Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 31

Máme před sebou poslední celý srpnový týden. Měsíc se přehoupl přes první čtvrť a bude hezkým večerním společníkem. Denní pozorování zpestřují skupinky malých skvrnek na Slunci, případně planeta Venuše. Kometa C/2003 K4 (LINEAR) bude stále více klesat k obzoru, ale je tu ještě poslední šance ji vidět.

Červený Měsíc?

Bude-li vhodné počasí, mohl by Měsíc nabývat červenavých odstínů. Pohybovat se totiž bude nízko nad obzorem a to i uprostřed noci. A tak se můžeme za pozdních večerů zaměřit nad jihovýchod a pozorovat a fotit.. Nabídnuto nám bude prakticky vše od první čtvrti po úplněk.

Venuše

Tak na Jitřenku mám opravdu hezké vzpomínky. Spal jsem s výhledem okny na východ. Náhle jsem se vzbudil někdy kolem třetí ráno a za okny zářila neuvěřitelně jasná hvězda. Bylo to jak ve snu. Vidět Venuši na černé noční obloze je impozantní.
Jitřenku jsem ale vídal i ráno kolem šesté. Baví mě zkoušet, jak dlouho ještě za svítání bude vidět. Naposledy jsemji viděl ještě v době, kdy již dávno vyšlo Slunce, ale já už musel jít do práce a tak z pozorování sešlo. Zatímco v nocije Venuše oslňující hvězdou, po východu Slunce se jeví jen jako nenápadná bílá hvězdička na modravém nebi.

Koncem srpna a začátkem září navštěvuje Venuše na ranní obloze Saturn!

Ilustrační foto...

Tady jsem vám přefotil digitálem snímek na klasický film. Jedná se o jednosekundovou expozici v 5:11 dne 11. srpna2004, tedy vlastně o jedno ráno dříve, než padalo nejvíce Perseid. Venuši naleznete mezi koncem stopy letadla a srpkemMěsíce. Fotografie trošku klame, ale asi takhle nenápadná začíná být, když ji pozorujete okem po půl šesté.

Sluneční skvrny

Jak již bylo řečeno v úvodníku, sluneční povrch je stále zaplněn skupinami malých skvrnek. Je to hezká podívaná přesdalekohled, který samozřejmě musíme patřičně vybavit ochranným filtrem, nebo provedeme projekci na stínítko. Odpověďna otázku, jak dlouho skvrnka na Slunci vydrží pak dá každodenní pozorování doplněné fotografováním nebo kresbou.Některé se objeví a zmizí v řádu hodin, některé vydrží dny až týdny. Jen ty zcela výjmečné setrvají v různých podobách na Slunci až několik měsíců. Nedávno jsme to mohli pozorovat v podobě nádherné skvrny v oblasti č. 649 a ještě nynípřetrvává na Slunci další, v oblasti č. 652, která byla mnohem krásnější před měsícem.

Ilustrační foto...

Perfektní snímky nabízí Slovenský zväz astronomov amatérov

ISS

Ranní ptáčata mají příležitost vidět také přelety ISS. Většina proběhne dříve než v půl páté a tak zde uvádím pro nás ty zajímavější, nastávající v rozumnější dobu.

Ilustrační foto...

Komety, které jsme mohli v létě pozorovat, jsou stále viditelné, ale bude nás rušit Měsíc. C/2003 K4 (LINEAR) má asi 6,5 mag a C/2001 Q4 (NEAT) se šplhá lehce nad 9 mag.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První světlo pro COROT
Ilustrační foto...
Chandra hledá černé díry
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Klíčové objevy Hubblova kosmického
Ilustrační foto...
Nula s nulou pojde
Ilustrační foto...
Diamantový prach 3
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691