Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 24

Za poslední týden jsem byl nejvíc zaujat novými pohledy na prstence Saturnu a Titan z Cassini, takže se za tím ještě ohlédnu. Jinak začalo období prázdnin a dovolených a tak to vezmem hezky zvolna a když bude zrovna hodně hezky, můžeme se třeba i na něco na obloze podívat.

Cassini

Ano. Všechno se opravdu vydařilo dle předpokladů. Výsledky jsou úchvatné. Nezaujatý divák musel ocenit především řadu nových snímků. Sonda se uchýlila nejprve na provizorní velmi protáhlou trajektorii kolem Saturnu, takže vykoná jenněkolik oběhů, než se začne definitivně zabydlovat na méně protáhlé elipse. Prozatím tedy vyfotila prstence z dosudnejmenší vzdálenosti a také poprvé trochu víc zblízka Titan (ze vzdálenosti 340 000 km, to je asi jako Měsíc od Země).Především tyto záběry mě tedy tak nadchly.

Ilustrační foto...

Ukázka zajímavých snímků prstenců a měsíce Titan přes blízké infračervené filtry,
další fotografie najdete na stránce NASA / Cassini

Jižní Mléčná dráha

Léto je obdobím v roce, kdy se nejčastěji můžeme kochat Mléčnou dráhou pod hladinou severní nebeské polokoule. Nebeskýrovník se rozkládá vysoko nad jihem a my můžeme obdivovat nejjasnější oblaky Mléčné dráhy viditelné v našich podmínkách.
Počítám, že nejvíce zaujme oblak ve Štítu. Najdeme jej kolem otevřené hvězdokupy M 11 a těží především z toho, že se nachází výše nad obzorem než jasnější oblak ve Střelci. Když jsou u nás podmínky výborné, pak je vpravo dolů od Laguny (M 8) vidět právě oblak nejjasnější, který lze od nás spatřit. Nachází se ale tak nízko nad obzorem, že jej ostatní, ba i ten v Labuti, hravě přebijí.

Ilustrační foto...

Jak asi vypadá Mléčná dráha fotografovaná v Alpách.. Copyright Marc Sylvestre

Mléčná dráha nejlépe vynikne na fotografii. Máte-li tu možnost udělat si pointovanou expozici, rozhodně neváhejte, bude-li vlastnoruční a poměrně zdařilá, mohla by potěšit stejně jako jiné, profesionálně udělané. V nejzazším případělze některé části Mléčné dráhy zachytit i bez pointace expozicí 30 - 60 sekund. Při použití citlivého filmu, řekněme 800 ASA dosáhnete solidních výsledků. Velmi tomu může ale pomoci extrémně tmavá obloha. To, že Mléčná dráha je vlastněGalaxie, ve které žijeme, vyniká dobře právě na snímcích Střelce až k obzoru. Oblak ve Střelci pak není jedinou částí,kterou můžeme zachytit, naopak vynikne jakási centrální výduť. Právě zde se nachází řada zajímavých obektů.

Ilustrační foto...

Přehledová mapka Mléčné dráhy z jižní oblohy. Cartes du Ciel

Na mapce jsou nejjasnější objekty z Messierova katalogu. Na některé bych upozornil a rozdělím je podle typu.
Otevřené hvězdokupy: M 11 ve Štítu - poblíž najdeme tmavé a světlé části Mléčné dráhy, které mohu jen doporučit. M 26 je slabší otevřenka poblíž M 11, dala by se v malém přístroji zaměnit s mlhovinou. M 23 najdeme ve Střelci, na tu bych doporučil malé zvětšení např. triedru. M 24 je oválné mračno ve Střelci, snadno viditelné okem, nádherné binarem25 x 100. Ještě více doleva je M 25, která je snadno viditelná triedrem. Na půli cesty od M 24 k M 17 je ještě M 18, což je dle mého nenápadná hvězdokupa. Půjdeme-li níže, narazíme na další nenápadnou M 21 poblíž Trifidu.
Střelec je však typický řadou kulových hvězdokup. Ani o ty jasné a velké tu není nouze. Patří sem hlavně M 22, kteráse dá najít 2,5 stupně doleva a nahoru od lambdy Sgr. Patří mezi ty vůbec nejjasnější kulovky. Velkým dalekohledem při velkém zvětšení vyniká množstvím hvězd a spíše nepravidelným tvarem. Od té samé hvězdy (lambda Sgr) můžeme jít také 1 stupeň doprava nahoru a narazíme na menší a slabší M 28. Mimo souhvězdí Střelce nesmíme opomenout také M 4. Ta se hledá opravdu velice snadno poblíž jasného Antara v souhvězdí Štíra. Dost jí kazí renomé nízká poloha nad obzorem a tudíž sehůře pozoruje v naší přesvětlené obloze. V binaru 25x100 už lze rozlišit ve středu řetízek hvězd.
A co mlhoviny? Temné i svítící patří mezi to nejhezčí z celé naší oblohy. Odshora je to známá Orlí mlhovina M 16,která proslavila i Hubbleův dalekohled, jenž ji zobrazil jak nejnadanější malíř. Pod ní je pak možno pozorovat M 17. Její jméno Omega je trochu pochybné, i když tvar tohoto řeckého písmene se na ní vysledovat dá, zvláště s mlhovinovým filtrem. Mlhovina Laguna, M 8, je kapitolou snad sama pro sebe. Velmi jasná, okem snadno patrná i díky hvězdám v ní svítícím. Detailů v ní najdeme dost všemi druhy dalekohledů. Nad Lagunou je ale také krásný Trifid (M 20). Velmi hezká většími přístroji. Rozčlenění pomocí tmavé mlhoviny na popředí té svítící je dobře patrné a dokáže uchvátit nejednoho pozorovatele.

