Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Cassini - Titan: Blízký průlet

26. října 2004 prolétla sonda Cassini dosud nejblíže kolem velkého saturnova měsíce Titan. Nejmenší vzdálenost byla 1 200 km. První snímky již přicházejí..

FLASH

Tak tu máme první snímky z blízkého průletu nad Titanem:

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Další informace:

Na úvod si připomeňme Titan ve viditelném světle. Měsíc je to obrovský. Větší než náš pozemský Měsíc a větší než planeta Merkur. Je pouze o málo menší než největší měsíc sluneční soustavy Ganymédés (u Jupiteru). Díky husté atmosféře není možné ve viditelném světle pozorovat povrch a proto se musí pozorovat v jiných vlnových délkách (infračervenémzáření).

Ilustrační foto...

Titan v pravých barvách. Takto bychom jej viděli my.

Snímek Xanadu s vysokým rozlišením

Ještě 24. října 2004 vyfotografovala Cassini Titan celý a pohled je to vskutku zajímavý.
Jasná oblast uprostřed snímku připomínající kontinent se jmenuje "Xanadu". Snímek byl pořízen úzkoúhlou kamerou, tedyjakýmsi teleobjektivem, vybavenou filtrem s maximální propustností kolem vlnové délky 938 nm. To už je v oblasti mimo viditelné světlo, blízké infračervené. V těchto vlnových délkách je atmosféra Titanu mnohem průhlednější, než ve viditelném světle. Snímek je dosud nejlepší, jaký sonda pořídila také proto, že nastává vhodná orientace vůči Slunci. Úhel mezi sondou, Titanem a Sluncem je malý a nedochází k tak velkému rozptylu světla jako při pohledu pod větším úhlem.

Ilustrační foto...

Detaily na snímku jsou asi desetkrát menší, než jaké byly vyfotografovány ze Země s použitím těch nejvýkonnějších dalekohledů a s využitím adaptivní optiky. To co na obrázku můžeme vidět jsou oblasti s různou odrazivostí (albedem).Nejedná se o konkrétní pohoří, nížiny, nebo dokonce moře. Toto není možné nyní posoudit. Jisté je pouze to, že v dolní části snímku, poblíž jižního pólu měsíce jsou nápadná oblaka.

Na webu je uvedeno, že snímek bude později upraven - odstraněn bude vliv atmosféry na okrajové části snímku, což umožní zmapování útvarů na povrchu. Nyní byla pouze provedena kalibrace a zvýšen kontrast.

Záběry, jež budou následovat 26. 10. by měly zabírat oblast z levé střední části tohoto snímku.

Ilustrační foto...

Plán snímkování povrchu Titanu kolem 26. 10. 2004

Ilustrační foto...

Pro porovnání - Titan v UV záření - 24. 10. 2004

Podobně jako na snímku oblasti Xanadu, i zde je Titan, jak jej viděla Cassini 24. října 2004. Měsíc je vzdálen ještě jeden milión kilometrů od sondy, za dva dni se však stihla Cassini přiblížit tisíckrát (na minimálních 1 200 km).
Tento snímek je zcela odlišný od předchozího, protože byl pořízen v kratších vlnových délkách, blízká ultrafialováoblast je na hranici, kde opět přestáváme vidět očima. Díky tomu ale vynikají takové podrobnosti, jako je slabý závoj ve vysokých vrstvách Titanovy atmosféry. Na snímku obepíná téměř celý kotouč jako tenoulinká linka nad hustou atmosférou. Pojem závoj se mi jeví jako výstižný, pohlédneme-li zvláště na vrchní část kotouče.

Podíváme-li se na informace k obrázku podrobněji, můžeme se dovědět, že se díváme především na jižní polokouli Titanu,protože právě ta je teď více natočena ke Slunci. (Srovnejme se snímkem povrchu, kde u jižního pólu vidíme oblaka). Tenkávrstva atmosféry se prý nachází stovky kilometrů vysoko nad povrchem Titanu.
Velmi mnoho podrobností o tomto jevu najdete na stránce s krásným barevným obrázkem.

Ilustrační foto...

NASA uvedla výše uvedený záběr v barevném podaní..

Jak se z obyčejných snímků dělají neobyčejné ..

Standardní snímek z Cassini by zdaleka nemusel vypadat tak hezky. Neukázal by tolik detailů, pokud bychom s ním neprovedlidalší úpravy. Přesně na to se musí tým vědců, kteří snímky zpracovávají, také zaměřit.

Ilustrační foto...

Ukázka úprav snímků z Cassini, zde záběr 25. 10. 2004

Jak je vidět výše, k tomu abychom lépe viděli detaily na Titanově povrchu nestačí jen surový snímek ze sondy. To jižbylo naznačeno u záběru oblasti Xanadu. Zde vidíme tři různé podoby záběru Titanu z 25. 10. 2004, kdy byla sonda 38 hodinpřed svým největším přiblížením k Titanu. První snímek je jediným záběrem na němž byly pouze odstraněny nějaké kazy.Prostřední obrázek je složen již z pěti snímků, což podstatně navýší kontrast záběru a odstraní zákal na okrajích záběru. Podobných technik se běžně využívá mezi amatéry, kteří snímkují planety pomocí webkamery za dalekohledem. Vpravo pak vidíme, že byly provedeny ještě další úpravy - zvýšení ostrosti (sharpen). Nyní jsou již okraje útvarů na povrchu velmi ostré.
Pokud další záběry těmito úpravami neprojdou, nemusí být tak hezké, jako tento ..

Výsledky snímkování z 26. října 2004

Tak už nám NASA poskytla i první detailní záběry z blízkého průletu.

Ilustrační foto...

Jeden z detailních záběrů, pořízených 26. 10. 2004, neupravený

Jak je vidět na jednom ze snímků z blízkého průletu, nejsou ještě upraveny a tak to není ještě to pravé. Prozatím zde tedy postačí jeden a další najdete pod odkazem na stránky Cassini.
Snímky jsou pořízeny z výšky pouhých 1 200 km nad povrchem Titanu, což je asi 300-krát blíže než při předchozím přiblížení 3. července 2004. Budeme jistě zvědavi, co se nám pod oněmi světlými, tamvšími a tmavými útvary skrývá. Jsou tosnad pevniny a kapalná jezera či moře? O tom zatím není nic známo.

Ilustrační foto...

Mohlo by se zdát, že se NASA pouze chce zavděčit lidem, co mají rádi barevné obrázky. Pravdou je, že tento je opravdu hezký. Ukazuje Titan v nepravých barvách a je kompozicí snímku v pásmu ultrafialovém s infračerveným. Dobře vyniká především výška oblačného oparu nad povrchem Titanu.

Potrpíte-li si na opravdu dobré animace, nevynechte animovaný GIF z přibližování Cassini k Titanu. Pozor má 1,3 MB. Odkazuji ...

Pro více informací navštivte stránky mise Cassini-Huygens.

Martin Gembec

| Zdroj: NASA/JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Planeta Země IV - za nejtenčí hranicí
Ilustrační foto...
Venušina atmosféra evropskýma očima
Ilustrační foto...
Podívejte se Slunci na zoubek!
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Rak (Cancer), zkr. Cnc
Ilustrační foto...
Prohlédněte si akreční disk
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691