Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ultramega myš

Vesmír je plný všelijakých objektů připomínajících svým vzhledem nejrůznější věci, které známe ze Země. Ostatně přenášení pozemských objektů na oblohu je staré jako samotná nejstarší souhvězdí. Astronomové rozhodně nejsou lidé bez fantazie a tak ve vesmíru najdeme spoustu nejrůznějších objektů s pestrými jmény. Jedním z nich je i podivuhodná Myš.

G359.23-0.82 je vzhledem ke svému okolí velice rychle se pohybující pulsar. Byl objeven v roce 1987 pomocí rádio-teleskopů VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku. Právě díky svému vzhledu na smímcích z rádiového oboru, kde je patrný kompaktní čumáček, tlustější tělo a dlouhý ocas táhnoucí se až do vzdálenosti 55 světelných let, byl pojmenován výstižně Myš. Samotný pulsar, tedy rychle rotující neutronová hvězda, která vzniká při kolapsu hmotné hvězdy a jejím výbuchu jako supernova typu II, se ukrývá v čenichu myšky.

Ilustrační foto...

Pro pulsary jsou typické vysoké otáčky, silné magnetické pole a vyzařováni energetických částic a antičástic pohybujicích se rychlostmi blízkými rychlosti světla. Snímky z rentgenové družice Chandra ukazují detailně centrální část celého objektu, oblast širokou asi 4 světelné roky. Celá mlhovina kolem pulsaru vzniká interakci energetických částic z jeho větru a okolního mezihvězdného materiálu, který je tak donucen zářit.

Podobných objektů je známo několik tuctů. Obdobnou interakci částic vyzařovaných pulsarem s okolním materiálem se nedávno podařilo pomoci Chandry pozorovat i v samotném srdci Krabí mlhoviny, v těsném okolí pulsaru, který se v ní nachází jako pozůstatek po výbuchu supernovy z roku 1054. Krabí mlhovinu, v Messierově katalogu nesoucí pořadové číslo 1, můžete na obloze nalézt mezi rohy Býka.

Proč se pulsar pohybuje neuvěřitelnou rychlostí 2 milióny km/h není vědcům zatím přesně známo. Ti se však domnívají, že to bude mít nějakou spojitost s výbuchem supernovy při jeho vzniku. Co je však jisté je, že vlivem jeho rychlého pohybu a srážek částic a antičástic produkovaných pulsarem s okolním materiálem, vzniká rázová vlna a za přispění silného magnetického pole celý podivhodný tvar mlhoviny následující pulsar.

Zdeněk Janák

| Zdroj: Chandra News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Leonidy v roce 2000
Ilustrační foto...
Divoké oblaky nad Brnom - aktualizováno
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 27
Ilustrační foto...
Polibek na dobrou noc
Ilustrační foto...
Aktualita: Předpověď pro Leonidy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691