Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s Vesmírem 33

Cítím se unavený z ranního vstávání, ale vidět Venuši, Saturn i Merkur vřele doporučuji. Článek vychází se spožděním i z důvodu, že mě potrápil padající počítač - a to zrovna když jsem ho považoval za naprosto stabilní. Můžu si za to ale sám. Ale co - tady jsou další tipy na pozorování...

Planetky a komety

Již minulý týden se nám opět připoměl Petr Scheirich. Zatímco dříve byl pro měznám jako programátor různých aplikací, z nichž jsem dlouho používal např. Albiero 2, později jej mám zafixovaného jako znalce planetek. Nyní nabízí aktivním pozorovatelům seznamy aktuálně viditelných planetek. Jak si lze povšimnout, takových těles je i pro menší přístroje dostatek.

Ve víru informací minulého týdne zanikla trochu kometa C/2003 K4 (LINEAR). Ona je bohužel od nás špatně viditelná (velmi nízko nad západem těsně po západu Slunce), proto ten menší zájem. Nicméně stále je dost jasná, jak přichází zprávy z jižní polokoule. Možná bude atakovat hranici 6. hvězdné velikosti. Chcete-li se podívat na nějaké poslední snímky, zkuste galerii FG-Kometen.de.

Dráhu nově objevené komety C/2004 Q2 (Machholz) se již podařilo hodně upřesnit, hlavně díky předobjevovým snímkůmz poloviny května, kdy procházela poblíž ohonu jasné komety C/2002 T7 (LINEAR). Tehdy se nacházela na jižní polokouli.Na holandském serveru Astrosite Groningen uveřejnili zajímavý popis objevu této komety. Zdá se, že možnost viditelnosti okem v lednu 2005 je stále jistější.

Stále dosažitelná je také kometa C/2001 Q4 (NEAT). Nyní se dostala zhruba doprostřed mezi přední kola Velkého a zadní Malého vozu. Její koma je však velmi malá (~3") a vyžaduje poměrně zvětšit. Odhady jasu se pohybují kolem 9,5 mag.

Vizuálně dosažitelná by mohla být i druhá nedávno objevená kometa - C/2004 Q1 (Tucker). Chtělo by to vyzkoušet.Odhady hovoří o 12 mag. Nachází se v hlavě Velryby, což favorizuje pozorování raději až od půlnoci.

Podobně extrémní, ale s možným ohůnkem, se jeví kometa 78P/Gehrels 2. Nachází se asi 10° od Plejád, právě ve směru k hlavě Velryby, kde je kometa Tucker. Posledně jmenované komety jsou skutečně jen pro velké přístroje.

Venuše a Saturn

Ilustrační foto...

Jedna z mnoha scenérií, které se mi naskytly ráno 5. září 2004

Hvězdy minulých rán pro mě a to i doslova. Planety Saturn i Venuše se totiž vždy jeví jako různě jasné hvězdy a kdyžse nedávno dostaly poblíž sebe, bylo se na co koukat. Jak jsem se navíc mohl přesvědčit na vlastní oči, pozorovatelný je už také Merkur, což mě s mým chabým zrakem vcelku fascinovalo.

Ilustrační foto...

Nezbývá, než upozornit na to, že právě nyní nastává nejpříznivější období pro sledování Merkuru a to i v docela příznivé ranní hodině (po půl šesté). Navíc - poblíž bude procházet tenký srpek Měsíce a Merkur se přiblíží přímo extrémně knejjasnější hvězdě Lva - Regulovi.

Ilustrační foto...

Následující animace znázorňuje pozice planet a Měsíce vůči východnímu obzoru. Snímky platí vždy pro 5:45 (SELČ) a jsou platné pro 11., 12. a 13. září 2004

Ilustrační foto...

ISS

Mezinárodní vesmírná stanice pomalu "přehodí" své přelety z rána do večerních či půlnočních hodin. Máte-li zájem o její přelet, např. kolem jasné hvězdy jako je Altair či Vega, zkuste se na ni zadívat. Třeba jednu z nich při pohledu z vašeho stanoviště "lízne".. Orientačně - přelety začnou opět 11. 9. 2004 a tabulku uveřejňují také na kosmo.cz.

Skvrna 649, Mars a Jupiter

Planety, které na vlastní oči neuvidíme. Nicméně Mars je již nyní viditelný na snímcích korónografů LASCO na družici SoHO a o týdenpozději tam vleze i Jupiter. Právě nyní je tedy komunikační problém s vozítky Spirit a Opportunity na Marsu. Důvodem jerušení Slunce v rádiovém oboru.

Nezvykle dlouho přetrvaly skvrny v aktivní oblasti č. 10649. Nejvíce na sebe upozornila již v červenci, kdy produkovalasilné erupce. Od té doby ji můžeme pozorovat na přivrácené straně Slunce již potřetí. Nyní je však už podstatně klidnější.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronauti znovu v kosmu, část nosníku se stěh
Ilustrační foto...
Jak vypadá ufo?
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 5
Ilustrační foto...
A přece se točí!
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Havran (Corvus), zkr. Crv
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691