk Pokorný

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pištec v branách úsvitu
Ilustrační foto...
Objevena voda v atmosféře exoplanety?
Ilustrační foto...
Rudý pochod do vesmíru
Ilustrační foto...
Nalaďte si Nebeský cestopis
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Hon na úzký srpek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691