Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Fred L. Whipple (1906-2004)

Ve věku nedožitých 98 let zemřel v pondělí 30. srpna 2004 nestor světové kometární astronomie profesor Fred Lawrence Whipple.

Od roku 1931 pracoval na Harvard College Observatory, v letech 1955-1973 byl ředitelem Smithsonian Astropsysical Observatory. Ve světě se asi nejvíce proslavil svou teorií o kometárních jádrech jako "špinavých sněhových koulích". Fred založil Mt.Hopkins Observatory v Arizoně a byl nápomocen při vývoji a kontstrukci segmentového dalekohledu (multiple-mirror telescope).

Narozen na farmě ve státě Iowa, Fred Whipple graduoval na kalifornské universitě v Los Angeles a jako doktorandský student pod vedením Armina O. Leuschnera na kalifornské universitě v Berkeley počítal první dráhy nově objeveného Pluta. V letech 1931-1977 Whipple pracoval na Harvard University, a v letech 1955-1973 byl ředitelem Smithsonian Astrophysical Observatory. Patřil mezi iniciátory sloučení Smithsonian Astrophysical Observatory a Harvard College Observatory v roce 1973 a založení společného Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Ilustrační foto...

Ve třicátých letech 20. století, používajíc nové dvoustaniční fotografické metody, vypočítal dráhy meteorů a nalezl, že mnoho visuálních meteorů je z křehkého kometárního materiálu a že nic nenasvědčuje tomu, že meteory pocházejí z oblastí mimo slunenčí soustavu. Projekt též poskytl informace o vrchních vrstvách atmosféry a posléze byly výsledky používány pro sledování umělých družic.

V roce 1950 Whipple předpověděl model "špinavé sněhové koule" pro jádra komet. Předpokládal, že kometární jádra mají na povrchu "špinavou" ledovou slupku, a výtrysky a uniknuvší materiál z kometárního jádra způsobený tepelnými efekty od Slunce má vliv na změnu dráhy (dnes se tomu říká negravitační vlivy, pozn. autora). Tento model kometárního jádra byl potvrzen v roce 1986, kdy bylo sondami zkoumáno jádro Halleyovy komety.

I Whipplova práce ohledně sledování a pohybu umělých družic vedla k prohloubení našeho poznání tvaru Země. Fred L. Whipple též studoval rotace komet a publikoval několik knih o sluneční soustavě. I v pokročilém věku pokračoval nadále ve výzkumu, a byl členem vědeckého týmu sondy Contour.

Ilustrační foto...

Fred Whipple objevil nebo spoluobjevil celkem šest komet: 36P/Whipple (v roce 1925), C/1932 P1 (Peltier-Whipple), C/1937 C1 (Whipple), C/1940 O1 (Whipple-Paraskevopoulos), C/1942 C1 (Whipple-Bernasconi-Kulin), a C/1942 X1 (Whipple-Fedtke-Tevzadze)

Fred Lawrence Whipple získal též mnoho světových ocenění. Výčet nebude úplný, ale byla to např. Brude madel v roce 1986, J. Lawrence Smith Medal v roce 1949, Frederick C. Leonard Memorial Medal v roce 1970, či Royal Astronomical Society - Gold medal v roce 1983. Planetka číslo 1940, objevená 2. února 1975 na Harvard College Observatory, nese jeho jméno - (1940) Whipple.

Autor se naposledy s prof. Fredem Whipplem potkal v roce 1999 v Ithace v USA na konferenci ACM '1999. Fred Whipple zde přednesl jednu z "velkých" přednášek, a ačkoliv mu bylo necelých 93, celou přednášku přednesl zpaměti.

Miloš Tichý

| Zdroj: Komety.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomické částky II
Ilustrační foto...
Výzkum komet a planetek z vesmíru
Ilustrační foto...
O svícení 38
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 3
Ilustrační foto...
Vzniká nová kosmická agentura
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691