Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co s Marsem?

Mars Lander 2001 je odpískaný, v příštím roce odletí jenom orbitální část. V těchto týdnech se však začíná hrát o výpravu pro rok 2003: Vybere si NASA další umělou družici nebo dá přednost těžšímu přistávacímu pouzdru s podobnou technologií jako úspěšný Pathfinder? Právě tyto dvě varianty totiž prošly z několika desítek do nejužšího kola definitivního výběru.

Ilustrační foto...Během nejbližších dvou měsíců mají dva týmy, jeden z Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně, druhý z Lockheeed Martin Astronautics v kolorádském Denveru připravit detailní studie obou možností. Odborníci se zaměří především na odhad možných rizik, ceny a reálnosti obou letů s ohledem na 36měsíčný vývoj. Víc termín startu v roce 2003 nedovoluje. Definitivní výběr provede vedoucí Programu studia Marsu Scott Hubbart za NASA a vědecký ředitel téže instituce Ed Weiler za několik měsíců.

"Rozpočet dovoluje podpořit pouze jednu ze dvou zbývajících misí, kterou jsme odhodláni realizovat," prohlásil Ed Weiler. Celkový účet za výpravu totiž nesmí přesáhnout výdaje za Mars Pathfinder v roce 1997 (tj. 250 milionů dolarů). Samozřejmě s ohledem na inflaci. "Koncepce obou výprav bere ohled na tvrdé lekce neúspěšných pokusů z minulého roku, ale na druhou stranu také navazuje na úspěch Mars Global Surveyoru a Mars Pathfinderu," dodal v tiskové zprávě Scott Hubbard.

Nikoho tudíž asi nepřekvapí, že umělá družice vychází právě z konstrukce Mars Global Surveyoru. Jedná se prakticky o "vědeckou" kopii všech detektorů ztracených u loňského Climate Orbiteru. Za úkol dostane výzkum atmosféry a hledání stop po výskytu vody -- jak v minulosti, tak i současnosti. S sebou si vezme kameru s vysokým rozlišením, méně dokonalejší, ale stejně užitečnou vícebarevnou kameru, infračervený detektor, spektrometr a dost možná i magnetometr či laserový výškoměr. Současně by v následujících deseti rocích měla pracovat i jako retranslační stanice pro podporu dalších výprav.

Vozítko na druhou stranu vychází z konstrukce roveru Athena, původně připravovaného pro zrušenou výpravu v roce 2001. Stotřicetikilogramový robot však dosedne podobně jako Pathfinder pomocí řady vzduchových polštářů, které ztlumí jeho volný pád. Na rozdíl od případu z roku 1997 však pevná část nebude vybavena žádnými vědeckými detektory. (Pathfinder pracoval jako meteorologická stanice.) Po přistání se vozidlo stane zcela autonomní a se Zemí bude komunikovat buď přímo nebo prostřednictvím umělých družic. Každý den by mohlo urazit až sto metrů, přičemž se oddá mineralogickému a geologickému studiu, včetně hledání vody. S provozuschopným stavem se počítá po dobu nejméně třiceti dní. Vybaveno bude řadou kamer, hmotovým spektrometrem a dalšími nezbytnými detektory.

"Hranice poznání na Marsu posouváme dál, a nemůžeme cokoli přehlížet," prohlásil v poněkud nafouknuté řeči Ed Weiler. "Musíme vše co nejlépe naplánovat, poskytnout našim lidem vše potřebné, a pro úspěch udělat maximum." Cíl to sice není tak ambiciózní, jak ještě před nedávnem NASA měla, nicméně stále je ještě velmi zajímavý. Těšme se na něj.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 60
Ilustrační foto...
Perseidy v září?
Ilustrační foto...
Blízké setkání planetkového druhu
Ilustrační foto...
Kto objavil Perseidy ?
Ilustrační foto...
Superúplňkové měsíční zastavení
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691