Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Bolid z Javoriny

Je to fantastické, ale na světě je už třetí video průletu bolidu v sobotu 6. května 2000. Úlovek Jiřího Gurňáka je o to cennější, že jde teprve o pátý případ takto zdokumentovaného meteoritu. Co dodat? Snad jenom víc takových skvělých čtenářů! Šťastným lovcům upřímně závidíme!

Mám další videozáznam letu bolidu z 6. května 2000 v 13.54 z Velké Javoriny. Šli jsme s rodinou po sjezdovce dolů podél vleku, když manželka zakřičela, že něco vidí.Viděl jsem to taky, něco jako velikou světlici.

Ilustrační foto...

Kameru jsem měl na krku, takže jsem ji stačil zapnout, od boku filmovat a zároveň sledovat let. Vše trvalo velmi krátce, tak dvě sekundy. Na výsledných záběrech, na kterých je vidět bolid, jsou dvě lana od vleku a v pozadí horský hřeben. Při dalším švengu se do zorného pole dostane i okolní krajina, les. Domnívám se, že by se z toho dalo přesně určit místo ze kterého jsem záběr pořídil. Přibližně ho samozřejmě poznám, ale udělat si tam značku, mne tenkrát, bohužel, nenapadlo. Bolid je po celou nasnímanou dráhu letu prakticky schovaný za jedním z lan takže je jen velice slabě vidět a při běžném promítnuti se dá snadno přehlédnout. Při promítáni po jednotlivých záběrech je však jasně vidět, i když je jeho obraz velice malý.

Bolid je jasně vidět asi na 5 záběrech, jeho dosvit bude možné určit až po zvětšení. Žádné zvukové efekty jsme nezaslechnuli.

O týden později jsme pak přibližně zaměřili i pozorovací místo (viz obrázek): Nalézt ho naštěstí nebylo tak těžké, jelikož jsme šli po chodníčku, takže jeden rozměr byl daný. Při odhadu jsme využili mapu, olovnici, pásmo a úhloměry. To uvádím pro představu o přesnosti našeho měření. Jedná se tedy určitě o hodnoty orientační. Směrodatnější je určení výrazných bodů na snímku, poloha bolidu je dost přibližná. Směr sever se zároveň kryje s kolmicí na horní lano, která je v půdorysu 12 metrů od pozorovacího místa. Vrchol velké věže na Javorině je 97 stupňů západně od pozorovacího místa ve ve vodorovné vzdálenosti cca 200 metrů. Pozorovací místo se nachází ve výšce cca 940 m. n. m. Tyto hodnoty jsme odečetli ze speciální mapy s měřítkem 1:25000.

Digitalizované video je v klasickém formátu ASF od Microsoftu, takže by ho měl přehrát Windows Media Player 6.4a lepší (1 MB). Současně přikládáme i výřez ze záznamu, kde je krátký průlet bolidu zřetelnější (170 kB). Jako horkou novinku pak přikládám informaci, že na Javorinu přijede let bolidu osobně proměřit doktor Jiří Borovička.

Jiří Gurňák a Marian Trúsik

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apophis 4 – Phoenix
Ilustrační foto...
Anatomie sluneční soustavy
Ilustrační foto...
Dvojhvězdný systém V 471 Tauri
Ilustrační foto...
Dějiny Miru
Ilustrační foto...
Obloha v únoru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691