Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 35

Stále trvá doporučení vyrazit ráno na Merkur, vracím se k pozorování slabých komet a opět by mělo být zajímavé také Slunce.

Merkur

Připadá mi to zajímavé, tak se o tom musím rozepsat. Všimli jste si také, že s tím, jak se u Merkura zvětšuje fáze, tak se zvyšuje jeho jasnost? Nyní se totiž zyvšuje jasnost Merkuru do maxima, ale zároveň roste fáze do úplňku. Mě to například vůbec nedošlo, jakkoliv se to zdá přirozené. Ve srovnání s ním totiž Venuše má tvar necelé čtvrti, když je nejjasnější. Zdánlivý nesoulad bych vysvětlil nejspíš tím, že Venuše je v době maximálního jasu zároveň podstatněblíže Zemi, než, když se nám jeví jako úplňková. Nicméně i v tomto nesouladu by se snad dalo najít trochu pochopení - vždyť Venuše je i v maximální vzdálenosti od nás dosti jasná. To způsobuje tedy právě to, že k nám natáčí zrovna celou svou ozářenou polovinu.

Ilustrační foto...

Tak dosti bylo úvah. Rád bych na to jen navázal právě tím, že nyní bude mít Merkur opravdu velký jas a není vyloučeno jeho snadné pozorování i po šesté hodině ranní. K úspěchu však povede vždy jen a jen opravdu kvalitní průzračné nebe směrem k východu.

Kometární okénko

Minule jsem se opět pouštěl do spekulací, jaké komety by mohly jít amatérsky pozorovat. Je to opravdu tristní bilance.Většina v současnosti viditelných komet je poměrně slabá a vyžaduje na solidní vyhledání a pokoukání velký dalekohled.Měl jsem k dispozici přístroj s dosahem hvězd 15,5 mag, což je ovšem vysoký nadstandard. S tímto dalekohledem jsem bylschopen pozorovat pouze čtyři komety.

Já se tedy rozhodně chlubit nemám čím. Přesto mě pár věcí zaujalo..
Např. vyhledání komet je velmi usnadněno, pokud není na obloze opravdu žádný zákal. Stačí vysoký nenápadný cirrus nebo cirrostratus a je to opravdový oříšek. Ze všech komet, co jsem měl možnost pozorovat je nejjasnější kometa C/2001 Q4 (NEAT).Stará známá z jara je opravdu stále dost jasná a neměla by činit obtíže ani s dalekohledy kolem 10, lépe 20 cm. Dále mězaujala periodická kometa 75P/Gehrels. Začíná být stále jasnější (až 12 mag) a ve velkém přístroji ji doprovázel nenápadnýzávoj náznaku ohonu délky asi 5'. Dále je zajímavá kometa 29P/Schwasmann-Wachmann. Ta je totiž nyní evidentně v jednom zesvých typických zjasnění (outburst), neboť sým jasem pokořila určitě i 13. hvězdnou velikost, zatímco normálně mívá kolem15 mag. Pro vizuální pozorování se ukázala být velmi snadná díky jádru téměř stelárního vzhledu, nicméně samotná koma je natolik malá, že nemáme-li mapku její polohy, je pouhé její rozlišení od hvězd docela oříškem. Také se mi konečně poštěstilovidět kometu C/2004 Q1 (Tucker). Je až s podivem, že se to povedlo až o týden později, neboť jasem je srovnatelná s kometou Gehrels, je snad jen o něco menší rozsahem své komy.

Doufám tedy, že i majitelé velkých přístrojů si přijdou na své a těm ostatním doporučuji počkat co se bude dít po půli října. Kometa C/2004 R2 (ASAS) má prozatím poměrně zajímavý vývoj a kdybychom měli opravdu štěstí, měla by být dosažitelná binokulárem. Informace se zde určitě budou objevovat i nadále. Také je dobré sledovat vývoj komety C/2004 Q2 (Machholz),jež je viditelná nad ránem kolem jižního obzoru, s tím, že zajímat by nás měla hlavně od konce roku a v lednu 2005.

Sluneční aktivita

Ilustrační foto...S polární září toho nakonec moc nebylo. Zvýšená aktivita hrozí sice ještě nyní, ale leda tak pro severské země, takžedoporučuji zůstat v klidu doma. Také kdo by očekával polární záře teď v září 2004, že? Jenže to jsem si také říkal loni.Když jsem pak skouknul to šílené divadlo na přelomu října a listopadu, změnil jsem definitivně názor. Nyní jsem si stanovildalší neskromný cíl - vidět polární záři v době minima sluneční aktivity. Jestli to bude záležet na Slunci nebo budu muset zajet ve vhodnou dobu do polárních končin, to se ještě uvidí ;-)

Ilustrační foto...

Před týdnem platilo upozornění na výskyt planet v zorném poli korónografů SOHO. Toto platí i nyní. V přístrojiLASCO C3 se nachází v podobě jasné hvězdy Jupiter a v pravé části ještě uvidíme Mars jako slaboučkou hvězdičku.

ISS

Přelety ISS jsou i nadále výhodně viditelné ve večerních hodinách. Dá se takto odpozorovat i náhodně, třeba při výběrupozorovacího stanoviště. Tak šťastný lov. Tabulka na kosmo.cz.

Zvířetníkové světlo

Ráno nesvítí měsíc, takže bude-li vám noc krátká a máte zájem o netradiční pozorování, zkuste pozorovat zvířetníkové světlo. Je třeba pozorovat v době, kdy ještě nesvítá, ale noc už končí. Tehdy máte pocit, jakoby nad východem byl falešný úsvit. Mívá to bílou barvu, takže se to dá dobře odlišit od světel nad městy. Jediné co je nezbytné je tmavé nebe směrem na východ a průzračný vzduch.

Genesis

Nevím zda to vůbec na IAN někde zaznělo, ale s Genesis to možná nebude tak tragické, jak to po dopadu na Zemi vypadalo.Nadšení to neúspěšné přistání jistě nevyvolalo, ale prý je šance, že se z úlomků podaří vytáhnout nějaké vzorky. Sledujte proto v případě zájmu novinky na webu Genesis.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 2003 - Díl E
Ilustrační foto...
Instantní galerie 19 – Merkur Transit 2006
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 49
Ilustrační foto...
Co je malé, to je milé
Ilustrační foto...
Merkur přejde přes Slunce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691