Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 40

Opět se dočká i široká veřejnost. Máme tu na dlouhé tři roky poslední úplné zatmění Měsíce viditelné z našeho území. Během úplné fáze bude možná příležitost podívat se i na jiné objekty, např. zkusit kometu Machholz nebo planetu Saturn. Nad východem se nám k sobě přibližují Jupiter a Venuše. Podíváme se i na některé záběry z Marsu.

V neděli 31. 10. se ráno opět mění čas

Téma poněkud neobvyklé, ale pro mé potřeby podstatné. Příště již nebudu užívat v článcích středoevropský letní čas (SELČ), ale opět klasický čas středoevropský (SEČ). Vzhledem k tomu, že se s tím setkávám i v hromadných sdělovacíchprostředcích, musím dodat, že SEČ je totéž co jimi často nazývaný "zimní čas". Omlouvám se, ale zatímco jiným vadí samotná změna času, já zase "nadskakuji", když někde slyším, že přecházíme na zimní čas. (Letní čas = světový čas + 2 hodiny, zimní čas = světový čas, středoevropský čas = světový čas + 1 hodina. Světový čas je čas v Londýně a jinde na nultém poledníku, ale to už bych mohl omílat do nekonečna :)

Úplné zatmění Měsíce

Když jsem to s astronomií začínal myslet vážně, měl jsem docela štěstí na opravdu zajímavé úkazy, které má ráda iširoká veřejnost. V první řadě jím bylo částečné zatmění Slunce 10. 5. 1994, ale vrcholem byl rok 1996 a 1997 s jedním částečným zatměním Slunce (12. 10. 1996), dvěma úplnými zatměními Měsíce (27. 9. 1996 a 16. 9. 1997) a dvěma impozantnímikometami Hyakutake a Hale-Bopp. Když pak ještě v létě 1999 vyšlo úplné zatmění Slunce v Maďarsku, po právu jsem musel být spokojen.

Ilustrační foto...

Některá zatmění, jak jsem je zažil ve fotografii. Astronomické události

Loni a letos nastala podobná konstelace, jen ne tak extrémní. Zažili jsme krásné částečné zatmění Slunce 31. 5. 2003,pokračovali úplnými zatměními Měsíce 9. 11. 2003 a 4. 5. 2004 a jedno máme nyní ještě před sebou 28. 10. 2004. Doplníme-lito skromnějšími kometkami Ikeya-Zhang (jaro 2002), V1 NEAT (jaro 2003) a Q4 NEAT (jaro 2004), nebylo to tak špatné období.
Navíc pro zájemce se tu otevírá možnost dvou zajímavých zatmění Slunce, za nimiž není třeba daleko cestovat - prstencové se odehraje 9. 10. 2005 (např. ve Španělsku), poměrně dlouhé úplné pak 29. 3. 2006 (např. v Turecku). Obě zatmění budou viditelná v Lybii (poněkud přitaženo za vlasy lze říci, že tam můžeme dokonce počkat na jednom místě na obě dvě).

Ilustrační foto...

Jasné komety let devadesátých a dvě z nedávné doby. Astronomické události

Opusťme nyní vzpomínky a pojďme se v krátkosti podívat do budoucna:
Úplné zatmění Měsíce, poslední viditelné od nás až do roku 2007, nastává sice nad ránem, avšak ve velmi příhodný den.Ve spojení se státním svátkem, 86. výročím vzniku samostatného Československa, bude pro mnohé mnohem snadnějším úkolemsi ráno přivstat a poté si třeba i pospat.

