Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vítězný duel

Americká sonda Galileo začala do řídícího střediska v kalifornské Pasadeně posílat první záznam ze své třetí návštěvy Jupiterova měsíce Ió: Několik snímků a řadu dalších užitečných informací.

Ilustrační foto...Bez ohledu na intenzivní a pro jemnou elektroniku nesmírně škodlivou radiaci prolétla umělá družice největší planety sluneční soustavy v úterý 22. února o půl třetí našeho času jenom 198 kilometrů nad povrchem měsíce Ió. V paměti přitom měla naprogramován jednoduchý úkol: pokusit se odhalit možné změny, které se v tomto světě tajemných vulkánů odehrály od posledních dvou návštěv v říjnu a listopadu 1999. Na pořad dne nakonec přišel i jeden rádiový experiment: Při zákrytu Galilea Jupiterem technici pečlivě sledovali podobu jeho rádiové vysílání. Pozdější rozbor pak vytipuje některé vlastnosti atmosféry obří planety.

Průlet se samozřejmě neobešel bez problémů. Během přibližování k Io způsobila zvýšená radiace dva rozsáhlé výpadky řídícího počítače. Chytrý software však elektronický mozek upozornil na skutečnost, že se jedná o falešný poplach a mise tak pokračovala bez přerušení dál.

Podobná závada se uskutečnila také o dva dny později, ve čtvrtek 24. února kolem poledne našeho času. Tentokrát sonda přešla do obvyklého "klidového režimu", kdy ukončí veškeré nedůležité procesy a vyčkává na povely ze Země. Úplně stejně by se chovala, nebýt jiného programového vybavení, i během předcházejících dvou výpadků.

Ve čtvrtek ale Galileo už posílal do řídícího střediska ze záznamu výsledky ze svého průletu a tak musel být mnohem pečlivěji monitorován. Krátce poté, co letoví specialisté analyzovaly problém, byl však jeho provoz po čtrnácti hodinách zcela obnoven. Poslední vědecká pozorování měl odvysílat v noci ze soboty 26. na neděli 27. února.

Na výsledky si ještě pár dní počkáme, přesto má sonda alespoň jeden veliký objev už za sebou. Tím je samozřejmě nečekaná výdrž. Galileo postavila za jeden a půl miliardy dolarů spolu se stovkou dodavatelů známá Jet Propulsion Laboratory a na jejím letu se dosud podílelo na tisíc lidí. V průběhu posledních pěti let, kdy se několikrát dostal hluboko do radiačních pásů Jupiteru, přitom posbíral dvakrát větší dávku záření než na jakou byl původně stavěn. Přesto všechno stále pracuje a nejméně celý tento rok do důchodu dobrovolně ani neodejde. Za to si skutečně zaslouží pořádný metál.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co se stalo před 13 000 lety nad Severní Ameriko
Ilustrační foto...
Přechod Venuše a extrasolární planetární sys
Ilustrační foto...
Noční obloha nejen pro hvězdáře II.
Ilustrační foto...
Messenger je připraven
Ilustrační foto...
Posádka ISS provede další výstup do volného p
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691