Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vítej doma Cassini

Po sedmileté pouti nesmírnou pustinou meziplanetárního prostoru dorazila minulý týden sonda Cassini k druhé největší planetě sluneční soustavy. Začíná další velké dobrodružství kosmonautiky?

Ilustrační foto...

Bezesporu ano. Po dokončení sondy a vyčkání na vhodné startovací okno byla sonda vynesena do Vesmíru patnáctého října 1997 a po sedmi letech dlouhé pouti nasbírala na pomyslném tachometru asi tři a půl miliardy kilometrů letu. Pravděpodobně nejkritičtější fázi (parkování na orbitu Saturna) zvládl tento kolos třicátého června v noci. Manévr počítal s průletem sondy mezi prstenci F a G a zážehem motorů na necelých sto minut. Tím se měla sonda dostat na oběžnou dráhu planety. Podle manažerů mise jsme tak mohli v přímém přenosu zažit hned tři infarktové momenty jen několik desítek minut po sobě. Jednak fáze průletu rovinou prstenců znamenala nemalé riziko srážky s částicemi (což při velké rychlosti mohlo skončit tragédií), dále pak mohly selhat motory. Podstatný byl okamžik jejich zážehu, ale také přesná doba, po kterou pracovaly. Během tohoto manévru byl také Cassini vůbec nejblíž gigantické planetě. Během dalších průletů už bude vzdálenost mezi ním a Saturnem větší. V nejtěsnější fázi průletu se sonda nacházela pouhých 20 000 kilometrů nad vrchní částí atmosféry!

Ilustrační foto...

Naštěstí šlo vše přesně podle plánu a tak hned druhý den vydala NASA tiskové prohlášení obsahující několik technických detailů o tom, kdy přesně se stal Cassini součástí komplexu těles obíhajících okolo Saturna a že úspěšně započal svoji čtyřletou misi. V řídícím centru NASA budou zažívat podobně horké chvilky za půl roku, kdy bude probíhat přistávací manévr pouzdra na povrch Titanu. Mezitím však dorazily k zemi první snímky tohoto satelitu a je se na co koukat.

Ilustrační foto...

Mnohem zajímavější je ale systém prstenců, mezi kterými Cassini prolétl. Snímky, které sonda pořídila krátce po vypnutí motorů jsou dech beroucí. Kamera zachytila prstence při pohledu shora, podsvětlené Sluncem. Kvalitnější snímky prstenců už během mise nezískáme, snad proto byli astronomové v řídícím centru doslova v extázi při pohledu na zachycené detaily. Struktura prstenců se přísně řídí gravitačním polem obří planety a drobnými perturbacemi blízkých měsíců. Ukazuje se také, že materiál v nich proudí ve skupinách, podobně jako automobily na dálnici. Tyto hustotní vlny budou muset odborníci podrobně prostudovat, protože není úplně jasné, jakým způsobem dochází k takovému zahušťování materiálu a jaké mechanismy je vyvolávají.

Ilustrační foto...

Dva dny po navedení na oběžnou dráhu planety (s periodou oběhu asi 117 dní) proletěl Cassini ve vzdálenosti necelých 340 000 kilometrů kolem Titanu. Právě z tohoto setkání dnes dorazily velmi zajímavé snímky. Jsou patrné detaily na povrchu tělesa ze kterých vyplývá, že geologická aktivita Titanu aktivně mění jeho povrch. Pravděpodobně nejzajímavější je pohled na metanová oblaka, připomínající pozemské kumuly. K blízkému průletu okolo Titanu dojde 26. října a to ve vzdálenosti pouhých dvanácti set kilometrů. To se nám zřejmě otevře úplně nový tajemný svět jednoho ze tří desítek měsíců obří planety. Do té doby se ale určitě můžeme těšit na velké množství snímků bohatého světa v propastné vzdálenosti miliard kilometrů. Drž se Cassini!

redakce

| Zdroj: vícero zdrojů IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Body pro astronomii na IX. valném shromáždění
Ilustrační foto...
Evropská turistická mapa Marsu
Ilustrační foto...
Letošní pohled na loňský bolid
Ilustrační foto...
Jev zvaný UFO
Ilustrační foto...
O svícení 30
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691