Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výtah do výšky sto tisíc kilometrů

Přestože zní podobná idea dost šíleně, nemusela by být vůbec neuskutečnitelná. Je o tom alespoň přesvědčen její autor Bradley C. Edwards, který doufá v realizaci projektu do roku 2019. Cenu projektu odhaduje na deset miliard dolarů, což je srovnatelné například s vývojem současné generace raketoplánů.

„Nepotřebujeme vyvíjet žádné nové technologie, nemusíme provádět žádné nové fyzikální výzkumy, vše podstatné máme k dispozici už nyní,“ tvrdí Edwards, který je zároveň šéfem projektu kosmického výtahu v rámci Institute for Scientific Research ve městě Fairmont v Západní Virginii. Na výzkumu se rovněž podílí NASA, která na první studie uvolnila celkem půl milionu dolarů. Další dva a půl milionu dolarů vyčlenil americký Kongres.

Základem výtahu má být lano, složené z uhlíkových vláken, která se vyznačují extrémně vysokou pevností v tahu. Přestože lano připomíná spíše fólii o šířce přibližně jednoho metru a tloušťce srovnatelnou s papírem, má být schopné dopravit do výšky více než sto tisíc kilometrů (62 000 mil) třináctitunový náklad. Základy výtahu mají být umístěny v rovníkové oblasti na jihoamerickém pobřeží Pacifiku, kde panuje příznivé počasí a není příliš rozšířená letecká doprava. Na opačném konci výtahu bude umístěno těžké závaží, které udrží díky zemské rotaci lano dostatečně napnuté. Dopravu nákladu bude zajišťovat výtah, připomínající vysokozdvižnou plošinu používanou například na stavbách.

Ilustrační foto...

Myšlenka kosmického výtahu přitom není zdaleka nová. Její základy nastínil už před stoletím ruský vizionář Konstantin Ciolkovský. Později se stala vděčným námětem vědeckofantastické literatury, příkladem může být novela Artura C. Clarka „The Fountains of Paradise“ z roku 1979. Edwardova představa je mnohem odvážnější, slavný spisovatel totiž ve svém románu použil výtah pouze zhruba třetinové výšky. Podle Edwardse je ale optimismus na místě, protože do dvou let by měl skončit vývoj některých komponent a v zápětí by se mohla rozjet stavba výtahu.

Edwardsovy plány zní na první pohled neuvěřitelně. Jejich realizace by ale znamenala nikoliv malou, ale obrovskou revoluci v kosmonautice, protože by s největší pravděpodobností vedla k dramatickému zlevnění vynášení osob a materiálu na oběžnou dráhu. Některé současné způsoby dopravy na orbitu by se tak ocitly na smetišti dějin – například jeden kilogram užitečné zátěže na palubě nyní odpočívajících raketoplánů byl ohodnocen na dvacet tisíc dolarů, tedy více než půl milionu korun.

Instruktážní video projektu najdete na adrese http://wid.ap.org/video/video/elevator.rm

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: SiliconValley.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 21 – Saturnovy prstence
Ilustrační foto...
Astronomická mapa České republiky
Ilustrační foto...
Odešel Doc. Dr. Vladimír Znojil, CSc.
Ilustrační foto...
Nepředvídatelné Slunce
Ilustrační foto...
Hvězdárna barona Krause má planetku
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691