Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 25

Tento týden bude poznamenán opravdu nehezkým červencovým počasím. Já doufám, že Slunce uvidíme co nejvíce, neboť bude nyní hodně zajímavé. Dále jsem se zaměřil na klasická témata, jako jsou planety a slavné kosmické mise současnosti. Ale nechybí ani vzpomínka na mé začátky s internetem před deseti lety.

Planetární mise: Mars, Saturn

Zvykli jsme si na to jako na samozřejmost, nebo nás to naplňuje stále tím stejným zápalem, jako před půl rokem?I taková otázka se vkrádá na mysl v případě marsovských robotů. Mediálně zajímavé opravdu už nejsou, stačí si prolistovatrůzné zahraniční i domácí servery. To leda tak kdyby se něco porouchalo, to toho budou plné noviny. Tak už to zkrátka je.

Ilustrační foto...

Stín vozítek Spirit (vlevo) a Opportunity (vpravo), Zdroj: MER / NASA

Roboti Spirit a Opportunity jsou tedy na Marsu už asi půl roku a pracují překvapivě dobře. Odborníky to možná tolik nepřekvapilo a Steve Squyres (vědecký pracovník mise) dokonce prohlásil, že by rádi přečkali marsovskou zimu alespoň s jedním vozítkem. V praxi to znamená, že zatímco plánovaná doba minimální životnosti byla 3 měsíce, nyní je máme na Marsu již půl roku a pokud by některý přečkal zimu na Marsu, která vrcholí koncem září 2004, měli bychom možná přímý výzkum Marsu i na počátku roku 2005, tedy rok po přistání. Abych trochu zkrotil optimismus, je třeba uznat, že solární panely budou stále více zaprášené a vyskytly se i určité problémy s jedním kolem Spirit, které možná již nebude použito k jízdě. Dá sepředpokládat, že roboti budou muset své aktivity na čas omezit.
Vozítka tedy musí být nyní pokud možno nakloněna k severu, aby byl sklon slunečních paprsků vůči solárním panelům co nejvíce kolmý. To platí hlavně o Spirit, která je více na jih od marsovského rovníku. Dokonce se zdá zřejmé, že původní plán jet s ním na jižní svah Columbia Hills nebude uskutečněn a pojede se napak na severní úbočí a možná dokonce někam na vrchol kopce. Opportunity už vjela do kráteru Endurance právě po jeho jižním svahu, solární články tedy míří k severu.Nelze však vyloučit, že z kráteru ještě vyjede, aby prozkoumal volně ležící kameny na pláních a tepelný štít. Meridiani planum, kde přistál, je přeci jenom téměř na rovníku. Mimochodem připomínám, že sklon rotační osy Marsu je podobný Zemi,takže o poměrech osvětlení si můžete udělat jistou představu.

Ilustrační foto...

Saturnovy prstence ve světle UV kamery, Zdroj: Cassini / NASA

Další zajímavé věci se děly u Saturnu. Nemohu nezařadit sem výše uvedené záběry sondy Cassini. Tuhle někde říkali, žetajemství prstenců byla odhalena a já si říkám "a jaká jiná tajemství přibyla?" Prstence jsou tvořeny částicemi s převahou ledu, nicméně např. mezery mezi prstenci zdaleka nejsou prázdné. Vyplňují jě drobné částečky, ale prakticky ne z ledu.Pokud bychom tedy na výše uvedených záběrech hledali známá dělení Cassiniho a Enckeho, jsou to ty červené pruhy. Širokýpro Cassiniho a tenký, výrazně červený pro dělení Enckeho.
Sonda fotografovala také některé měsíce pomocí úzkoúhlé kamery. Na ukázku zde přidávám snímky těch větších. Co určitě zaujme je popelavý svit měsíce Dione, jak jej známe i z našeho Měsíce, když má podobu srpku. Jestli se mi to tedy nezdá, pak zbytek Dione byl osvětlen odraženým světlem od Saturnu a jeho prstenců. Skvrna na Japetu se vám nezdá. On je totiž jaksi z půlky tmavý a způli světlý. Možná je to dost podobné jako světlé a tmavé oblasti na měsíci Phoebe, který fotografovala Cassini v červnu. Spojení se sondou bude navázáno, až přejde Saturn při pohledu ze Země zpoza Slunce, kteréruší rádiový přenos dat.

