Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 30

Perseidy nezklamaly, Slunce také. Pohlédnout jsme mohli na Venuši ve dne i na tmavé bezměsíčné nebe v noci. V podobném duchu se ponese ještě tento týden.

Sluneční skvrny

Tip na aktivní oblast č. (10)649 alias 656 se ukázal jako skvělý. V průběhu minulého týdne se nadále zvětšovala a jejímagnetické pole bylo zdrojem čím dál silnějších erupcí. Nakonec jsme se dočkali i jedné třídy X. Nyní již bude pomalu opět mizet na odvrácenou stranu. Druhá, v předchozí otočce větší, skvrna v oblasti 652 (661), je nyní poměrně malá a její další vývoj je nejasný. Nicméně vzhledem k vývoji počasí bude vhodným cílem našich pozorování pro tento týden.

Ilustrační foto...

Sluneční disk 15. 8. 2004, pohled ze SoHO.

Venuše ve dne

Děkuji za příspěvek do diskuze k minulému dílu. Opět se potvrdilo, že na velmi tmavě modré obloze těsně po přechodu fronty je Venuše poměrně snadným cílem i pro neozbrojené oko. Jinak tomu nebude ani nyní, jen obloha se rychle bude zhoršovat úměrně tomu, jak se oteplí.
Venuše je 18. srpna v největší západní elongaci, tedy nejdále vpravo od Slunce na obloze. Zároveň se její sluncem ozářená strana natočí právě z poloviny a bude tak připomínat Měsíc ve čtvrti.

Jak dopadly Perseidy

Psal jsem, že nezklamaly. Ono je to trochu potřeba rozvést - nezklamaly nejspíš nikoho, kdo se těšil, že nastane očekávané maximum 11. srpna 2004 kolem 23. hodiny. Toto se opravdu stalo. Na druhé straně přes velmi příznivé počasí byla právě noc z 11. na 12. poměrně zatažená, i když se u nás našly lokality s jasnou oblohou, kde se mohli pozorovatelé nerušeně věnovat sledování padajících hvězd. Mám-li přidat svůj názor, Perseidy 2004 mě také potěšily a jen mě mrzí, že jsem si je nemohl vychutnat na větším dílu jasné oblohy. U nás v Jablonci se brzy zatáhlo úplně. Pěkné byly nejspíšhlavně díky poměrně velkému počtu jasných meteorů. V hodině před jedenáctou jsme zaznamenali dokonce dva záblesky pobolidech a nebyli jsme jediní.
Svět je veliký a řada pilných astronomů Perseidy pečlivě pozorovala, z čehož vznikají velmi dobré výsledky na webu Mezinárodní meteorické organizace. Z těchto stránek bych si rád vypůjčil předběžné výsledky z jejich již třetího upřesnění:

Ilustrační foto...

Tabulka shrnující pozorování Perseid 2004. Zdroj IMO.

Ilustrační foto...

Graf vycházející z předchozí tabulky. Bylo maximum dvojité?
První bylo jistě kolem 23., k ránu počet meteorů opět rostl..

Závěr

Na tento týden připadají výročí narození nebo úmrtí významných osobností světové astronomie. Jejich přínos připomíná kalendář Pražského planetária.

Na závěr opět připomínám možnost nalezení měsíců Urana a Neptuna. Jak velký dalekohled bude stačit? Jednoduché vyhledávací mapky souhvězdí Kozoroha a Vodnáře, kde se planety nalézají, nabízí Heavens-Above.

Ilustrační foto...

Mapka souhvězdí Vodnáře s planetou Uran

Ilustrační foto...

Mapka souhvězdí Kozoroha s planetou Neptun

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Setkání pozorovatelů halových jevů v Holešov
Ilustrační foto...
Instantní galerie 37 – Expedice 16
Ilustrační foto...
Zajímavá přednáška v Praze!
Ilustrační foto...
Krok za krokem Galilea
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2006 - F
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691