Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Další úlovek bratří Rutanů ze Scaled Composites

Firma Scaled Composites, která se zapsala do podvědomí veřejnosti už v roce 1986 letounem Voyager a jeho prvním obletem naší planety bez zastávky, nyní zřejmě spadne do klína další zajímavý projekt. Narozdíl od slibně se vyvíjejícího projektu SpaceShipOne, jehož první vyvrcholení nás čeká koncem měsíce, se ale v tomto případě bude jednat o mnohem zajímavější úkol, zejména po finanční stránce. Scaled Composites se podle všeho zapojí do projektu X-37, který převzala NASA před třemi lety a dosud neskončil.

Kořeny projektu X-37 leží v roce 1998, kdy byl zahájen vývoj orbitálního průzkumného letounu, který měl být vynášen do vesmíru raketoplánem a zpět se měl vracet vlastním pohonem. Do projektu se kromě NASA zapojila firma Boeing a americké letectvo. Vojáci nicméně v roce 2001 oznámili ukončení spolupráce a z projektu vycouvali. Zbývající dva účastníci ve vývoji letounu pokračovali až do dnešních dnů, kdy od NASA převzala vývoj jiná vládní agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Příští rok by se měly uskutečnit první ostré testy přistávacích manévrů a pokud vše půjde podle plánu, tak v roce 2006 by se měl druhý exemplář pokusit o dosažení oběžné dráhy a následné přistání.

Ilustrační foto...

Právě do testů přistání budou moci výrazně zasáhnout lidé ze Scaled Composites. Běžně se v těchto případech používá bombardér B-52, který letoun vynese do potřebné výšky, kde jej vypustí. Podle analýzy, kterou si DARPA nechala vypracovat, jsou ale služby Scaled Composites levnější. Není zatím jasné, zda by firma jako nosič prototypu X-37 použila už osvědčený White Knight, případně jiný stroj.

Ilustrační foto...

Projekt X-37 patří do dlouhé řady projektů, spojených právě označením písmenem X, které se stalo ekvivalentem slova „experimentální“. Vývoj nejrůznějších prototypů, u kterých nebyla od počátku zamýšlena sériová výroba, se přitom táhne už téměř šedesát let. První v řadě byl letoun X-1, který jako první pilotovaný stroj překonal 14. října 1947 rychlost zvuku. Letoun vyvinula americká společnost Bell Aicraft a za kniplem tehdy seděl kapitán Charles „Chuck“ Yeager (přestože jednou z dvojice pilotů letounu Voyager v roce 1986 dáma jménem Jeana Yeager, jedná se pouhou shodu jmen). Jedním z nejutajenějších projektů byl X-26, který používala americká armáda během války ve Vietnamu. Jednalo se o pomalá průzkumná letadla, vybavená „neviditelnou“ stealth technologií. Asi nejdražší byla dvojice projektů X-33 a X-34, které se jako první zaměřily na vývoj kosmického dopravního prostředku a spolupracovala na něm firma Lockheed-Martin. Oba projekty to už dnes mají za sebou, přičemž spolykaly přes miliardu dolarů bez valného efektu a od země se odlepil pouze X-34.

Ilustrační foto...

Mezi nejperspektivnější dnes patří projekt X-43, který testuje technologii scramjet. Ta v případě úspěchu bude schopna v horních vrstvách atmosféry pracovat bez nutnosti nést dodatečné nádrže s kyslíkem. Testovací letoun a jeho motor je prakticky jedno a totéž, protože příď stroje nasává vzduch a zadní část naopak funguje jako tryska.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Space.com a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-115: Atlantis – průběh letu (17.-21.zář
Ilustrační foto...
Kepler bude hledat planety u cizích hvězd
Ilustrační foto...
Instantní galerie 17 – bouřky II
Ilustrační foto...
Návrat komety Tichý
Ilustrační foto...
Stará láska nerezaví
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691