Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 27

Krásné letní dny všem! Přeji je teď, když je chladno a zataženo, protože brzy je tu opět jistě budeme mít. Rád bych vás pozval na pozorování něčeho zajímavého na nočním nebi. Může tím být třeba polární záře, ale to bychom museli mít velké štěstí. Nebo padající hvězdy, to už je nadějnější tip.. Zkrátka až zase bude tak krásná noc, jaké teď byly, využijte je!

Slunce a jeho skvrny

Tip na pozorování Slunce vyšel opravdu náramně. Ještě dlouho budu mít v paměti tak krásné skvrny, jaké byly k viděníminulý týden. A naštěstí nám tu ještě ta nejhezčí na chvíli zbyla, tak se honem ještě podívejte. Na konci týdne zmizí za okrajem slunečního disku. Přesto právě tato skvrna se vyskytla v té "správné" aktivní oblasti, jež nám darovala zvýšenou aktivitu polárních září. Došlo zde totiž k řadě silných erupcí a ty byly několikrát doprovázeny různě hustými oblaky nabitých částic v podobě CME. Naneštěstí, zemské magnetické pole bylo nejvíce ovlivněno v době, kdy my měli ranní či dopolední hodiny a tak si těchto polárních září užili hlavně na americkém kontinentu.

Ilustrační foto...

Polární záře viditelná z ČR 31. 5. 2003

Nyní je situace poměrně nejasná. Aktivita v oblasti 652 je stále vysoká. Dokonce můžeme ještě očekávat silné erupce, ale není jisté, že případná CME ještě vůbec trefí Zemi. Minimálně jedna taková událost je ale očekávána v úterý 27. 7.Obávám se, že oblaka u nás by případnou polární záři mohla zakrýt. Nicméně buďte na pozoru. Ještě přidám odkaz na jednu zvláště dobrou stránku se souhrny většiny ukazatelů polárních září. Udělali ji naši slovenští kolegové.

Meteorické roje

Jak už bylo naznačeno v úvodu, nelze vyloučit častější spatření nějaké té padající hvězdy, tedy meteoru. Nemusí to být jen meteor náhodný - to je takový, kdy se Země srazila s nějakým zrníčkem prachu, které jen tak poletovalo někde ve Sluneční soustavě a nepatří k nějakému zajímavému shluku částic meziplanetárního prachu. To se pak totiž hovoří o meteorickém roji. Částice prachu jsou víceméně ve shluku, který se nejčastěji rozprostírá podél dráhy nějaké komety, kteráje vyvrhla. Těch zrnek prachu však bývá jen málo, co se střetnou se Zemí. K tomu je totiž třeba, aby jejich dráha křížila dráhu zemskou v tu správnou dobu. A tak je meteor jevem poměrně zřídkavým a ani meteorické roje nedávají záruku vidět jicho něco víc. Přesto - stává se to a možná se toho dočkáme již brzy.
Narážím na letošní Perseidy, které se již dají sem tam zahlédnout, budeme-li trpěliví. To pak někde na obloze uvidíme meteorickou stopu, která zdánlivě vychází zhruba ze souhvězdá Persea. Podobně lze nyní pozorovat i meteory jiných rojů.Jakoby ze souhvězdí Jižní ryby by to mohl být nějaký meteor především 30. / 31. 7. Směr letu by tedy byl nejspíš z jihuna sever, ale u nás budou asi velmi vzácné. Na počátku srpna, 1. / 2. 8. bychom mohli vidět nějaké Alfa Capricornidy. Meteory vylétající jakoby od Alfy v souhvězdí Kozoroha. Tyto meteory jsou prý pomalé a bývají jasnější. Samozřejmě, žei pomalý meteor většinou prolétne mezi hvězdami sotva za jednu sekundu, ale například až uvidíte Perseidu, bude vám srovnání pomalé poměrně jasné. Velmi rychlé jsou listopadové Leonidy, takže kdo viděl jejich meteorický déšť, ví své, ale to už jsme jinde...

Další tělesa Sluneční soustavy

Měsíc je tento týden pozorovatelný většinou jen nízko nad jižním obzorem. To mu často dává nezvyklečervenavou barvu. Jinak nám pomalu dorůstá do úplňku (31. 7.), což poněkud zhorší pozorování slabších objektů na obloze.

Kometa C/2003 K4 (LINEAR) je nejjasnější kometou viditelnou na obloze. Měla by mít stále kolem 6,5 - 7,0 mag, což je poměrně dobré pro sledování i menšími přístroji. Koma se již zmenšuje a tento efekt nyní znásobí i svit Měsíce.
Z dalších komet bych jen připoměl kometu C/2001 Q4 (NEAT), která se již jasem blíží 8. hvězdné velikosti a bude tak viditelná s většími obtížemi. Protože někteří amatéři hlásili pokus o spatření komety C/2004 H6 (SWAN) a nenalezli ji ani v 20-cm přístroji, je jasné, že značně zeslábla. Pozorování ze světa to potvrzují, má nejspíš 10 - 10,5 mag. Takže další letní kometu viditelnou malými přístroji zatím nelze slíbit.

Planety - s těmi je to teď takové těžké. Ty jasné se schovávají poblíž Slunce a tak nám pomalu zbývá se alespoň zaměřit na Uran a Neptun. Jasnější Uran je v souhvězdí Vodnáře (právě nedaleko se nachází kometa SWAN). Neptun je více směrem k západu od Uranu. Nalezneme jej jako nenápadnou hvězdičku 8. velikosti v souhvězdí Kozoroha. Obě planety tedy nevystoupí zrovna moc vysoko nad obzor, ale to se bude v následujících desetiletích jen zlepšovat.
Opravdu nejlepší pohled nabízí Venuše. Nejlépe je vidět neozbrojeným okem jako velmi jasná hvězda brzy nad ránem. Také ji lze vyhledat na denní obloze, víme-li přibližně kde (a je-li opravdu modré nebe). V záři Slunce na večerní soumrakové obloze mizí pomalu i Jupiter.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Česká republika by měla vstoupit do ESO v lednu
Ilustrační foto...
O svícení 24
Ilustrační foto...
Trousící se hvězdokupy
Ilustrační foto...
ASTRO@BRNO.2008
Ilustrační foto...
Kometa Utsunomiya na večerní obloze
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691