Některé objekty jsem záměrně vynechal, ale doporučuji je těm, kdo mají velmi tmavou oblohu směrem k jihu, nebo žijíněkde na horách. Měl jsem možnost se těmito objekty pohodlně kochat na jihočeské Kleti a téměř podobně i nedávno na jihuJablonce, neboť noc to byla opravdu vyvedená. I proto bych rád doporučil zajímavé hvězdokupy této oblasti. Otevřenéhvězdokupy tu zastupují M 6 a M 7 poblíž sebe. Moc zkušeností s nimi nemám, ale M 7 vypadá v malém zvětšení hezky. Šestkaje nazývána motýl, ale nemohu si vybavit z tmavé oblohy, jak jsem ji vlastně viděl. Kulových hvězdokup je zde také hodně.Poblíž Štíra, obě však v souhvězdí Hadonoše, jsou M 62 a M 19. Ve Střelci pak M 69, M 70 a M 54. Jedna z těchto hvězdokupse proslavila v roce 1995, jestlipak si vzpomenete, která to byla? Napovím, že ji ve stejnou noc mimo jiné pozorovali Alan Hale a Thomas Bopp. Ááá - takže to je M 70. No oni měli to štěstí, že si poblíž všimli mlhavé kometky (C/1995 O1).

Dvě jasnější kometky

Opět můžeme více zaměřit svou pozornost na kometky C/2001 Q4 (NEAT) a C/2003 K4 (LINEAR). Q4-ka se i nadále nachází poblíž zadních kol Velkého vozu. K4-ka pomalu míří níže k obzoru. Nyní je v horní části Pastýře na pomezí Herkula. Postupně ji najdeme na prodloužené spojnici oje Velkého vozu.
Jas komety Q4 se snižuje úměrně tomu jak se vzdaluje od Země i od Slunce. Má něco přes 7 mag, blíže je nutné, abychomsi to nyní ověřili sami. K4 je stále velmi zajímavá. S tím, jak se nyní nejvíce přiblížila k Zemi vzrostla velikost její komy až k 15´, což se nedalo ani triedrem přehlédnout. Současně je ale znát, že tato vnější koma je relativně slabá a ta jasnější středová část měla do 10´. I tato kometa již pravděpodobně dosáhla 7 mag. O moc více to již asi nebude, ale stojíza podívání. Na snímcích pomocí CCD by měla ukázat také nějaký ohon.
Kometa C/2004 H6 (SWAN) má podle odhadů kolegů z jižní polokoule něco nad 8 mag a u nás bychom ji tedy snad mohli spatřit někdy po polovině července.

Ilustrační foto...

Mapka platí v pátek 9. 7. 2004. Poloha komety K4 se již více mění.

Zvětšení a zjasnění této kometky dokazují i amatérské fotky Luďka Jahodáře z Hradce Králové (EOS 300D).

Planety tento týden

Jupiter patří ještě stále mezi ty nejzřetelnější večerní planety.
Merkur a Mars se nachází blízko sebe, ale jsou prakticky nepozorovatelné kvůli záři nedalekého Slunce.
Saturn je nyní vidět v korónografusondy SOHO. Měl by projít i přístrojem LASCO C2.
Venuše je nádhernou jitřenkou, na její pozorování je ale třeba vydržet až do svítání. Připomínám, že hned vedle ní je Aldebaran, nejjasnější hvězda z Býka.Jinou možností je vyhledat ji na obloze ve dne. S pomocí dalekohledu by to nemusel být neřešitelný problém. Chce to prostějen velmi modrou oblohu.
Uran a Neptun jsou stále lépe viditelné po půlnoci.

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rádio IAN: Profesor Plavec vzpomíná I.
Ilustrační foto...
Mapa Saturnových prstenců
Ilustrační foto...
Astronomický kurz na hvězdárně v Ostravě
Ilustrační foto...
Co budou poslouchat na ISS?
Ilustrační foto...
Jaký bude život na stárnoucí Zemi?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691