Na webu lze nalézt k tomuto zatmění mnoho informací, a to i v češtině. Hezký název má článek o "Svátečním" zatmění na webu ČAS, pěkný časový vývoj najdete také na stránkách Hvězdárny Uherský Brod.
Budu zde trochu stručnější - časové údaje jsou v normálně používaném čase (SELČ).
3:15 - Za důležitý údaj považuji, kdy mámemožnost poprvé snadno spatřit, že se vůbec něco děje - částečné zatmění začne několik okamžiků před čtvrt na čtyři.
4:00 - Vstanete-li až nyní, Měsíc už bude zhruba ze tří čtvrtin v zemském stínu.
4:23 - Úplné zatmění právě začíná. Měsíc bude stále vidět a zřejmě bude mít barvu od tmavě červenépo oranžovožlutou. Jen na okraji zemského stínu by mohla být vidět i barva bílá, či modrošedá.
5:00 - Jestliže jste se zatmění stihli až nyní, vidíte zhruba jeho maximální fázi. Měsíc je hlubokov zemském stínu, jeho střed je poblíž jednoho z okrajů měsíčního kotouče.
5:45 - Úplné zatmění končí. Doufejme, že nyní jej stihli i ti největší spáči. V předchozích desítkáchminut pravděpodobně nikomu neuniklo, že obloha je podobně temná, jako když měsíc na obloze vůbec není (kolem novu).
6:54 - Měsíc opouští plný zemský stín, pokračuje jeho polostínová fáze. Ta bývá málo nápadná. Zpočátku by ještě mohlo být patrné, že jeden konec měsíčního úplňku je poněkud tmavší. Rychle však svítá.
7:43 - Vychází Slunce (v závislosti na výšce našeho obzoru a pozici v republice je to přibližně mezi7:30 až 8:00), začíná krásný sváteční den. V ideálním případě...

Během úplné fáze se na nebi vynoří hvězdy jako za bezměsíčné noci. Bude tu dostatek času pokochat se Měsícem, ale i planetou Saturn, možná Venuší, či vyhledat kometu Machholz.. Další se zaměří i na objekty vzdálenější, případně ty nejvzdálenější, jako jsou galaxie v Andromedě či v Trojúhelníku. Námětů je celá řada.

Komety

Někteří z nás mají ve svém vybavení větší dalekohledy, jiní se musí spokojit s triedrem. To nemusí být tak podstatné.Dá se předpokládat, že komety se za úplňku hledají obtížně. Jenže letos máme již druhou výjimku. Určitě se zkuste běhemzatmění (úplná fáze 4:23 - 5:45) zaměřit na kometu C/2004 Q2 (Machholz). Je sice nesmírně nízko nad obzorem, ale její vyhledání není nemožné a navíc přichází stále více odhadů z binokulárních dalekohledů, jež hovoří o jasu kolem 8 mag. Toto se již blíží hranici dostupnosti triedru 10x50 (za brilantních podmínek!). Lepší bude tedy přístroj s průměremobjektivu nad 60 mm u binokuláru, nejlépe nad 100 mm. Bude-li ovšem poblíž jižního obzoru nějaký zákal nebo vysoká oblačnost, nemusí stačit ani 20 cm dalekohled. Jsem zvědav, zda si jí někdo všimne a s jakým vybavením.

Ilustrační foto...

Na výše uvedené mapce je vidět, že v době maximální fáze zatmění bude kometa pouze 8° nad obzorem, asi 21° pod jasnouhvězdou Rigel z nohou Oriona.

Majitelé větších dalekohledů jistě ocení možnost vyhledat také poměrně jasnou periodickou kometu 78P/Gehrels. Ta sebude nacházet zhruba mezi zatmělým Měsícem a Plejádami. Vydáme-li se naopak od Měsíce směrem do Andromedy, mohli bychomzde pomocí dalekohledu spatřit asi 10,5 mag kometu C/2004 Q1 (Tucker).

Ranní planety

Čím dál víc se nám nad obzor dostávají nové planety. Brzy již nebude problém pozorovat ráno Jupiter, k němu se navíc přibližuje Venuše. Nízko nad obzorem prozatím setrvává Mars. O pohybu planet v následujícím týdnu vypovídá nejlépepřiložená animace.

Ilustrační foto...

Pozor: uvedený čas je SELČ. V neděli ráno (31. 10.) je tedy nutno pozorovat již v 5:45 SEČ!
Pro zajímavost jsem tam ponechal také kometu C/2003 K4 (LINEAR). Nicméně její jasnost (7 - 8 mag) a výška nad obzorem neumožňují, že by snad měla být od nás viditelná. Na konci týdne se nízko nad obzorem vynoří vedle Marsu i Spica, lépeby mohl být tento pár viditelný, pokud počkáme ještě asi čtvrt hodiny.

Několik snímků z Marsu

Tentokrát mi to již nedá, abych nepřipoměl, že z Marsu stále přicházejí zajímavé záběry. Na webu Mars Exploration Rovers je momentálně vtipná animace, znázorňující, že se nám blíží 300 solů pobytu Spirit na Marsu!

