Máme před sebou poslední celý srpnový týden. Měsíc se přehoupl přes první čtvrť a bude hezkým večerním společníkem.
Denní pozorování zpestřují skupinky malých skvrnek na Slunci, případně planeta Venuše. Kometa C/2003 K4 (LINEAR) bude
stále více klesat k obzoru, ale je tu ještě poslední šance ji vidět.
Červený Měsíc?
Bude-li vhodné počasí, mohl by Měsíc nabývat červenavých odstínů. Pohybovat se totiž bude nízko nad obzorem a to i uprostřed noci. A tak se můžeme za pozdních večerů zaměřit nad jihovýchod a pozorovat a fotit.. Nabídnuto nám bude prakticky vše od první čtvrti po úplněk.
Venuše
Tak na Jitřenku mám opravdu hezké vzpomínky. Spal jsem s výhledem okny na východ. Náhle jsem se vzbudil někdy kolem třetí ráno a za okny zářila neuvěřitelně jasná hvězda. Bylo to jak ve snu. Vidět Venuši na černé noční obloze je impozantní.
Jitřenku jsem ale vídal i ráno kolem šesté. Baví mě zkoušet, jak dlouho ještě za svítání bude vidět. Naposledy jsemji viděl ještě v době, kdy již dávno vyšlo Slunce, ale já už musel jít do práce a tak z pozorování sešlo. Zatímco v nocije Venuše oslňující hvězdou, po východu Slunce se jeví jen jako nenápadná bílá hvězdička na modravém nebi.
Koncem srpna a začátkem září navštěvuje Venuše na ranní obloze Saturn!

Tady jsem vám přefotil digitálem snímek na klasický film. Jedná se o jednosekundovou expozici v 5:11 dne 11. srpna2004, tedy vlastně o jedno ráno dříve, než padalo nejvíce Perseid. Venuši naleznete mezi koncem stopy letadla a srpkemMěsíce. Fotografie trošku klame, ale asi takhle nenápadná začíná být, když ji pozorujete okem po půl šesté.
Sluneční skvrny
Jak již bylo řečeno v úvodníku, sluneční povrch je stále zaplněn skupinami malých skvrnek. Je to hezká podívaná přesdalekohled, který samozřejmě musíme patřičně vybavit ochranným filtrem, nebo provedeme projekci na stínítko. Odpověďna otázku, jak dlouho skvrnka na Slunci vydrží pak dá každodenní pozorování doplněné fotografováním nebo kresbou.Některé se objeví a zmizí v řádu hodin, některé vydrží dny až týdny. Jen ty zcela výjmečné setrvají v různých podobách na Slunci až několik měsíců. Nedávno jsme to mohli pozorovat v podobě nádherné skvrny v oblasti č. 649 a ještě nynípřetrvává na Slunci další, v oblasti č. 652, která byla mnohem krásnější před měsícem.
Perfektní snímky nabízí Slovenský zväz astronomov amatérovISS
Ranní ptáčata mají příležitost vidět také přelety ISS. Většina proběhne dříve než v půl páté a tak zde uvádím pro nás ty zajímavější, nastávající v rozumnější dobu.

Komety, které jsme mohli v létě pozorovat, jsou stále viditelné, ale bude nás rušit Měsíc. C/2003 K4 (LINEAR) má asi 6,5 mag a C/2001 Q4 (NEAT) se šplhá lehce nad 9 mag.