Ilustrační foto...

Saturnovy měsíce jak je počátkem července viděla úzkoúhlá kamera Cassini

C/2003 K4 (LINEAR)

Asi nejzajímavější kometa posledního období, Nyní již poměrně dost jasná. Dost na to, aby šla vyhledat i na světlejší příměstské obloze. Krásná je ovšem jen na obloze velmi tmavé, kdy se již dá vytušit cosi jako ohůnek. Koma je každopádně úhlově poměrně velká. Je to dáno tím, že nedávno byla kometa nejblíže Zemi a také tím, že je docela aktivní. Snad bude tedy zajímavá i v průběhu celého léta. Nyní se nachází v severní části souhvězdí Pastýře.

Ilustrační foto...

Mapka pro úterý nad ránem. Poloha komet v jiných dnech je podobná.

Z dalších komet připomenu C/2001 Q4 (NEAT), stále ležící v zadních kolech Velkého vozu, poblíž spodní hvězdy (beta UMa).Je objektem pro větší triedr.
Jak je na tom kometa C/2004 H6 (SWAN) nevím. Snad bude ale pozorovatelná. V tom případě počkejte do brzkých ranních hodin. Kometa je orientačně asi 30 stupňů vlevo od jasné alfy PsA (Fomalhaut) viditelné nízko nad jihem. Pod kometou je ještě hvězda 2. hvězdné velikosti z Velryby.

Planety tento týden

Jupiter je krásnou "Večernicí" Díky nízké výšce nad obzorem má načervenalou barvu. Najdeme jej nadseverozápadem zhruba od 22. hodiny.
Saturn bude na počátku týdne ještě vidět v korónografusondy SOHO. Právě jeho blízkost Slunci na obloze neumožnila komunikaci se sondou Cassini/Huygens.
Uran a Neptun jsou stále lépe viditelné po půlnoci. Samozřejmě s dalekohledem, i když i v těch nejlepších pořád vypadají spíše jako barevné hvězdičky nebo nezajímavé malé kotoučky.
Venuše je stále poblíž Aldebaranu z Býka. Od úterka ráno (především 13. a 14. 7.) je doplní srpek Měsíce. Dobrý tip na vyhledání Venuše ve dne právě podle měsíčního srpku. Snad vyjde počasí.
Merkur a Mars nejsou pozorovatelnými, neboť jsou stále blíže ke Slunci. V sobotu 10. 7. byly u sebe tak blízko, jako žádné dvě jiné planety tento rok (0,2°).

Ilustrační foto...

Měsíc, Venuše a Aldebaran. Polohy srpku Měsíce pro 13., 14. a 15. 7. 2004

Shoemaker-Levy 9

Pojem známý široké astronomické veřejnosti. Před deseti lety, 16. 7. 1994, začaly jednotlivé fragmenty této komety dopadat na Jupiter. V té době jsem s internetem vlastně začínal. Připojili jsme se tehdymodemem u nás na gymnáziu a za meziměstské hovorné se pokusili něco stáhnout. Mimo jiné to byl i obrázek Jupiteru a kouskůkomety. Ještě, že si nemusím "sedat na zadek" z připojení od téže firmy i po deseti letech. Mám bezdrát a jen nerad bych jej měnil, byť by to bylo ADSL.

Ilustrační foto...

Obrázky k dopadu komety Shoemaker-Levy 9 z roku 1994, SEDS

Pozor na Slunce

V těchto dnech je neobvykle aktivní. Vše se odehrává na polokouli, která je od Země odvrácena. Nicméně technikaholografie nám dává na druhou stranu nahlédnout a vypadá to tam na hodně aktivní oblasti. Dále stojí za povšimnutí vzácná halo-CME z odvrácené polokoule z 6. července. Silná erupce třídy M 1 a CME nastaly i v pondělí 12. 7.
Brzy budou nejspíš vidět na východní straně Slunce i skvrny a mohou být veliké.

Mezinárodní vesmírná stanice

Nyní je možné pozdě večer či kolem půlnoci pozorovat přelety ISS.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní hvězdárna: Solargraph
Ilustrační foto...
Tanec planet
Ilustrační foto...
Jak si nastavit IAN?
Ilustrační foto...
Areografie Marsu 1
Ilustrační foto...
Šťastné setkání po 14 letech
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691