Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hvězdárna Kleť – tři čtvrtě tisícovky planetek

Začátkem září 2004 překročila jihočeská Hvězdárna Kleť hranici sedmi set padesáti potvrzených objevů planetek čili takových, které mají dostatečně spolehlivě určenou dráhu pro přidělení pořadového čísla Mezinárodní astronomickou unií.

Touto řadou objevů dosažených v rámci dlouhodobého výzkumného programu patří Kleť, pobočka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, jako jediná česká observatoř mezi patnáct nejúspěšnějších světových observatoří, věnujících se hledání planetek a zároveň je vůbec nejúspěšnější profesionální observatoří na evropském kontinentu.

Ilustrační foto...
Foto Hvězdárna Kleť

Tři čtvrtě tisícovky potvrzených objevů planetek bylo během let pořízeno pomocí tří různých dalekohledů – 0,63-m fotografické komory, 0,57-m zrcadlového dalekohledu vybaveného už elektronickým CCD detektorem a nejnověji 1,06-m teleskopem KLENOT. K objevům KLENOTu patří i zatím nejnovější z definitivně potvrzených objevů (celkově 757. kleťská planetka) s mezinárodním pořadovým číslem (90279) a předběžným označením 2003 DL10, kterou astronomové z Kleti Jana Tichá, Miloš Tichý a Michal Kočer nalezli 26.února 2003. Kolem Slunce oběhne jednou za 4,44 roku, pohybuje se po eliptické dráze se sklonem 14 stupňů v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Měří přibližně 2 kilometry.

Další stovky kleťských objevů s předběžným označením čekají následná přesná měření pro kvalitní výpočet dráhy v dalších měsících a letech. Jsou mezi nimi jak blízkozemní asteroidy, křížiči dráhy Marsu, tak i typické planetky hlavního pásu, nejnovější z nich nalezené na Kleti během srpna a září letošního roku.

Ilustrační foto...
Foto Hvězdárna Kleť

KLENOT – nový kleťský teleskop o průměru zrcadla 106 cm pro sledování asteroidů a komet s neobvyklými drahami se však nepoužívá jen k hledání dosud neznámých planetek. K hlavním cílům projektu KLENOT totiž patří pátrání po dlouho nepozorovaných či dokonce ztracených blízkozemních asteroidech a kometách, přesná astrometrie blízkozemních asteroidů i těles ve vzdálených oblastech sluneční soustavy za drahou planety Neptun. S tímto novým dalekohledem například kleťští astronomové přispěli letos ke určení dráhy dosud vůbec nejvzdálenějšího tělesa pozorovaného ve sluneční soustavě – tělesa 2003 VB12 předběžně nazývaného „Sedna“.

Ing. Jana Tichá

| Zdroj: nformační Bulletin č. 5/2004 (Kleť) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
MRO jak ho neznáte
Ilustrační foto...
Stroj času-Atomové hodiny
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky IX
Ilustrační foto...
Střípky z GA IAU
Ilustrační foto...
Ve sluneční soustavě je těsno
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691