Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kolize kolizí

Není to tak dávno, co jsem tu psal o srážkách galaxií. Pché, kdo by se vzrušoval nad takovými maličkostmi. Nebyl by to vesmír, aby si nedovolil ještě větší extravaganci, při které se uvolnilo nejvíc energie od dob velkého třesku a nebyli by to astronomové, aby se nepochlubili široké veřejnosti, že na ní přišli. Takže dnes vám přináším opravdovou lahůdku -- srážku ničeho menšího, než jsou dvě kupy galaxií -- seskupení obsahující tisíce galaxií a v každé z nich milióny hvězd.

Struktura vesmíru, jako důsledek dlouhodobého vývoje už od raných fází kosmu, je ve velkém měřítku podobná houbě. Galaxie se shlukují do skupin, ty pak do kup, které tvoří nadkupy galaxií. Ty jsou ve vesmíru rozmístěny ve vláknech tvořící obrovskou 3D (a možná i víc-D) pavučinu. Vědci se domnívají, že právě v uzlech, tedy místech kde se jednotlivé vlákna kříží, může docházet ke vzájemným srážkám těchdle systémů. Naše Galaxie patří spolu s dalšími do místní skupiny galaxií, ale ta už nenáleží nám nejbližší kupě galaxií v Panně.

Ilustrační foto...
Počítačový model vesmíru v největším měřítku. Světlé fleky odpovídají jednotlivým kupám galaxií, samotné galaxie pak reprezentují nepatrné světlé body. V detailu je pak uzel, který může reprezentovat kupu Abell 754.

Kupa Abell 754 leží v souhvězdí Hydry a je to poměrně uzavřená kupa -- asi 800 mil. světelných let v průměru. Na základě pozorování z vesmírného rentgenového teleskopu XMM-Newton a následných výpočtů se vědcům podařilo vystopovat pozoruhodnou historii tohodle objektu. Ta byla zřejmě taková, že v minulosti se srazily dvě kupy galaxií, čímž daly vzniknout jedné ještě větší. Tahle informace skvěle potvrzuje teorii o vývoji vesmíru, která předpokládá, že jednotlivé objekty se formují postupně. Spojováním nejjednodušších částic v stále větší a větší objekty a že ty největší giganti všeho druhu, které v celém širém, vesmíru zatím známe, ať už planety nebo černé díry, vznikají splynutím svých menších kolegů.

Výzkum ukázal, že většina obyčejné hmoty je soustředěna v podobě plynu rozmístěného do prostoru mezi galaxiemi a ne v samotných galaxiích. Tento byl při srážce urychlen na vysoké rychlosti a jako důsledek vzniklých šokových vln zahřát na vysokou teplotu, čímž začal vyzařovat v rentgenové oblasti spektra.

Ilustrační foto...
Počítačový model srážky dvou kup galaxií. Jasné tečky jsou jednotlivé galaxie a zbytek tvoří horký plyn.
Po kliknutí na obrázek se můžete podívat na celou animaci v gifu (1,1MB).

Díky detailnímu výzkumu s dosud nezískanou přesností se vědcům podařilo sestavit mapy celé oblasti popisující rozložení teploty, hustoty a tlaku v kupě. Bílá odpovídá nejvyšším hodnotám, které přes červenou, žlutou a zelenou klesají k modré symbolizující nejnižší hodnoty dané veličiny.

Ilustrační foto...
Na mapě tlaku jsou jasné obě centra jednotlivých kup s největší hustotou.
Na mapě jasnosti v rentgenovém oboru dominuje větší z obou kup.
A na teplotní mapě už obě kupy zanikají na pozadí horkého plynu v jejich okolí.

Současný trend vývoje vesmíru -- tedy jeho zrychlující se expanze vlivem odpudivé gravitace zapříčiněné převládající temnou hmotou a energií, může mít za následek, že pro neustálé vzdalovaní jednotlivých kup od sebe už nebude k podobným srážkám docházet.

Zdeněk Janák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Press Kit k STS-120 v češtině
Ilustrační foto...
Tyfloastronomická kuchařka I.
Ilustrační foto...
Kdy přijde astrofyzikální show?
Ilustrační foto...
Stručná charakteristika planetky (433) Eros
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl čtvrt
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691