Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Běsnící Slunce

Z bezoblačné a sytě modré oblohy, která provázela celý uplynulý víkend se neradovali jen výletníci, ale i sluníčkáři. Slunce je přece u vrcholu své aktivity a nadmíru zajímavé věci se neodehrávají pouze ve sluneční fotosféře. Přesvědčili se o tom i pracovníci hvězdárny ve Valašském Meziříčí, kteří dnes dopoledne pozorovali nádhernou chromosférickou protuberanci.

Ilustrační foto...Naše nejbližší hvězda nám letos už dala nejednou najevo, že je blízko maxima své jedenáctileté periody. Stačí vzpomenout polární záři z noci 6/7. dubna nebo množství velkých skupin slunečních skvrn pozorovatelných i bez dalekohledu. Ostatně, vezmete-li si na pomoc svařovací filtr nebo brýle z loňského zatmění, máte šanci jednu skvrnu u východního (levého) okraje spatřit i v těchto dnech.

Fotosféra s teplotou okolo 6 000 K, v níž sluneční skvrny pozorujeme, je však jen jednou částí rozsáhlé sluneční atmosféry, do níž se zvýšená aktivita promítá. Velmi zajímavé jevy se odehrávají i v chromosféře nebo chcete-li barevné sféře, která byla objevena při zatmění Slunce v roce 1842. Teplota v této části sluneční atmosféry, rozkládající se nad fotosférou se pohybuje okolo 10 000 K a září především v čáře vodíku. K nejzajímavějším úkazům ve chromosféře určitě patří tzv. chromosférické protuberance, které zdobily okraj slunečního disku i při loňském úplném zatmění Slunce. Úchvatné jsou zvláště na okraji Slunce, ale pozorovat je můžeme pomocí H-alfa filtru i nad povrchem, kde se promítají jako tmavé pásky (filamenty).

Ilustrační foto...

Studium vzrušujících dějů ve sluneční chromosféře není tedy odkázáno pouze na úplná zatmění Slunce, neboť je můžeme sledovat pomocí koronografů a H-alfa filtrů. Umožňuje nám to sledovat přelévání plazmatu uzavřeného v siločárách magnetických smyček aktivních oblastí přímo na vlastní oči.

Uplynulý víkend se na Slunci předváděla jedna protuberance za druhou. Vše ale vyvrcholilo dnes dopoledne, kdy se krátce před jedenáctou začaly dít opravdu podivné věci. Nad aktivní oblastí u východního okraje byla pozorována protuberance z výtrysky, které jsou zpravidla předzvěstí velkých protuberancí. K té skutečně došlo krátce po jedenácté, kdy se od povrchu Slunce odtrhl obrovský oblak plazmatu. Oblak se rychle rozšiřoval a vzdaloval od Slunce, takže se nám na hvězdárně ve Valašském Meziříčí brzy nevešel do záběru.

Zhruba za půlhodiny bylo po všem a o zvýšené aktivitě dávaly znát jen poerupční smyčkové protuberance v místě odtržení. I když podobné protuberance nejsou v období maxima sluneční aktivity až tak výjimečnou událostí, je jejich zachycení dílem náhody a štěstí. V každém případě se jednalo o nádhernou podívanou, která uchvátila snad všechny pracovníky hvězdárny.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Galaktické lego
Ilustrační foto...
Demonstrátoři ve ValMezu
Ilustrační foto...
Rekapitulace mise STS-124
Ilustrační foto...
Noc s úplným zatměním
Ilustrační foto...
Země, mně ubývá sil!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691