Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 29

I tento týden mám pár nových informací a tak se s vámi o ně chci podělit. V první řadě ale stojí pochopitelně Perseidy..

Perseidy 2004

Ty nejdůležitější informace najdete již v minulém díle.Dnes se zaměřím jen na některé nové věci, které se k Perseidám ještě po týdnu objevily.
Nejvíce mě asi potěšilo počasí. Bohužel, přestože nyní je každý den parádní nebe, výhled na noc ze středy na čtvrtek je zatím dosti nejistý. Nebude asi kdovíjak zataženo, ale možná nebude ani zcela jasno, jako nyní každou noc.Perseidy jsou zajímavé i v nocích okolo maxima, jen to chce trošku větší trpělivost.
Chcete-li si udělat lepší představu o tom, jak asi budou vypadat počty meteorů viděných v noci z 11. na 12. srpna,zkuste aplikaci na serveru NASA. Kolik bude opravduvidět meteorů kolem té 23. hodiny 11. srpna je nejisté, ale zdá se že nakrátko to zcela jistě bude více než 100 / hod. Kolik jich uvidí jeden člověk v lokalitě za městem závisí na mnoha faktorech. Uvádí-li se číslo 100 za hodinu, je reálné, že jich jeden člověk stihne zahlédnout alespoň kolem 50.
K Perseidám se vztahuje také tisková zpráva č. 62 České astronomické společnosti. I tuto tedy mohu jen doporučit, je určena opravdu všem lidem, bez rozdílu vzdělání v astronomii.
Jestliže prospíte noc, můžete se zaposlouchat do radaru v Americe. Odkaz najdete pochopitelně na Spaceweather.com.
Po pozorování Perseid se můžete nad ránem nebo za svítání kochat stále tenčím srpkem Měsíce.

Přeji vám tedy pěkné zážitky a pokud se budete o ně chtít podělit, můžete to napsat třeba na Astrofórumnebo server APO.

Venuše ve dne

Nyní tu máme ideální období pro sledování Venuše ve dne. Aby se nám ji podařilo najít, je potřeba vědět poměrně přesně,kde na obloze je (třeba vůči Slunci nebo Měsíci, který nad ní v následujících dnech projde). Ideální pro první vyhledání je nějaký dalekohled (nejlépe asi triedr nebo stroj na kvalitní ustavené montáži). Viditelná by pak mohla být i okem,pokud ji však oko zahlédne a jen kousek uskočíme pohledem stranou, může zas rychle zmizet. Krásně viditelná je nyní ráno,o čemž se jistě přesvědčili ti, kdo ji pozorují cestou do práce. Ještě v půl šesté jsem ji takto viděl na velmi světlém nebi těsně před východem Slunce.

Ilustrační foto...

Okem lze dobře vidět Slunce a Měsíc, možná i Venuši.

Sluneční skvrny

Po několika dnech nižšího zájmu bychom měli zbystřit svou pozornost a zaměřit se na Slunce. Dvě aktivní oblasti č. 649 a 652 přetrvaly. První z nich se již vynořila, druhá se má objevit asi v půlce týdne. Přehledně to uvidíte na Spaceweather.com. Aktivní oblast 649 způsobila před měsícem řadu silných erupcí, nyní je již poměrně klidná.

Ilustrační foto...

Nádherná CME z odvrácené strany Slunce dne 8. 8. 2004.
Jejím původcem je pravděpodobně oblast č. 652. SOHO/LASCO C3

Ilustrační foto...

Vývoj v bývalé oblasti č. 649 se opět stupňuje.. Nyní má též číslo 656

Měsíce Urana a Neptuna

Na Astrofóru jsem našel výzvu, kterou klidně předám i sem:
Protože se obě planety dostávají do opozice se Sluncem, je dobrá příležitost k nalezení těchto planet prakticky jakýmikoliv dalekohledy. Zároveň při dobrých podmínkách , (malý seeing a průzračný vzduch ), je též šance spatřit nejjasnější měsíce těchto planet. Na rozdíl od loňské opozice Marsu nebudou planety tak silně rušit pozorování svým jasem. Při pozorování je třeba dát pozor na hvězdy, do jejichž blízkosti se obě planety dostávají - identifikaci umožní každé slušné PC planetárium.
Bude stačit 25 cm dalekohled na nejjasnější měsice?

O zkušenost se podělte zde.
Na Heavens-Above je k dispozici jednoduchá hledací mapka polohy Uranu a Neptunu.

Nezapomeňte se podívat na kometu C/2003 K4 (LINEAR). Nyní se nachází nedaleko jasného Arctura v souhvězdí Pastýře. K vyhledání však doporučuji větší triedr a mapku.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Proč mají astronomové rádi jižní pól?
Ilustrační foto...
Jste průměrnými Evropany?
Ilustrační foto...
O svícení 29
Ilustrační foto...
Kde je Vulkán?
Ilustrační foto...
Alfa vybaluje zásoby
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691