Ilustrační foto...

Těm z vás, kteří dění na Marsu toliknesledují, nyní předkládám několik posledních zveřejněných záběrů z robotů Spirit a Opportunity a také něco z Mars Express.

Ilustrační foto...Ilustrační foto...

Velmi zajímavý a krásný, asi 1 metr veliký kámen Wopmay MER, Opportunity
Obrázek vlevo byl pořízen během solu 248, tedy podle marsovského času 248. den, co je robot na Marsu. Jedná se oskládaný záběr ze dvou snímků Navigační kamery. Zajímavý je nejen kámen samotný, ale i val kráteru Endurance na pozadí.Opportunity je tedy stále uvnitř tohoto velkého kráteru a ještě zde bude provádět některé výzkumy, než se vrátí na okolní planiny.
Na obrázku vpravo je vidět detailní struktura kamene. Použil jsem nedávno uveřejněnou verzi pro 3D brýle, tedy takové,co mají na levé oko červené a na pravé modré (nebo zelené) sklo. Pohled je to opravdu impozantní. Tento záběr pořídilaPanoramatická kamera během solu 250.
Pozor, odkazy z obrázků vedou na jejich velké verze 500 - 1000 kB

Ilustrační foto...

Na serveru se snímky roveru Spirit se nyní objevily 3D pohledy na okolí kráteru Bonneville. Okraj tohoto kráteru navštívil robot již na počátku mise (uvedené záběry jsou konkrétně ze solu 82, kdy rover zkoumal kámen Mazatzal). Když jsem si prohlížel jeden z těchto snímků, napadlo mě, že bych vás na ně měl také upozornit. S 3D brýlemi je zde krásněvidět zvlněná krajina pokrytá kameny různých tvarů, velikostí i typu. Pro zajímavost zde vybírám ty, které mi přišly něčím zvláštní.
Máte-li chuť shlédnout trojrozměrné verze těchto snímků, zavítejte na stránku snímků Spirit pro veřejnost.

Ilustrační foto...

Na závěr tu máme jeden z velmi vydařených pohledů na povrch Marsu z oběžné dráhy sondy Mars Express.Vypadá to, že se vědecký tým maximálně zaměřil na produkci podobně kvalitních trojrozměrných pohledů, než bude vyřešenproblém s rozložením prutových antén marsovského radaru (jenž měl zkoumat podpovrchové vrstvy na přítomnost vodního ledu).
Uvedený záběr ukazuje okraj kráteru Huygens a myslím, že je opravdu moc hezký. Několik dalších záběrů je na webu této evropské sondy. Doporučuji opět snímek pro 3D brýle.
Odkaz z obrázku opět vede na verzi s vysokým rozlišením (1,5 MB)

Bleskovka od Saturnu

26. října se dočká Cassini blízkého průletu nad obrovským a tajemným měsícem Titan (vzdálenost asi 1200 km). Můžeme očekávat první opravdu detailní záběry. Sledujte web Cassini, nebo NASA TV živě.

Bleskovka od Slunce

Jejda, já to snad dnes ani nedokončím. Ještě se musím vrátit k pohledu na Slunce. Před pár dny jsem pouze registroval,že se na jeho disku nachází dvě poměrně zajímavé skvrny v ne zcela klidných oblastech. Nyní vše nabírá mnohem zajímavější spád. Rozhodně tedy zkuste někde mezi mraky vyhledat Slunce. Zdá se, že to stojí za to. Mimochodem, Slunce se opravdublíží k minimu své aktivity, jak se objevilo všude na webu. Toto je jen taková epizodka, ale však už to znáte z loňska.U případné polární záře naviděnou :-) (Berte to prosím s nadhledem, žádnou polární záři nyní nečekám)..

Ilustrační foto...

Obrázek naznačuje narůstající aktivitu na Slunci, zdroj: Spaceweather.com

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Program Discovery aneb levně, efektivně a bezpe
Ilustrační foto...
Několik vět: Petr Pravec, Zdeněk Pokorný
Ilustrační foto...
HST vyfotil pětihvězdnou gravitační čočku
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Orion
Ilustrační foto...
Vyhodnocení soutěže o nejlepší fotku Perseid
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691