Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 28

Jak to bude se mnou příští týden nedokáži odhadnout. Vzhledem k mému vytížení jsem se rozhodl zpracovat info k Perseidám již do tohoto týdne s tím, že to je zároveň bráno jako bonus pro jednoho čtenáře, který se vysloveně nemohl dočkat ;-) Doufám, že takových nedočkavých čtenářů bude co nejvíce a přeji si, abych i přes mnoho jiné práce mohl přinášet další zajímavé přehledy i v srpnu.

Perseidy 2004

Dlouho očekávaná a zřejmě nejzajímavější událost letošního léta. Blíží se maximum každoročně krásného meteorického roje Perseid. Letos jsme ve velkém očekávání, neboť Země se má střetnout s poněkud hustším vláknem než obvykle. To by mohlo znamenat hodinový počet až několik set meteorů za ideálních podmínek. Protože na internetu se již k tomutotématu napsalo mnohé, připomenu jen to nejpodstatnější a odkazuji na další zdroje.

Maximum roje Perseid nastává každoročně kolem 11. - 12. srpna. Letos se nejzajímavější dění očekává 11. srpna kolem 23. hodiny (hlavní maximum má letos nastat ve 13 hodin SELČ 12. 8. 2004). Obvyklý počet meteorů je až 100 za hodinu. Padají ve sprškách, takže se třeba několik minut musí čekat, aby pak během několika minut bylo k vidění pár meteorů. V takové "spršce" jsem jich běžně viděl i více než 10 za deset minut a leckdy i tři za minutu. Také jsem ale zažil čekání až patnáctiminutové na byť jediný meteor. Uvedené údaje jsou z noci maxima v předchozích letech. Protože na počet spatřených meteorů má vliv svit Měsíce a ten bude letos rušit pranepatrně (4 dny před novem), lze očekávat dobrou podívanou.

Ilustrační foto...

Dobré předpovědi zvýšené aktivity meteorického roje Leonid poskytlo v minulých letech několik meteorářských týmů.I proto se již dopředu očekávalo, že rok 2004 bude pro Perseidy výhodným. Na tyto předpovědi se podrobněji zaměřilEsko Lyytinen. Podle jeho výpočtů má Země projít 0,0012 AU (cca 180 000 km) od prachového vlákna, které bylo uvolněno z komety Swift-Tuttle v roce 1862. (Kometa je původcem tohoto meteorického roje, částice prachu se uvloňují z jádra komety především poblíž Slunce a postupně se rozprostírají podél kometární dráhy. Perseidy jsou již starým rojem, kdy částice jsou podél celé dráhy poměrně rovnoměrně rozloženy, ale právě při posledních návratech 1862 a 1992 ještě zůstávají poměrně pohromadě v podobě hustého shluku - vlákna). Je tedy pravděpodobné, že můžeme vidět asi 100 meteorů za hodinu a zřejmě i více po dobu krátkého asi 15-minutového maxima. Pro nás v Evropě nastává toto nejzajímavější maximumv době, kdy je již radiant nad obzorem, Měsíc naopak ještě nevyjde a již bude tma. Chce to ale samozřejmě pozorovat nejlépe celou noc. K ránu, jak bude radiant (souhvězdí Persea) stoupat nad obzor, lze očekávat nárůst počtu spatřených meteorů. Dívat se můžeme samozřejmě kamkoli na oblohu. Stopy po meteorech se budou jen zdánlivě sbíhat zhruba do souhvězdí Persea. Vidět můžeme i jiné meteory, než Perseidy. Aktivní budou i některé slabší roje a potkat můžeme i náhodné meteory, nepatřící do žádného známého roje.

Odkazy na další zdroje:

Předpověď Esko Lyytinena z Finska - anglicky
Perseidy na International Meteor Organization (IMO) - anglicky
Článek Tomáše Metelky (Hv. Uherský Brod) na serveru ČAS
Lukáš Král na serveru APO

MESSENGER

MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging mission - to je celý název pro misi k planetě Merkur.Původně tu mělo být, že již odstartoval, ale počasí na Floridě není nejlepší a start byl odložen minimálně na úterní dopoledne našeho času. Jedná se o první misi k Merkuru po třiceti letech (Mariner 10 v letech 1974 - 1975 provedl tři průlety, při nichž byla nafotografována jen část povrchu). Tentokrát můžeme očekávat více. Bude to ale vyžadovattrpělivost. Naplánována je totiž následující letová trajektorie: po startu (musí nastat během 12-ti denního startovního okna) následuje urychlovací průlet kolem Země (srpen 2005) a následují dva průlety kolem Venuše (říjen 2006 a červen 2007). Teprve pak se dočkáme prvních blízkých průletů kolem Merkuru po více než třiceti letech (leden 2008, říjen 2008, září 2009). Během těchto průletů nafotí sondaty části Merkuru, které "neviděl" Mariner 10. Samotné uhnízdění na oběžné dráze kolem Merkuru je plánováno na dobu jednoleté mise s počátkem v březnu 2011.

Ilustrační foto...

Mise má pěkné www stránky. Obrázek je na ně odkazem.

K vybavení patří: široko a úzkoúhlá kamera, spektrometry v oblasti záření Gama, RTG a neutronového, magnetometr, výškoměr, spektrometry. Studium Dopplerova jevu v rádiovém signálu umožní studovat rozložení hmoty v nitru planety. Zkrátka je toho dost a dost a doufejme, že mise proběhne tak, jak jsme si v poslední době zvykli např. u Jupiteru, Marsu či Saturnu.

Odkazy:

Stránka odkazů k Merkuru na Goddard Space Flight Center
Web mise MESSENGER

Další postřehy

Neptun je 6. srpna ráno v opozici se Sluncem. Nyní jej tedy lze pozorovat celou noc (přibližně podobně i Uran). K vyhledání doporučuji mapku oblohy a alespoň triedr.

Měsíc bude již v noci ze soboty na neděli (8. 8. 2004) v poslední čtvrti, tedy vycházet bude až kolem půlnoci (podle toho, jak vysoký máte horizont)..

Sluneční aktivita je nyní velmi nízká až nízká. To ovšem neplatí pro odvrácenou stranu, v jejímž středu lze helioseismologickou holografií odhalit aktivní oblast 649, jež vyslala před 14-ti dny řadu erupcí třídy X.
Nízká aktivita není nic neobvyklého. Budou období, kdy na povrchu Slunce neuvidíme jedinou skvrnku a taková situace nyní ještě aninenastala. Zbytky skvrn v zajímavé aktivníoblasti 652, jež koncem července zapadla, můžeme očekávat v půli srpna. Snad..

Ilustrační foto...

Spikule - skvělý detail aktivní oblasti 10380. © Švédský sluneční dalekohled

Tak toto je asi ten nejlepší multimediální bonus, co jsem při tvorbě článku nalezl. Nashledanou příště..

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Noc bez CCD kamer
Ilustrační foto...
Přednáška Dr. Stephena Hawkinga
Ilustrační foto...
O svícení 8
Ilustrační foto...
Výsledky vyšetřování havárie Columbie
Ilustrační foto...
Mezihvězdná recyklace v souhvězdí Labutě
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691