Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 36

Nabízím sbírku střípků pochytaných na internetu. Nebudu tím vyjadřovat cíl nic nepozorovat, ale pokud bude ve dne svítit sluníčko, chci si ho užít a pokud bude v noci svítit Měsíc, budiž mu to přáno. Na jižní obloze uvidí poměrně jasnou rychle se pohybující planetku, v západním Atlantiku se prohánějí hurikány. Večer nad hlavou létá ISS, chcete-li fotit, přejděte pomalu na digitál..

Toutatis

Planetky nejsou obvykle pro oko amatéra tak zajímavé. Teprve více fotografií, či zákresů polohy odhalí, že ta či ona hvězdička se pohnula, nebo prostě do určitého hvězdného pole nepatří. I to je krásný sport. Stačí si jen vybrat vhodné planetky a vyrazit na lov.

Existují však i výjimky. To pak můžeme pozorovat hvězdičku, která se před okem pozorovatele doslova pohybuje. Jednímz posledních výborných příkladů byl blízký průlet planetky s označením 2002 NY 40 kolem Země. Pro pozorovatele u nás tov noci ze 17. na 18. srpna 2002 vypadalo tak, že planetka jasnosti asi 10 mag se večer nacházela pod souhvězdím Šípu, aleběhem noci se přesunula pod hlavu Labutě a dále. Bylo to impozantní, jedna hvězdička se mezi těmi ostatními opravduviditelně pohybovala.

Ilustrační foto...

Model planetky Toutatis podle radarových pozorování

Podobná situace nastává letos. Pro nás již ovšem není tak zajímavá. Planetka Toutatis je jedna z těch větších, jež se na své dráze k Zemi přibližují. Letošní největší přiblížení k Zemi bude pozorovatelné převážně na jižní polokouli anastává 29. září.
Také tento průlet bude využit k radarovému pozorování planetky velkým radioteleskopem v Arecibu. Bude-li tojediný výsledek vědecký, nevadí. Doufejme, že si jej i tak alespoň připomene řada lidí. Není to ještě tak dlouho, kdy se o této planetce spekulovalo v souvislosti se srážkou se Zemí. Ta by měla jistě katastrofální následky, nicméně nejen na příkladu této planetky lze demonstrovat, jak přesná je současná astrometrie. Proto je jasné, že srážka s touto planetkou v budoucnu nehrozí a také to, kdy a jak daleko přesně bude planetka pozorovatelná. Jsem rád, že v České Republice k tomuto poznání přispívají hned dvě observatoře, v Ondřejově a na Kleti. Právě druhý jmenovaný tým má nyní na kontě jedno velmi vzácné těleso. Jedná se o planetku, která obíhá Slunce po dráze typické pro krátkoperiodické komety. Toto těleso však nejeví žádnou kometární aktivitu, prozatím..?

Hurikány

Přiznám se, že to co se děje letos v Karibiku už mě dost překvapuje. Jak již proběhlo sdělovacími prostředky i českýmiastronomickými weby, oblast byla během krátké doby postižena již čtvrtým hurikánem.
Vždycky jsem si říkal, jak je fajn, že se nás tento problém netýká. Když pak sledujeme záběry z druhé strany oceánu,jímá mě z toho hrůza těžko srovnatelná s něčím podobným, snad krom povodní v letech 1997 a 2002. Astronomové a předevšímpříznivci kosmonautiky už musí být právem zdrceni, protože po silném hurikánu Frances,, zasáhl nyní Kennedy Space Center na Floridě další hurikán Jeanne.

Ilustrační foto...

Snímek hurikánu Jeanne nad Floridou, zdroj: NOAA

Rozsah škod si nedovedu příliš představit, ale mohou být tak velké, že obnovení letů raketoplánů již může být reálně odloženo z důvodu poškození zázemí potřebného k opětovným letům. Jak tomu nakonec bude napoví až jaro příštího roku, kdymělo dojít k prvnímu letu.
Mimochodem když jsem v úvodu zmiňoval, že se nás tento problém netýká, nemuselo by to být zcela pravdivé. Jestli se pamatuji dobře, hurikány se u východního amerického pobřeží zastavují, míří na sever a může dojít k jejich transformaci na normální tlakovou níži, která pak dorazí do Evropy a může být provázena nepříjemným počasím. Jak tomu opravdu je by musel dodat meteorolog..

ISS

Příjemným zpestřením večerní oblohy může být jasná hvězda šinoucí se po obloze. I tak by mohlo vypadat laické hodnocenípřeletu ISS. Ty však nyní končí s datem 28. 9. 2004.
Chcete-li vidět přelet, respektive záblesk, ještě jasnější družice, vyhlédněte si záblesky Iridií pro svou lokalituna serveru Heavens-Above. Neletí náhodou ISS z vašeho pohledu přes Slunce?Více prozradí Calsky, sekce Satellites, Sun-Moon crossers (třeba vyplnit své souřadnice)..

Planety jsou poblíž Slunce

Ilustrační foto...Zatímco Saturn se již vzdálil od Slunce natolik, že je snadno pozorovatelný především nad ránem (podobně je na tom i planeta Venuše), tak Jupiter, Mars a nyní i Merkur jsou naopak Slunci blíže. Nyní je dokonce můžeme vidět všechny tři v přístroji sondy SOHO (LASCO C3).
Pro fajnšmekry dodávám, že v zorném poli je také kometa C/2003 K4 (LINEAR), avšak v podobě slabé mlhavé hvězdičky.

Astrofotografické okénko

Jestliže patříte mezi ty postižené, kteří fotografují oblohu v noci, měli byste vědět, že končí jedna dlouhá řada negativních filmů Kodak. Jestliže již dříve jsme mohli litovat "odchodu" na červené mlhoviny citlivých Kodaků Supra,nyní jej následuje kultovní Kodak Technical Pan.V praxi se pak klasická astrofotografie ocitá v sutiaci, kdy zřejmě neexistuje negativní film formátu 35 mm, který by byl vhodný také na fotografování "červených" mlhovin.
Situaci prozatím trochu zachraňují Kodaky Elitchrome 200 a Ektachrome 200. Oba jsou však dia a tudíž kladou další nároky na zpracování i finance. Podle informací zkušených fotografů není mezi těmito "diáky" prakticky rozdíl a vyplatíse tedy koupit i ten levnější Elitchrome. Vyvolání je vhodné metodou PUSH 1 na 400 ASA. I tak mají malé zrno.

V posledních týdnech se na českém internetu objevily odkazy na skutečně zdařilé fotografie. Dovolím si zde uvést snímek mlhoviny Severní Amerika, respektive její nejznámější části v oblasti "Mexického zálivu". Je nádhernou ukázkou,že na klasiku to stále ještě jde.

Ilustrační foto...

Mlhovina NGC 7000, Severní Amerika, autor Martin Myslivec

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nově objevené těleso za Neptunem
Ilustrační foto...
Inaugurace Pierre Auger Observatory
Ilustrační foto...
Tucet vykutálených měsíčků
Ilustrační foto...
Hvězdné nebe digitálním okem III
Ilustrační foto...
Voda na Marsu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691