Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 23

Začíná nám období letních prázdnin a dovolených. Ne každý je asi pocítí, ale přejme si alespoň, aby se na obloze dělo hodně zajímavých věcí. Některé vám můžu již dopředu slíbit, ale pojďme popořadě. Takže co nám začátek července přichystal?

Cassini

Po dlouholetém čekání od startu v roce 1997, sonda Cassini s pouzdrem Huygens doputovala k Saturnu. Nyní nás čeká zřejmě klíčový okamžik celé mise, neboť 1. července bude nutné na 96 minut zapálit motor, aby mohla být zbržděna a tím navedena na oběžnou dráhu kolem planety. Ve vesmíru nemáme nikdy nic jisté, ale dá se s velkou pravděpodobností předpokládat, že vše dopadne úspěšně a my budeme moci očekávat novou etapu výzkumu Saturnu a jeho měsíců. Ta by mohla býtv lednu 2005 vhodně doplněna, pokud zvládne své přistání na Titanu pouzdro Huygens. Tak hodně štěstí.

Ilustrační foto...

Měsíc Titan na snímku v dosud netušených detailech.
Vzdálenost 10,4 mil. km, blízký infračervený filtr 938 nm, Cassini

Supernova 1054

Jednou bych chtěl být tak geniální a pečlivý pozorovatel, jako starověcí Číňané. Možná když nic jiného, o jejich pozorování stojí lidé i dnes. Zkrátka jednou se tak stalo, a my si 4. července připomínáme, že v souhvězdí Býka byla vidětnová hvězda. Ne jen tak ledajaká. Byla to supernova. Charles Messier však v těchto místech v 18. století viděl už jen mlhovinu a dal jí číslo 1 ve svém katalogu. M 1 - Krabí mlhovina je opravdu zbytkem po výbuchu supernovy. Jak dokládají teorie, opravdu ne náhodou je v jejím centru neutronová hvězda (známý pulsar) a tak je možná největší náhodou, že přesně víme, kdy k explozi došlo. Nebo vlastně ne.. to bychom museli znát přesnou vzdálenost Krabí mlhoviny od nás. Před 950 letybyla tedy supernova spatřena. Kdy asi explodovala? Asi někdy před 7000 lety. Na Zemi vznikaly první organizovanější společnosti lidí a podle mně jim to bylo srdečně jedno. Zažijeme my něco podobného jako Číňané roku 1054?

Ilustrační foto...

Známý snímek Krabí mlhoviny z dalekohledu Kueyen (VLT)

Supernova měla v maximálním jasu asi -6 mag a po dobu 23 dní byla viditelná ve dne pouhým okem. Některé údaje hovoří ojasu až -12 mag (jako Měsíc v úplňku). Tuto supernovu nejspíš pozorovali a zaznamenali také indiáni z kmene Anasazi v severní Americe. Pouhým okem byla pozorovatelná skoro dva roky. Dobu exploze až na určitou odchylku potvrdily i výsledky měření rychlosti rozpínání Krabí mlhoviny.
Informace v angličtině zde.

Planety tento týden

Vše na obloze ovládne Měsíc, ale ten samozřejmě mezi planety řadit nebudu. Úvodem jenom poznamenám, že úplněk připadána 2. 7. ve 13:09 a protože zároveň nedlouho předtím bude Měsíc v přízemí, bude se jednat o poměrně velký úplněk.
Jupiter září večer jako nejjasnější "hvězdička" nízko nad západním obzorem. Kousek vpravo o něco níže je hvězda Regulus (nejjasnější ve Lvu). 1. prázdninový den bude večer před diskem planety vidět Ió i jeho stín. Jupiterje však již natolik nízko, že případné pozorování zajímavých úkazů pokazí chvějící se obraz.
Merkur se dostává do východní elongace, která je však velmi nepříznivá a ten kdo Merkur v červencispatří bude patřit mezi šťastlivce. Hledat je třeba asi tak kolem 21:45 - 22:00 při severozápadním obzoru. Čím dříve během týdne, tím asilépe. Den po dni jeho jas klesá. Druhou možností je zkusit jej vyhledat ve dne.
Venuše je také pohodlně viditelná ve dne, problém nastává jen pro ty, kdo neví, kde ji hledat. Dokudse nezadíváme ve dne přímo na ni, nemáme valnou šanci. Velmi v tom může pomoci dalekohled na kvalitní montáži s dělenými kruhy, kde si můžeme přesnou polohu Venuše nastavit. Zajímavější by mohl být pohled ráno. Jitřenka totiž budepo celý týden nedaleko Aldebaranu, což je nejjasnější hvězda v Býkovi. Vzdálena bude asi 1 stupeň.
Uran a Neptun se již vynořují z objetí sluneční záře nízko nad jihovýchodem, to pokud setrváte podoblohou do pozdních hodin (od jedné ráno).
Mars je prakticky nepozorovatelný. Je sice na obloze od Slunce dál než Merkur, ale jeho kotouček 2. hvězdné velikosti se utopí v soumrakovém nebi.
Saturn je na tom sice s viditelností nejhůře ze všech planet, ale protože je nyní velmi blízko Slunci,můžeme jej pozorovat alespoň v korónografu družice SOHO.Jako objekt 1. hvězdné velikosti nebude příliš nápadný.

