Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky

Progress M-50 u ISS * NASA vylepšila roboty * Posádka Mezinárodní kosmické stanice pozdravila svět na zahájení LOH * Jakou hmotnost má ISS?

Progress M-50 u ISS:

Ruská zásobovací loď Progress M-50 odstartovala 11. srpna a ke svému cíli – Mezinárodní kosmické stanici (ISS) dorazila v sobotu 14. srpna 2004. Progress dovezl na stanici tradičně především zásoby vody, potravin, paliva, ale také časopisy nebo DVD pro dvoučlennou posádku stanice. Na stanici by nyní měli být tři astronauti (dva Rusové a jeden Američan a obráceně), ale kvůli nehodě raketoplánu Columbia (1/2/2003) jsou lety raketoplánů pozastaveny. Americký raketoplán se podílí na výstavbě stanice nejen tím, že jednotlivé díly dopravuje na oběžnou dráhu, ale také stanici dováží velmi podstatný díl zásob a mění její posádku. Mezinárodní kosmická stanice je tak nyní odkázána na ruský Sojuz (výměny posádek) a bezpilotní Progress (zásoby). Z tohoto důvodu jsou na stanici jen dva kosmonauti, čímž se šetří zásoby.

Progress má ale ještě jeden úkol. Během pobytu má ISS zvážit. Tedy přesněji řečeno zjistit její hmotnost, protože v mikrogravitaci stanice „nic neváží“. Progress pomocí krátkých zážehových impulsů ISS rozkmitá a prostřednictvím změřených kmitů zjistí její současnou hmotnost s přesností na 2%. Nyní se odhaduje hmotnost stanice na 183 tun, ale kdo ví?!

Pro posádku ISS - Rusa Genadije Padalku a jeho amerického kolegu Michaela Finckeho byl na pátek 14. srpna připraven velmi zajímavý úkol. V přímém přenosu totiž pozdravili z paluby ISS celý svět na zahájení Olympských her v Aténách. Po krátkém pozdravu odpluli směrem od kamery, aby tak světu předvedli stav beztíže. Dvoučlenná americko-ruská posádka je na stanici od poloviny dubna a setrvá zde do října, kdy přiletí Sojuz a dojde k výměně posádky.

NASA vylepšil roboty:

Možná jste již slyšeli, že Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyvíjí speciální roboty, kteří se podobají člověku. Až do teď kladl NASA důraz především na dokonalé pohyblivé a dobře ovladatelné prsty, kterých má robonaut stejně jako člověk pět, dále na dokonalost TV kamer, které jsou umístěny jako oči. Nyní NASA zdokonalil robotovi pohyb a přemísťování, které umožňuje noha a kolečka. V Johnsonově kosmickém středisku robot „trénoval“ na modelu ISS. NASA chce robonauty v budoucnu použít jako pomocníky živým astronautům, nebo k nebezpečným úkolům na oběžné dráze. Po katastrofě Columbie byla zrušena servisní mise raketplánu k Hubblově kosmickém dalekohledu (HST). NASA před časem oznámila, že možná k HST vyšle právě roboty, kteří se pokusí HST opravit. Nutnost servisní mise je především z důvodů výměny gyroskopů, které udržují stabilitu HST v prostoru. Tyto setrvačníky postupně odcházejí a dnes je velmi pravděpodobné, že NASA nestihne své roboty zdokonalit na takovou úroveň a tak rychle, aby stihla HST zachránit. Hubblův dalekohled má podle optimistických předpovědí vydržet v činnosti do roku 2006.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kam za astronomií a kosmonautikou v červnu
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost? -
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Jaderné elektrárny: ano či ne?
Ilustrační foto...
Mir - Kvant 1
Ilustrační foto...
Instantní galerie 20 – to nejlepší z MRO I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691