Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 34

To byl další tak krásný týden. Vyšlo počasí i to, co jsem chtěl pozorovat. Doufám, že i vám. A navíc je tu další várka tipů. Snad si každý najde něco zajímavého.

Merkur

Tak tu máme týden nejlepší viditelnosti planety Merkur. Tedy on byl velmi dobře pozorovatelný už v týdnu předchozím,ale nyní je již natolik jasný, že si to mohu přeci jen dovolit říci - určitě jej uvidíte, bude-li ráno jasno. Ideální je doba alespoň kolem 5:30, ale dá se bez obtíží na čistém nebi pozorovast i v šest.

Ilustrační foto...

Jeden z mnoha snímků krásného rána 10. září, opět digi-Olympusem C760.

Vzhledem k tomu, že jsem to už na netu publikoval, jenom zde připomínám, že hodně zajímavá setkání nabídl minulý víkend, počítáme-li do toho pátek a pondělí :-) Dokumentuje to např. výše uvedený záběr. Dole máme naopak možnost porovnat,jak se bude Merkur přibližovat k obzoru, budeme-li jej sledovat vždy ve stejnou dobu den po dni.

Ilustrační foto...

Další nová kometa a co ostatní?

Nyní je dostatek času vychutnat si tmavé noci a tudíž i vyhledat nějaké komety. Problém je, že musíme mít větší dalekohled. Jak jsem se přesvědčil, snad jen kometa C/2001 Q4 (NEAT) je bezproblémová a stále by měla mít do 10 mag.Zaujalo mě především to, že koma byla větší, než jsem uváděl minule. Čerpal jsem z pozorování běžnými dalekohledy(rozumějme do 20 cm). Ve čtyřicítce byla větší, určitě 5'. Z dalších komet bych doporučil všechny co mají do 13 mag. Z nich se mi povedlo ve 40-cm dalekohledu najít jen kometu 78P/Gehrels 2. Mám dojem, že se jedná o komety jen pro fajnšmekry.
Před půlnocí přichází do úvahy krom výše zmíněných snad ještě periodická 29P/Schwassmann-Wachmann. Později, po půlnocipak další kousky - 88P/Howell a C/2004 Q1 (Tucker) (obě blízko u sebe). Nad ránem, nízko nad jihem pak kometa C/2004 Q2(Machholz) - na tu počkejme do prosince a zvláště do ledna.

Ilustrační foto...

C/2004 R2 (ASAS) z Possum Observatory na Novém Zélandu. © 2004 John Drummond

Ano na předchozím obrázku je další nová kometa. John Drummond byl tak laskav, že nám ji zasílá až z Nového Zélandu, což potěší :-) U nás je bohužel prakticky nedosažitelná, pozorování z jižní polokoule vypadají dosti zajímavě. Ukázalo se, žekometa projde poměrně blízko Slunci (perihélium 0,11 AU je pouze 16,9 mil. km, tedy ve srovnání s dráhou Merkuru asi třikrát blíže Slunci). Uvidíme, jak si s takovou výhní jádro komety poradí. Každopádně poměrně rychle zjasňuje a má jižněco nad 9 mag. Protože projde kolem Slunce nedaleko i úhlově na obloze, měla by být vidět v korónografu SOHO, tedy vpřípadě, že průlet vydrží.
Kometa byla objevena v rámci velmi zajímavého projektu ASAS, na němžmá velký podíl polský astronom Dr. Grzegorz Pojmanski. Je až s podivem, že byla objevena automatizovaným dalekohledem.Stránky projektu vřele doporučuji.

Velmi dobré snímky nových komet najdete na stránkách Bellatrix Observatory.

Sluneční aktivita

Ilustrační foto...

Hurá, máme tu i něco přes den. Sluníčko často svítilo a skvrnky se nedaly přehlédnout, byl-li o ně zájem. Nyní vám je tedy opět mohu doporučita navíc - zrovna došlo i k jedné zajímavější silné erupci (M4 doprovázená halo CME). Třeba z toho ještě něco bude... Alespoň na Spaceweather.com jsou z toho nadšeni ;-) Tak pozor 14. 9. !!

Ilustrační foto...

Jak si můžeme povšimnout, v zorném poli korónografu LASCO C3 je už i Jupiter. Mars je mnohem méně nápadný. V první půli týdne prochází v horní části korónografu LASCO C2.

ISS

Jak jsem již naznačil minule - od 11. září tu máme výhodnější večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice. Podpořím oblíbený server o kosmonautice a odkazuji vás na něj.. Kosmo.cz.

Venuše, M44, zvířetníkové světlo

Tak ještě něco - Venuše nám navštíví poměrně blízko Jesličky. Nejblíže je 14., ale dobré je to i později. Ideální je to pro triedry. Navíc doporučuji zvířetníkové světlo. Já vím však jedno. Momentálně nevím, kdy jsem se naposledy pořádně vyspal, takže ve 4:30 na zvířetníkové světlo nevstávám. Vás bych ale rád vyhnal. Viděl jsem ho na jaře a máte-li temné nebe k východu, stojí to za to! Je to opravdu jak falešný úsvit zvláštní bílé barvy.

Teda po přečtení těch posledních tří vět mám pocit, že se musím někdy tento týden víc vyspat. S přáním hezkých dnů se tímto odlehčeným článkem loučí..

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 39
Ilustrační foto...
Tunguzská katastrofa 100 let poté I
Ilustrační foto...
Jupiter má novú červenú škvrnu
Ilustrační foto...
Opraví NASA Endeavour?
Ilustrační foto...
Globe at Night 2008 aneb Vidíte na hvězdy?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691