GPS nyní v plném rozlišení
Minulý týden dorazila ze Spojených států zajímavá a svým způsobem také převratná zpráva Prezident Bill Clinton oficiálně ukončil dlouholeté moratorium na globální systém pro přesné určení polohy známý pod zkratkou GPS. Od počátku května tak mají všichni uživatelé této sítě přístup k nezkresleným údajům s více než desetkrát větší přesností, která byla až do této doby dostupná pouze pro vojenské účely.
GPS je původně vojenský systém složený z velkého počtu satelitů, který umožňuje se značnou přesností určit polohu a čas na libovolném místě naší planety a který se postupem času stal široce používaným po celém světě. Už v roce 1996 doporučoval americký prezident silnější integraci systému GPS komerční a vědecké sféry, která byla bržděna právě umělým zkreslováním signálu používaného pro nevojenská zařízení. Tentýž rok nařídil zastavení tohoto zkreslování nejpozději do roku 2006.
Rozhodnutí o zpřístupnění systému v plné šíři je potom důsledkem pokračujícího úsilí zpřístupnit celý GPS pro komerční využití. Už minulý rok oznámil americký viceprezident Al Gore plány na modernizaci celého systému, která by měla obsahovat také přidání dvou signálů pro civilní a komerční účely. Tato iniciativa je podpořením současného trendu, kdy se v blízké budoucnosti počítá s vypuštěním dalších osmnácti satelitů sítě GPS. Navzdory tomuto uvolnění ale budou Spojené státy podle Clintonových slov nadále pokračovat ve vojenském využívání celé sítě. Ruku v ruce se zpřístupněním signálu tak půjde zvýšená snaha armádních složek o zlepšení systémů používajících GPS, který je navíc možné v případě ohrožení bezpečnosti zcela vypnout v regionálním měřítku. Navzdory tomu ale umožní nezkreslený signál zcela nové využití celého systému. Například záchranáři od nynějška při automobilové nehodě na dálnici určí pomocí GPS jízdní pruh, ve kterém k nehodě došlo, což výrazným způsobem usnadní a urychlí samotný zásah. Nový systém GPS se tak stane další mocnou zbraní v běžném životě lidí celé planety.
Tomáš Apeltauer
15.5.2000 | Zdroj: Astronomy Now IAN.czIAN.cz
|