Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dosavadní objevy sondy Cassini

Americko - evropská sonda Cassini pokračuje ve výzkumu Saturnu a jeho měsíců. Dne 17. srpna byl oznámen objev dvou nových měsíců Saturnu.

Ilustrační foto...

Je to jen pár týdnů, co sonda Cassini zahájila výzkum planety Saturn a jeho soustavy měsíců a už tady máme několik významných objevů. Tím nejčerstvějším je objev dvou nových Saturnových měsíců, které byly předběžně označeny S/2004 S1 a S/2004 S2. Oba měsíce mají rozměry 3 až 4 km a obíhají mezi drahami již známých měsíců Mimas a Enceladus. Pokud se potvrdí jejích rozměry, šlo by patrně o nejmenší měsíce ve sluneční soustavě. Nyní tak známe u Saturnu 33 měsíců.

Ilustrační foto...

Další významný objev sondy byl zveřejněn mnohem dříve - v pátek 2. června oznámil vědecký tým podílející se na misi Cassini-Huygens teorii o řídnutí prstenců. Podle této teorie dochází k častým srážkám mezi kameny a kusy ledu, jenž prstence tvoří. Při těchto srážkách se materiál rozmělňuje na menší kousky a také se při nich uvolňuje atomový kyslík, který se následně rozptýlí v kosmickém prostoru. Pokud bude k srážkám docházet i nadále, dojde asi za 100 milionů let k úplnému rozpadu a zániku prstenců.
Cassini před navedením na oběžnou dráhu Saturnu zjistila kratší dobu rotace Saturnu. Druhá největší planeta soustavy se kolem své osy otočí za kratší dobu, než když kolem něj počátkem 80. let prolétávaly Voyagery. Délka dne na Saturnu byla změřena na 10 h 45 min a 45 s. Chyba měření je v tomto případě plus mínus 36 sekund.

Cassini započala počátkem června také výzkum největšího ze Saturnových měsíců – Titanu. Kromě výzkumu atmosféry Titanu bude sonda zkoumat chemické složení měsíce a vše nakonec vyvrcholí 10. ledna 2005 přistáním modulu Huygens na jeho povrchu. Cassini během své čtyři roky trvající mise učiní čtyřicetpět přiblížení k Titanu na vzdálenost až 950 km. Kromě studování atmosféry a chemického složení provede mimo jiné „ohmatání“ Titanu pomocí radaru, čímž dojde k podrobnému zmapování členitosti povrchu měsíce.

Ilustrační foto...

Na snímku, který pořídila sonda Cassini dne 2. července 2004 je vývoj oblaků v atmosféře poblíž jižního pólu Titanu během pěti hodin. Světlejší oblast je metan.

Petr Kubala

| Zdroj: http://ciencia.msfc.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nové poznatky z Hinode
Ilustrační foto...
Vzhůru ke dnu!
Ilustrační foto...
Sluneční tsunami
Ilustrační foto...
Merkuru na dostřel
Ilustrační foto...
Návštěva
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691