Komety

Nebude mít valný smysl pozorovat nyní komety. Snad jen na počátku týdne nad ránem a koncem týdne brzy večer nebude tolik rušit Měsíc svým svitem. Některé zajímavosti o kometách raději připomenu, abychom na ně nezapoměli, až se situace zlepší.
Nejzajímavější kometou pro amatérského pozorovatele bude nyní C/2003 K4 (LINEAR). Na obloze je nyní umístěna velmi výhodně poblíž nadhlavníku. Pozorovateli bez zenitového hranolu před okulárem to může spíše činit problémy.Kometa však nadále zjasňovala a zvětšovala svoji komu, čímž si vysloužila pozornost i obdiv řady pozorovatelů. Má osobní zkušenost z posledních dnů ukazuje na kometu velkou alespoň 10´ dobře viditelnou triedrem různé velikosti. Mohla by mít nyní asi 7,5 mag a doufejme, že jí nynější trend zjasňování ještě vydrží.
Další relativně jasnou kometou je C/2001 Q4 (NEAT). Tato kometa je poblíž zadních kol Velkého vozua i nadále slábne. Potřeboval bych ji pozorovat mimo přesvětlenou oblohu, abych si o ní udělal lepší obrázek. Pohledtriedrem nad severní obzor na obloze trochu ozářené městem mě nenadchl. Kometa mi přišla podobně jasná jako K4-ka. Vždysi ale rád zavzpomínám na ty hektické květnové dny, ve kterých nás tak pobavila. Případný ohon jsem u ní samozřejměneviděl, ale měl by být patrný na fotografiích.
Možná trochu brzy na nějaké upozornění. Nicméně nad ránem se na jihovýchodě pomalu vynořuje další kometa C/2004 H6 (SWAN). Zatím je na nějaké pozorování asi ještě čas, ale mohla by mít i koncem července kolem8 mag a to již bude mnohem výše nad obzorem.
Zajímavě se chovají ještě komety C/2002 T7 (LINEAR) - hlášeno zjasnění z 7,8 na 7,1 mag (tak uvidíme, co nám jižní pozorovatelé oznámí dál) a také kometa 29P/Schwassmann-Wachmann 1, známá svými náhlými zjasněními, nejspíš jedno právě prodělává (ale vypadá tak na 11,5 - 12,0 mag).

Odsluní

5. července bude Země nejdále od Slunce. Docela bych se vsadil, že někteří lidé by tomu nevěřili, vždyť je teplo. Ale já doufám, že náš národ je vzdělaný natolik, že ví, co je určujícím faktorem pro teplotu na Zemi. Jedna z věcí, nakterou má vzdálenost od Slunce vliv, je například tužší zima na jižní polokouli a tedy mírnější na té severní. Takže pokudbychom pátrali po místě, kde byla naměřena nejnižší teplota vůbec, kde to bude? Samozřejmě, že v Antarktidě (stanice Vostok, -89,2 °C).

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomické částky III
Ilustrační foto...
Endeavour opravován nebude
Ilustrační foto...
Kepler bude hledat planety u cizích hvězd
Ilustrační foto...
Tučňák stále mezi hvězdami -- KStars
Ilustrační foto...
Areografie Marsu 4
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691