Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zakryje popel ze St. Helens krvavý Měsíc?

Jedna ze sopek, která se nesmazatelně zapsala do dějin 20. století, je americká St. Helens (neplést se Svatou Helenou!), proslulá explozí z roku 1980. Nepočítáme-li výbuchy na přelomu osmdesátých a devadesátých let, je její aktivita poměrně malá. Od konce září letošního roku se ale v oblasti vyskytlo několik menších zemětřesení a zvýšil se tepelný tok. Může se tedy stát sopka St. Helens režisérem nadcházejícího úplného zatmění Měsíce?

Neklidné nitro naší planety nám dalo už mnohokrát jasně najevo, že dokáže způsobit v blízkosti aktivních zón na povrchu Země hotové peklo. Zemětřesení, mračna žhavého popela, nevyzpytatelné proudy žhavé lávy a bahnotoky patří neodmyslitelně k projevům sopečné činnosti. Výbuchy sopek mohou způsobit významné změny i v atmosféře naší planety. Při mohutných vulkanických explozích se totiž dostává do oblačné přikrývky naší Země obrovské množství aerosolů oxidů siřičitého. Takové znečistění atmosféry pak dokáže výrazně ovlivnit vzhled zatmělého Měsíce.

Jeden z prvních historických záznamů o souvislosti sopečného výbuchu s tmavým zatměním pochází z 14. dubna 1642, kdy mnoho pozorovatelů shlédlo velmi tmavé zatmění. S velkou pravděpodobností ho měla na svědomí sopka Avoe, která v roce 1641 silně zaneřádila zemskou atmosféru. Velmi tmavé zatmění proběhlo i 4. října 1884. Tehdejší pozorovatelé měli ještě v živé paměti zprávy o ničivém výbuchu sopky Krakatau ze srpna 1883. Prudké erupce způsobily obrovské příbojové vlny (tsunami), které připravily o život 36 000 lidí na pobřeží Sumatry a Jávy. Podle některých odhadů se při katastrofickém výbuchu Krakatau uvolnilo do atmosféry asi 18 kilometrů krychlových popela. Oblak sopečného popela se rozprostřel po celé zeměkouli a projevil se i při zmíněném zatmění ze 4. října.

O tom, že vulkanické události jsou skutečně sudičkami zatmění Měsíce vypovídají i případy z let 1902 a 1903, které následovaly po silné explozi sopky Mt. Pelée a St. Vincent. Velmi tmavé zatmění Měsíce nastalo i v roce 1982, které poznamenal výbuch sopky El Chicón na jihu Mexika. Exploze 600 let dřímajícího vulkánu tehdy připravila o život 2 000 lidí a transportovala do výšky dvaceti kilometrů obrovské erupční mračno, pohybující se rychlostí 20 metrů za sekundu. Podle dnešních odhadů obsahoval asi sedm milionů tun oxidu siřičitého.

Nejsilnější sopečnou explozi dvacátého století však způsobila filipínská sopka Pinatubo počátkem roku 1991. V květnu se po zrození nové vrcholové kaldery objevil nad vulkánem stratosférický oblak sahající až do výšky 27 km, který se později rozprostřel převážně po jižní polokouli. V dubnu 1992 začaly větrné poryvy čistit rovníkovou oblast a nejhustší část oblaku se přesunula na třicátý stupeň severní šířky. Odhaduje se, že při explozi se tenkrát dostalo do ovzduší asi 20 milionů tun oxidu siřičitého. I když k prvnímu úplnému zatmění po této silné erupci došlo až 9. prosince 1992, přesto se stalo jedním z nejtmavších a nejpodivnějších v průběhu celého dvacátého století. Podle mnohých pozorovatelů bylo zvláštní již polostínové zatmění, které obvykle nelze bez dalekohledu vůbec rozeznat. Při zmíněném zatmění se však údajně nazelenalý polostín dal rozeznat i pouhýma očima. Největší překvapení nastalo při úplném zatmění. Téměř všem pozorovatelům se zatmělý Měsíc zcela ztratil z oblohy. Viditelný byl až v malých dalekohledech, ve kterých se jevil jako bezbarvý kotouč.

Ale zpět k vulkánu St.Helens (2549 m n. m.). Sopku pojmenoval anglický námořní kapitán George Vancouver podle anglického diplomata, jenž měl přezdívku Baron St. Helens. Tento nádherný vulkán je součástí Kaskádového pohoří, kde bylo od poloviny 19. století aktivních několik sopek. Jejich aktivita se ale ve většině případů omezila jen na výrony plynů a par, které byly pozorovatelné na vysokých štítech pokrytých sněhem. Zkrátka až do roku 1975, kdy se začala v celé oblasti projevovat zvýšená zemětřesná aktivita, se zde nedělo nic převratného.

20. března 1980 postihlo oblast poblíž sopky St. Helens první ze série mnoha zemětřesení. Centrum těchto záchvěvů se nacházelo jen mělce pod povrchem, v blízkosti symetricky kuželovitého vrcholu, pro který byla St. Helens přezdívaná jako Fudžisan Ameriky. Mělká zemětřesení a sněhové laviny na svazích vulkánu byly jasným signálem blížící se erupce.

Den "D" nastal 18. května 1980. Exploze o síle 10 MT atomové bomby trvající jen několik minut, způsobila úplnou devastaci na ploše 250 kilometrů čtverečních. Exploze směřovala na sever a zcela změnila podobu vulkánu i celé přilehlé oblasti. Idylické místo pro rekreaci se tak rázem proměnilo ve spálenou a mrtvou krajinu.

Nyní, více než dvacet let po největší sopečné explozi v moderních dějinách Spojených států, se St. Helens opět hlásí ke slovu. Sopka je sice v těchto dnech aktivní, ale tak dramatické divadlo jako v roce 1980 v nejbližších dnech nejspíš nepředvede. Koncem září to vypadalo dost dramaticky: menší otřesy signalizovaly vzestup magmatu pod povrchem a nový lávový dóm se začal vyklenovat.

13. října si ale horká láva prorazila cestu z vyklenutého dómu a již vyvěrá z nitra vulkánu na povrch. Produkce prachu a aerosolů u St. Helens zatím není zdaleka tak významná jako například v případě Pinatubo. Naděje, že by se její exhaláty mohly podílet na podobě zatmělého Měsíce, které očekáváme v noci z 27. na 28. října, jsou proto mizivé.

Pavel Gabzdyl

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hvězdná apokalypsa II
Ilustrační foto...
Podivné komety a planetky
Ilustrační foto...
Stelární biliár
Ilustrační foto...
Rande!
Ilustrační foto...
Obloha v květnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691