Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Týden s vesmírem 22

Motely jsou zaplněny na míle daleko, všude kolem spousta karavanů.. Nejsme však na starém známém Cape Canaveral, nýbrž v Mohavské poušti. 21. června se má uskutečnit první let člověka do výšky nad 100 km ze soukromých prostředků. Je to první krůček k levnější kosmické turistice a událost týdne číslo jedna.

Pozorujte Slunce, jsou na něm skvrny

Tento týden je Slunce opět po delší době pokryto parádními skvrnami. Více v odkazu IAN na horní lištěSlunce on-line.

SpaceShipOne

Ilustrační foto...Na obrázku vidíte konstruktéra Burta Rutana. Jím navržené letadlo Voyagerobletělo v roce 1986 bez tankování celý svět. Toto pozoruhodné letadlo bylo vyrobeno z "kosmických materiálů" a vážilo pouze 426 kg, zatímco palivo, které vezlo mělo hmotnost 4 400 kg! Rekordní let uskutečnili piloti Dick Rutan a Jeana Yeager 14. - 23. prosince 1986.
Bavíme se o něm v současnosti, protože na pondělí 21. 6. je plánován první pokus soukromé společnosti vyslat člověka do kosmického prostoru, za nějž je považována výška více než 100 km nad Zemí. Pomoci k tomu má právě SpaceShipOne, jejíž konstruktérem je opět Burt.

Ilustrační foto...

Scaled Composites SpaceShipOne pod letadlem White Knight

Funguje na principu letadla, které vynese středovou část do velké výšky, kde se odpoutá a pomocí raketového motoru vyletí do výšky nad 100 km. Taková je tedy představa. Má-li být splněna tzv. X-prize, musel by se uskutečnit takový let s třemi členy posádky a to s opakováním do 14-ti dnů. I tak je tento pokus průlomem v historii dobývaní kosmu, především pro svou nízkou cenu za jeden let.

Na toto téma jste mohli číst také:
První komerční civilní kosmodrom
Do vesmíru s amatéry?
Impulz pro kosmickou turistiku (100+1 ZZ)

Dvě komety

Přestože noci nejsou příliš tmavé, dá se i malým dalekohledem najít na nebi dvě komety. Nečekejte toho od nich moc. Jsouto spíše takové malé mlhavé flíčky, ale kdo má komety rád, určitě je nevynechá. Kometa C/2001 Q4 (NEAT) už je starouznámou. Nachází se nedaleko zadních kol Velkého vozu a pomalu slábne (7 mag). Naopak kometa C/2003 K4 (LINEAR) je překvapivě jasná. Před polovinou června bylo zřetelné, že má dva ohony a také efemerida musela být upravena. Kdyby nám vydržela, mohla by koncem srpna, než z naší oblohy zmizí, atakovat 6. hvěznou velikost. Kometu najdete poblíž hlavy Draka(v souhvězdí Herkula). Jinak řečeno, kolem půlnoci je prakticky v zenitu. Má asi 8 mag.

Ilustrační foto...

Kometu K4 nalezneme nedaleko zenitu, Q4 je u Velkého vozu. Situace o půlnoci.

Jupiter

Období dobré viditelnosti Jupitera skončilo. Nyní jej najdeme za soumraku ve výšce do 25° a brzy také zapadá. Na tentotýden spadají některé úkazy, které by za dobrých podmínek mohly potěšit. Na páteční večer je tu přichystán solidní přechodVelké rudé skvrny přes střed disku. Ve čtvrtek večer, ještě za denního světla začne přechod Ió, který po západu Slunce doplní stín Ió na oblacích Jupitera. V pátek večer končí v tu správnou dobu zákryt Ganyméda a přesně o den pozdějizačne přecházet Európa. V neděli večer zakryje Jupiter Kallistó. Další pondělí pak přinese výstup Európy z jupiterova stínu a mohl by tak být viditelný.

Ilustrační foto...

Planety a Měsíc

Seskupení z minulého týdne spolehlivě zakrylo počasí. Třeba stihneme alespoň závěr v pondělí. Jupiter a Měsíc budou blízko sebe ve středu 23. 6. Stačí se podívat asi hodinu po západu Slunce nad západní obzor.
Venuše již září jako jitřenka (to jsem si ale ve 4:30 ráno opravdu zatím neověřoval). Lépe je vidět ve dne, na což ale potřebujeme vědět, kde ji hledat. Nicméně vřele doporučuji!
V korónografu SOHO je po Venuši nyní vidět Merkur.

Červnové Bootidy

Nikdy jsem tento meteorický roj nepozoroval. Je kolem něj letos ale vedena jistá diskuze na základě výpočtů známých znalcůmeteorických proudů, že by 23. 6. mohl poskytnout více meteorů, než je obvyklé. Něco podobného se stalo naposledy v roce 1998. Kometa 7P/Pons-Winnecke, která je zdrojem meteorického proudu, má poměrně krátkou oběžnou dobu, ale jí uvolněné částice neprotínají dráhu Země. Teprve po mnoha letech k tomu dochází a my máme šanci spatřit spršky meteorů.Částice uvolněné při průchodech kolem Slunce v 19. století stojí za letošní předpovědí. Připomínám, že obvyklé maximum tohoto roje nastává 27./28. 6. a také to, že letošní předpověď na 23. 6. vychází pro nás na denní hodinu (13:00 SELČ). V noci ze soboty na neděli je však také velmi vhodné být na stráži, o překvapení nemusí být podle IMO nouze. Meteory jsou velmi pomalé a mohlo by jich padat i několik desítek za hodinu.Radiant je vysoko nad obzorem po celou noc, pokud bude k dispozici nějaký radar na poslech, najdete nejspíš odkaz naSpaceweather.com.

21. 6. ve 2:57 začíná astronomické léto. Doufám, že brzy to skutečné začne i tady v Jablonci. Zlí jazykové tvrdí, že tomu tak bude zase až koncem července. No jo...

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
New Horizons u Jupiteru I
Ilustrační foto...
Podívejte se na Saturn!
Ilustrační foto...
Face off
Ilustrační foto...
Čtrnáct let Hubblova kosmického dalekohledu
Ilustrační foto...
Měsíc stínů I - přechod Merkuru sedmého kvě
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691