Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 26

Stojím před prahem, venku pofukuje vítr, mezi větvemi stromu probleskuje světlo lampy. Nad hlavou se mi klene Mléčná dráha a je krásně teplo. V dáli bliká světýlko letadla a nad hlavou? Co to kličkuje mezi hvězdami? To je jen zdání, ale ta jasná hvězda to musí být ISS... Takovéto půlnoční pozorování teď může absolovovat každý. Tak v tyto noci stojí za to jít později spát, i když leckdy je to velmi těžké. Nejen na přelet ISS nás obloha zve!

C/2003 K4 (LINEAR)

Pozoroval jsem kometu. Tak by zněla má první slova z minulého týdne. Ta kometa se dala vyhledat jen namátkovým hledánímkdesi v hlavě Pastýře. Jó, K4-ka je teď velmi snadným objektem pro triedr a velmi hezkým i pro velké dalekohledy. Má stáledosti velkou komu, i když její průměr by se měl zmenšovat. Také jasnost kolem 6,5 mag hlásí někteří pozorovatelé. No, doté 7. hvězdné velikosti má určitě, to mě taky při pozorování nemohlo uniknout.
Takže zaměřme svůj pohled tento týden mezi oj Velkého Vozu a Pastýře, ta mlhavá kulička tam pořád bude.

Ilustrační foto...

Mapka s polohou komet vždy těsně pře půlnocí daného dne.

Kometa C/2001 Q4 (NEAT) slábne, i když ne tak rychle, aby se nedala pozorovat v mezeře mezi zadními koly Velkého vozu.Máte-li komety rádi, určitě ji zkuste vyhledat, i když zde bych již raději doporučil větší přístroj než obyčejný triedr.
Podle posledních informací je na tom kometa C/2004 H6 (SWAN) hůře, než bychom si mohli přát. Zatím co v době objevu byla dosti kondenzovaná a také rel. jasná, nyní je prý poměrně nevýrazná a zeslábla možná až na 9 mag. Bude tedy velmiobtížná pro amatérského pozorovatele, uvážíme-li, jak nízko nad obzorem se i před svítáním stále ještě nachází.

Sluneční aktivita

Pozoroval jsem Slunce, tak by zněla má další slova z minulého týdne. Ono není divu. Aktivita šla prudce nahoru. Až mě to zarazilo. Např. ve dnech 15. - 16. 7. nastalo v jedné aktivní oblasti s číslem 10649 šest silných erupcí, v rentgenovémoboru, měřeno družicemi GOES, třídy X. Jak se ukázalo, tato erupční aktivita nebyla doprovázena žádnou CME, tedy ačkolivbych si to býval přál, k Zemi se nevydal žádný hustý oblak nabitých částic, které by kolem půlnoci mohly rozsvítit oblohudo všech možných odstínů polární záře. Nicméně to by byla třešnička na dortu.
Pokud nám bude jako dort vyhovovat samotný sluneční disk, pak na něm nějaké ty třešničky, nebojím se dokonce říci třešně, najdeme. Zkrátka výše zmíněná oblast 649 je obohacena o dvojici takovýchto komplexních skupin skvrn. Co je ale podstatnější,na východním okraji Slunce se objevila další významná skupina, označená 652. Zde se kromě mnoha menších vyskytuje opravdu veliká sluneční skvrna, která by měla být viditelná pouhým okem, pokud bude dobře chráněno kvalitním tmavým filtrem.
Pozorovat povrch Slunce a na internetu sledovat jeho aktivitu je opravdu tím nejlepším, co vám mohu na tento týden doporučit.

Ilustrační foto...

Skvrny na Slunci v podání SoHO a Wolfa Manfreda

Přelety ISS

Jak už bylo zmíněno v úvodním slovíčku, nyní je poměrně výhodné období na pozorování přeletů této kosmické stanice.Zajímalo by mě jen jedno. Proč ve všech tabulkách je uváděn její jas kolem -0,9 mag v maximu, když pokaždé je tak extrémně jasná? Například naposledy, při velmi příhodném přeletu přímo přes nadhlavník, měla jas srovnatelný minimálně s Jupiterem v největším lesku. Proletěla mi sotva půl stupně od jasné Vegy ze souhvězdí Lyry. Tato hvězda cca 0. velikosti se jevila vedle ISS jako slabá hvězdička. Budete-li mít štěstí, můžete vidět i změny v jasu družice. Je to ovšem velká vzácnost a vyžaduje to sledovat ji po dobu celého jejího přeletu. Já sám to zažil jen jednou a vypadalo to jako déletrvajícící záblesk družice Iridium, jen co do jasu se to spíše rovnalo Venuši. Pak zase zeslábla na "normální" jas. Hezký je však také vlet do stínu Země. Jak vysoko stín sahá? Kdo ji uvidí nejdéle. Skoro námět na soutěž..
Co se kličkování v úvodníku uvedeném týče, neuvěřil jsem, dokud jsem se na to nezaměřil. Protože tento optický klam u ISS perfektně fungoval. Opravdu se vám zdá, jakoby se mírně vlnila její cesta mezi hvězdami, což je ale nesmysl. Dráhaje pěkně rovná a ti nejzapřísáhlejší odpůrci by se přesvědčili na fotografii.

Odkaz na tabulku přeletů

Měsíc a Planety

Mladý srpek Měsíce navštíví tento týden postupně Merkur a Jupiter. Zvláště druhé setkání,ve středu 21. 7., by mohlo býtviditelné. Jinak je díky nevhodnému sklonu ekliptiky vůči obzoru Měsíc špatně pozorovatelný.

Ilustrační foto...

Mladý Měsíc, Merkur a Jupiter 19. až 21. 7. 2004

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meziplanetární Internet
Ilustrační foto...
Přírodní klenoty České republiky
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 9
Ilustrační foto...
Aktualizace: bouře na Marsu pokračuje
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XVIII
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691