Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Merkur a prkýnka aneb totální amatérismus v astrofotografii (2)

Možná si ještě vzpomínáte na stejnojmenný článek Lukáše Krále, který kdysi vyšel v Bílém trpaslíku. Jedná se o jeho vlastnoručně vyrobený paralaktický stolek, který mu dobře posloužil v době příletu komet Hyakuteke a Hale-Bopp. Jeho příběh však tímto nekončí. Nyní je u mě doma a za jasných nocí můžu směle fotografovat krásy noční oblohy.

V roce 2002 jsem začal fotografovat dvouokou zrcadlovkou Ľubitel 2 na fotografickém stativu. Byl jsem opravdu rád, když se mi do ruky dostal první vyvolaný film a já na snímcích opravdu poznal jednotlivá souhvězdí. Přestože světelnost fotoaparátu byla malá a vinětace příšerná, byl jsem na své první fotky hrdý. Toto nadšení mi vydrželo 2 roky, až do doby zakoupení Zenitu-E.

Zároveň mě napadlo vyrobit nějakou paralaktickou montáž jednoduché konstrukce. Ovšem jak jsem o tom víc a víc přemýšlel, začínalo mi docházet, že nemám dost prostředků a zkušeností, abych mohl dosáhnout úspěchu. V té době se mi ozval Martin Gembec s odkazem právě na článek Lukáše Krále o jeho vlastnoručně vyrobeném paralaktickém stolku. Hned mě napadlo, jestli náhodou neleží nevyužívaný někde u něj ve sklepě. To mi potvrdila Lukášova odpověď na můj e-mail. Netrvalo dlouho a v dubnu 2004 už jsem si paralaktický stolek vezl z Ostravy domů...

Základní nosnou konstrukci tvoří pravoúhlý trojúhelník. Polární osou je pant, používaný u skříňových dveří. Ten otáčí ramenem s fotoaparátem. Rameno je pak tlačeno šroubkem, kterým se otáčí jednou za minutu. Lukáš ještě montáž vybavil motorkem, ovšem já raději otáčím ručně šroubkem, než koriguji chod motorku.

Ilustrační foto...

Samozřejmě první příležitost k otestování se naskytla na začátku května při příletu komety C/2001 Q4 (NEAT). A tak jsem dal Zenit-E na paralaktický stolek a fotil a fotil… Byl jsem moc rád, když jsem viděl, že montáž opravdu funguje, jak Lukáš psal. Hvězdy jsou při základním objektivu 2/58 stále ostré (neprotáhle v čárky) do expozice 5-6 minut. Potěšilo mě, že kometu jsem dostal na fotky i s ohonem! Troufám si říci, že od Ľubitele 2 na stativu to byl k Zenitu-E na paralaktickém stolku opravdu velký skok! A rozdíl jde poznat i na fotkách.

Ilustrační foto...

Další film jsem věnoval především experimentování s fotografováním Mléčné dráhy. Opět mě výsledky mile překvapily. Na fotce souhvězdí Střelce jsem dokonce zachytil jeden meteor (nejspíše Bootid).

Ilustrační foto...

První dva filmy mi daly velkou chuť do fotografování. V následujících měsících hodlám hodně experimentovat, především s expozicemi. Dosažené výsledky jsou pro mě důkazem, že i s amatérským vybavením se dají pořizovat poměrně hezké snímky. A pro každého jsou ty jeho snímky o to hezčí, že je pořídil on sám.

Lukášovi Královi tedy veřejně ještě jednou moc děkuji, že mi svůj vlastnoručně vyrobený paralaktický stolek svěřil. Opravdu tě obdivuji, že ses do toho sám pustil… Věřím, že u mě najde montáž využití!

Lukáš Turek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 52
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 25
Ilustrační foto...
Svět planetek na Kleti
Ilustrační foto...
Konec jedné měsíční sondy II
Ilustrační foto...
Kometa C/2006 VZ13 LINEAR zjasňuje
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691