Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Perseidy jsou tady

Rok utekl jako voda a máme zde opět srpen. K astronomickému létu neodmyslitelně patří také Perseidy. Tento meteorický roj má své maximum vždy okolo dvanáctého srpna, ale první Perseidy lze spatřit již v červenci.

Perseidy - základní informace:

První záznamy o pozorování Perseid pocházejí z Číny okolo roku 36 n. l. Z pozdějších dob pak nalézáme stále více a více záznamů o pozorování „jasných padajících hvězd“, ale teprve roku 1866 se astronomovi G. Schiaparellimu podařilo zjistit původ tohoto meteorického roje.

Za vším je kometa Swift – Tuttle, která má oběžnou dobu asi 135 let (některé zdroje uvádějí 120 let). Malé částice, které se z komety uvolňují postupně zaplnily celou její dráhu. A právě mrakem těchto částic prolétává naše planeta každé léto. Částice jsou o velikosti zrnek prachu a tak všechny shoří ve vysokých vrstvách atmosféry. Meteory vylétávají jakoby z jednoho bodu na obloze, kterému říkáme radiant. Tento radiant leží v souhvězdí Persea a odtud tedy název – Perseidy. Vzhledem k tomu, že všechny tyto meteory mají společný původ a je jích hodně - hovoříme o meteorickém roji. Kdysi nastávalo maximum Perseid okolo 10. srpna a tak se pro ně vžil lidový název „slzy svatého Vavřince“, protože Vavřinec má právě desátý srpnový den svátek. První Perseidy můžeme spatřit již kolem 27. července. Maximum roje pak nastává obvykle 12. srpna. Počet meteorů v maximu není konstantní. Když se kometa Swift – Tuttle přiblíží ke Slunci dojde k „doplnění“ materiálu a tím stoupne i počet Perseid. Naposledy tato situace nastala v letech 1991 a 1992. Tehdy bylo možno v maximu spatřit až 400 meteorů za hodinu. Počet meteorů bývá v maximu asi 100 za hodinu. Předpovědět přesný čas maxima a počet meteorů je všeobecně velmi obtížné. Je to asi jako předpověď počasí – může to vyjít i nemusí. Jasnost Perseid je asi 2,3 mag a obvykle se snižuje po maximu. Konec činnosti roje nastává kolem 17. srpna.

Ilustrační foto...

Srazí se s námi kometa Swift – Tuttle?

Před několika dny byly zveřejněny informace, které zpřesňují dráhu komety Swift – Tuttle. Dlouho se předpokládalo, že kometa dne 14. srpna 2126 proletí velmi blízko Země a je tak poměrně velká šance, že může dojít ke kolizi. Pro představu je nutno uvést, že jádro komety má podle odhadů velikost okolo deseti kilometrů, takže případná srážka by měla globální následky. Nové měření dráhy komety vylučují srážku v příštích tisíci letech. V roce 2126 proletí kometa v bezpečné vzdálenosti 24 000 000 km, ale v roce 3034 by to mohlo být ve vzdálenosti asi 1 500 000 km. Pokud vezmeme v úvahu přesnost vypočtené dráhy - je poměrně velká pravděpodobnost kolize Země s kometou Swift – Tuttle v roce 3034! Naštěstí máme mnoho času tuto případnou katastrofu odvrátit.

Perseidy 2004:

Letos by si nikdo neměl nechat Perseidy ujít, protože podmínky jsou více než zajímavé. Měsíc totiž nebude rušit svým svitem, jelikož je v době maxima několik dní před novem a vychází až kolem půl druhé ráno. Dalším důvodem proč si nenechat Perseidy ujít je předpovídaná „předehra“ v podobě spršky, která nastane 11. srpna a zapříčiní ji vlákno prachu, kterým bude Země prolétávat. Tradiční maximum by pak mělo nastat dne 12. srpna. Na závěr bych ještě připomněl, že radiant roje vychází kolem 21. hodin SELČ.

Jak meteory pozorovat?

Pozorovat meteory je velmi jednoduché. Nepotřebujete k tomu žádný dalekohled, který by v tomto případě byl spíš přítěží, protože by vám radikálně zmenšil zorné pole. Ideální je odjet někam dál od rušivých světel měst. K pozorování je pak nejlepší poloha v leže (obličejem k nebi – pochopitelně). Vřele se pak doporučují zahradní lehátka. Pozorování meteorů má také vědecký význam - konkrétně zakreslování jejich průletu v souhvězdích. Jak to provést vám jistě poradí na nejbližší hvězdárně, nebo v Astronomickém ústavu AV v Ondřejově , či ve Společnosti pro meziplanetární hmotu

Pokud vyjde letošní trochu podivné počasí, budou Perseidy jistě skvělým zážitkem. … a až uvidíte padat hvězdu, tak si něco přejte … třeba co nejvíc medailí pro naše olympioniky …:-)

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Velikonoční mise Sojuzu – online v IAN
Ilustrační foto...
Historie dobývání Venuše II (1978 – 2005)
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
Několik vět: Antonín Vítek
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 83
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691