Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Fred L. Whipple (1906-2004)

Ve věku nedožitých 98 let zemřel v pondělí 30. srpna 2004 nestor světové kometární astronomie profesor Fred Lawrence Whipple.

Od roku 1931 pracoval na Harvard College Observatory, v letech 1955-1973 byl ředitelem Smithsonian Astropsysical Observatory. Ve světě se asi nejvíce proslavil svou teorií o kometárních jádrech jako "špinavých sněhových koulích". Fred založil Mt.Hopkins Observatory v Arizoně a byl nápomocen při vývoji a kontstrukci segmentového dalekohledu (multiple-mirror telescope).

Narozen na farmě ve státě Iowa, Fred Whipple graduoval na kalifornské universitě v Los Angeles a jako doktorandský student pod vedením Armina O. Leuschnera na kalifornské universitě v Berkeley počítal první dráhy nově objeveného Pluta. V letech 1931-1977 Whipple pracoval na Harvard University, a v letech 1955-1973 byl ředitelem Smithsonian Astrophysical Observatory. Patřil mezi iniciátory sloučení Smithsonian Astrophysical Observatory a Harvard College Observatory v roce 1973 a založení společného Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Ilustrační foto...

Ve třicátých letech 20. století, používajíc nové dvoustaniční fotografické metody, vypočítal dráhy meteorů a nalezl, že mnoho visuálních meteorů je z křehkého kometárního materiálu a že nic nenasvědčuje tomu, že meteory pocházejí z oblastí mimo slunenčí soustavu. Projekt též poskytl informace o vrchních vrstvách atmosféry a posléze byly výsledky používány pro sledování umělých družic.

V roce 1950 Whipple předpověděl model "špinavé sněhové koule" pro jádra komet. Předpokládal, že kometární jádra mají na povrchu "špinavou" ledovou slupku, a výtrysky a uniknuvší materiál z kometárního jádra způsobený tepelnými efekty od Slunce má vliv na změnu dráhy (dnes se tomu říká negravitační vlivy, pozn. autora). Tento model kometárního jádra byl potvrzen v roce 1986, kdy bylo sondami zkoumáno jádro Halleyovy komety.

I Whipplova práce ohledně sledování a pohybu umělých družic vedla k prohloubení našeho poznání tvaru Země. Fred L. Whipple též studoval rotace komet a publikoval několik knih o sluneční soustavě. I v pokročilém věku pokračoval nadále ve výzkumu, a byl členem vědeckého týmu sondy Contour.

Ilustrační foto...

Fred Whipple objevil nebo spoluobjevil celkem šest komet: 36P/Whipple (v roce 1925), C/1932 P1 (Peltier-Whipple), C/1937 C1 (Whipple), C/1940 O1 (Whipple-Paraskevopoulos), C/1942 C1 (Whipple-Bernasconi-Kulin), a C/1942 X1 (Whipple-Fedtke-Tevzadze)

Fred Lawrence Whipple získal též mnoho světových ocenění. Výčet nebude úplný, ale byla to např. Brude madel v roce 1986, J. Lawrence Smith Medal v roce 1949, Frederick C. Leonard Memorial Medal v roce 1970, či Royal Astronomical Society - Gold medal v roce 1983. Planetka číslo 1940, objevená 2. února 1975 na Harvard College Observatory, nese jeho jméno - (1940) Whipple.

Autor se naposledy s prof. Fredem Whipplem potkal v roce 1999 v Ithace v USA na konferenci ACM '1999. Fred Whipple zde přednesl jednu z "velkých" přednášek, a ačkoliv mu bylo necelých 93, celou přednášku přednesl zpaměti.

Miloš Tichý

| Zdroj: Komety.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha v únoru
Ilustrační foto...
Existence kvark-gluonového plazmatu potvrzena?
Ilustrační foto...
Sto let od narození otce radioastronomie
Ilustrační foto...
Sněhurka a stovka krkaslíků
Ilustrační foto...
Odklad mise k HST, dalekohled opět v provozu...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2021 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691