Jedna napínavá astro-story...
Čekání na jubilejní dvacátou extragalaktickou novu netrvalopříliš dlouho, neboť se ji podařilo objevit na snímcích pořízenýchPeterem Kušnirákem pomocí 0.65-m ondřejovského reflektoru v noci6./7. srpna. Od objevu předchozí novy tedy uběhly pouze 4 dny.Nova byla zachycena těsně u okraje snímku, ale byla velice nápadná.Zpětně jsem její velice slabý předobjevový obraz nalezl na svýchsnímcích pořízených z Lelekovic pomocí 0.35-m reflektoru v nocích3./4. a 4./5. srpna. Jak se ukázalo později, jedná se o novu sneobvyklým chováním (viz přiložená aktuální světelná křivka).

Právě toto neobvyklé chování novy ve mě podnítilo snahu pokusit sepožádat Dr. Alexe Filippenka z UCLA o pořízení jejího spektra.Připravil jsem detailní vyhledávací mapku jednak zachycující novu(dosah kolem 22 mag) a také snímek pořízený rok před výbuchem novypomocí 1.82-m teleskopu na observatoři Asiago s dosahem kolem 23.5 mag.Mapky spolu s přesně změřenými offsety novy od dvojice blízkýchrelativně jasných hvězd (relativně jasnými hvězdami myslím jasnější16 mag) jsem tedy poslal Dr. Filippenkovi spolu s prosbou o pořízeníspektra.

Odpověď přišla téměř okamžitě a zněla velice nadějně - "V noci23./24. srpna pozoruji na třímetrovém dalekohledu na Lickově observatořia pokusím se pořídit její spektrum". Vzhledem k tomu, že za poslední3 týdny, co neměl na tomto dalekohledu pozorovací čas byly objevenyjen 2 nové supernovy, viděl jsem tuto možnost velice reálně. Domluvilijsme se na tom, že ještě v tutéž noc (noc u nás nastává o zhruba čtvrtdne dříve než na Lickově observatoři v USA) změřím aktuální jasnostnovy a pošlu mu ji. V ČR bylo jasno a tak jsme pořídili snímky jakjá, tak i Peter Kušnirák. Získali jsme jasnosti v R a V filtru (ukázalose, že nova je stejně jasná v R i V filtru, tedy není červená, jaknovy obvykle bývají) a ty jsem mu ihned po změření odeslal.Filippenko odepsal, že děkuje a že se připravuje na pozorování.Získání spektra tedy mohla zabránit jen nepřízeň počasí či technickýproblém. Další ráno jsem netrpělivě očekával zprávu od Filippenka,která přišla krátce před polednem - "Bohužel se nám nepodařilo poříditspektrum novy, protože celou noc nás provázely technické problémy sespektrografem a nic jsme nenapozorovali". Zklamání bylo velké - mělijsme k dispozici detailní světelnou křivku, vše bylo dokonalepřipraveno, ale ukázalo se, že i na velkých dalekohledech občas něco nefunguje takjak má. Další pozorování s tímto přístrojem měl mít Filippenko až v noci 9./10.září a to hrozilo jednak zeslábnutí novy pod únosnou mez pro pořízeníspektra třímetrovým dalekohledem (19 mag) a bylo jasné, že do té dobybude objeveno několik supernov, kterým dá při pořizování spekter přednost,protože právě supernovy jsou hlavním oborem jeho studia.

Nehledě na tuto smolnou událost jsme pokračovali v pořizování snímkůa získávání dalších dat do světelné křivky. Při prohlížení snímkůpořízených v noci 3./4. září Markem Wolfem v Ondřejově jsem si všimldalší novy, která se nacházela na rozdíl od předchozí velice blízkojasného jádra galaxie M31. I tuto novu jsem zpětně nalezl na svýchsnímcích, které byly pořízeny 31. srpna. Nachází se však v místě s velminerovnoměrným pozadím a příliš blízko jádra na to, aby se dala objevitna snímcích pořízených mým dalekohledem s kamerou SBIG ST-6 ve fázi,kdy teprve zjasňuje do maxima. V noci následující po objevové už všakbyla i pro 0.35-m dalekohled poměrně snadným objektem jasnějším 18 mag.Pro jistotu jsem připravil detailní vyhledávací mapku tak jak jsem jipopsal výše a odeslal ji Filippenkovi s vysvětlením, že vím, že asinebude mít čas na pořízení jejího spektra, ale že mu ji pro jistotuposílám. Mezi tím předchozí nova začala potřetí zjasňovat a tak jsemmu poslal aktuální jasnosti obou nov v předvečer jeho pozorování naLicku. Poděkoval mi za mapku a informace o jasnostech s dovětkem, žes největší pravděpodobností nebude mít čas pořídit spektra,protože má měřit příliš mnoho supernov a už teď ví, že ani tynestihne naměřit tak jak by potřeboval. Popřál jsem mu úspěšnépozorování a sám se věnoval fotometrii.

Jaké však bylo moje překvapení, když mi před polednem následujícíhodne přišel e-mail, že se mu nakonec podařilo pořídit rychlá spektraobou nov a že mám poslat do Centrály pro astronomické telegramy (CBAT)Mezinárodní astronomické unie zprávu o objevu těchto dvou nov sinformací, že výsledky spektrální analýzy jim dodá později týž den!Poděkoval jsem mu za spektra, připravil zprávu o objevu a odeslal jido CBAT. Z následné odpovědi od Filippenka jsem se dozvěděl, že senakonec pokusil o pořízení spekter proto, že se mu líbily vyhledávací mapkya slibovaly rychlé nalezení obou nov. I jeho samotného překvapilo, jaksnadno a velice rychle se mu podařilo novy nastavit do úzké štěrbinyspektrografu díky detailním mapkám a velice přesným offsetům od blízkýchhvězd...

Pravděpodobně se nebudete divit, že mi nedalo nerozdělit se s vámio tento příběh, který psal sám život astronomů-pozorovatelů byť zasituace, kdy mám minimum času a spoustu nezpracovaných pozorování kometz letošního léta... Na závěr připojuji výsek z Cirkuláře IAU č. 8404, ve kterém bylpublikován objev a výsledky dosavadního výzkumu 20. a 21. "české" extragalaktické novy a jejich spektroskopické potvrzení.V současné době je tedy k pěti z jednadvaceti zde objevených nov v M31k dispozici i jejich spektrum. Přiložené dva snímky (zpracované jako obvykle v softwaru SIMS) pro každou novu jsou objevové a potvrzovací pořízené z Ondřejova a Lelekovic. V obrázku ukazujícím aktuální světelnou křivku pro první z dvojice novje vyznačen čárkou a písmenem "S" okamžik pořízení jejího spektra.