Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kudy letěl bolid aneb kde hledat meteority?

Poté, co v sobotu 6. a ve středu 10. května prolétly nad českým územím dva nesmírně jasné meteory patrné i ve dne, hlásí se českým hvězdářům mnoho ochotných svědků, nadšených tím, co viděli. Hvězdáři, kterým to ušlo, jim tiše závidějí.

Každé taková zpráva, hlavně je li podrobná a písemná, je vítaná. Nejcennější ale jsou údaje o jednotlivých bodech na obloze, kudy bolid letěl. Jen z nich, pokud je získáme z mnoha různých míst, je možné totiž spočítat trajektorii bolidu v atmosféře a také oblast, v níž asi leží kameny, které let ovzduším přežily.

V případě středečního bolidu potřebujeme hlavní pozorování z jižní Moravy a Čech, západního Slovenska a severovýchodního Rakouska. To proto, že bolid začal asi nedaleko Znojma a skončil snad až nad Moravským polem.

Nejdokonalejší údaje lze zjistit tak, že se člověk postaví přesně tam, odkud bolid viděl, a změří polohy prvního a posledního spatřeného místa, kudy bolid letěl. Pokud i mezi nimi byly nějaké body, které lze dobře rekonstruovat, pak je vhodné změřit i ty.

Změřit -- ale jak? Polohu bodu na nebi lze vyjádřit jednoznačně pomocí dvou úhlů. Jeden říká, jak moc se díváme doprava nebo doleva, a nazývá se azimut. Např. sever má azimut nula stupňů, východ devadesát stupňů, jihovýchod 135 stupňů. Azimut lze zjistit dosti přesně kompasem, pokud kolem nejsou žádné železné předměty (pozor na hodinky, ocelové knoflíky...), jinak je to dost nejisté. Jiná možnost zjištění azimutu je použít přesnou mapu (1:50000), pokud na ní jsou vyznačeny objekty, které v daném směru vidíme. Konečně, azimut lze zjistit i astronomicky, třeba jen tak, že jako počáteční směr použijeme místo severu stín svislé tyče v přesně určeném okamžiku. Rozhodně je vhodné určit azimut několikazpůsoby, tak se vyloučí chybné údaje. Azimuty jednotlivých bodů trajektorie jsou tím nejdůležitějším údajem. Není nutné je vztahovat výhradně k severu, lze např. říci, že konec bolidu byl šest stupňů vlevood jihu.

Druhý úhel vyjadřuje, jak moc šikmo nahoru daný bod byl. Říká se mu nejlépe úhlová výška, někdy také "výška nad obzorem". Druhé označení je problematické, protože obzor není obvykle vodorovný jako na moři, ale už sám bývá dost šikmo nahoře, nestojíme-li zrovna na holém kopci. Dokonalým nástrojem ke zjištění úhlové výšky je teodolit nebo sextant s umělýn horizontem, ale velmi dobře poslouží i jakýholiv úhloměr a olovnice improvizovaná z nitě a třeba lžičky na ní uvázané. Takové zařízení má ivýhodu v tom, že je lze držet v ruce.

Místo úhlu vztaženému k vodorovné rovině lze měřit doslova i (úhlovou) výšku nad vzdáleným hrbatým obzorem, a pomocí přesné mapy pak úhlovou výšku obzoru spočítat. Někdy stačí i velmi hrubé měření, hlavně tehdy, když byl bolid na širém nebi, a není podle čeho přesnou rekonskrukci udělat.

I velké úhlové výšky lze někdy zjistit velmi přesně, pokud člověk stál blízko vysoké budovy. Znalost vzájemné polohy hlavy a příslušného bodu budovy umožňuje úhlovou výšku spočítat. Jednodušší ale může být provést jednoduché měření s úhloměrem a olovnicí nebo vodováhou.

Za vaše měření budeme velmi vděčni. Pokud máte dojem, že některé body na obloze si pamatujete přesněji, než jste je dokázali změřit, napište nám to prosím, a my se vynasnažíme, aby za vámi časem přijel nějaký odborník na takové úkony. Můžete se ale s důvěrou obrátit např. i na učitele zeměpisu,fyziky nebo matematiky nebo jiné odborníky, kteří možná jsou ve vašem okolí -- rádi se s vámi podělí o váš zážitek a přispějí svými dovednostmi k vědeckému zkoumání obou úžasných jevů, které nám doslova seslalo samo nebe.

Jeník Hollan

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
inAstroPoradna: pravý a střední rovník
Ilustrační foto...
Podivný objekt Kuiperova pásu
Ilustrační foto...
Pozorování bolidu z neděle 4./5. 2. 2007
Ilustrační foto...
Pátý rok na Marsu
Ilustrační foto...
Kam za astronomií a kosmonautikou v srpnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691