Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nezávislá komise radí privatizovat NASA

Co to znamená, když levicový politik K. kritizuje pravicového soupeře B. za velkolepé plány, na jejichž realizaci nemá peníze? Že se nenacházíme v Česku, kde se politická rétorika odehrává v přesně opačném gardu. Soupeři jsou v tomto případě kandidáti podzimních prezidentských voleb v USA demokrat John Kerry a republikán George Bush, přičemž prvně jmenovaný se před pár dny pustil do svého protivníka kvůli ambicióznímu plánu na vyslání člověka k Měsíci a Marsu. Jeho kritika ale není v těchto dnech zdaleka ojedinělá.

Středa 16. června tohoto roku se v budoucnu možná výrazně zapíše do historie americké NASA. Když George Bush v polovině ledna nastínil cesty, kterými by se v budoucnu měl ubírat výzkum vesmíru, ustavil zároveň komisi deseti nezávislých odborníků, kteří měli zhodnotit způsoby, jak vytyčených cílů dosáhnout. Po pěti měsících práce a pěti velkých setkání jejích členů s osobnostmi kosmického výzkumu a médii vydala komise 60-ti stránkovou zprávu, která doporučuje radikální řez napříč celou strukturou současné kosmické agentury.

Aplikovaný výzkum do soukromých rukou

Současná NASA by se podle komise měla pokusit o přeměnu všech deseti výzkumných center na soukromé společnosti, které by fungovaly na základě kontraktů financovaných částečně státem. Hlavním cílem doporučované přeměny je zvýšení efektivnosti současného výzkumu, který podle komise stále funguje na základech z doby letů Apolla. Například Langley Research Center by tak se svými dvěma tisícovkami zaměstnanců přešlo jako celek do soukromého sektoru. To s sebou přirozeně nese značný odpor zejména ze strany zaměstnanců a některých členů Kongresu, kteří ve změnách vidí značné sociální riziko a částečnou ztrátu kontroly nad směřováním výzkumu.

Ilustrační foto...

Další doporučení lze shrnou do několika hlavních bodů:

  • Ustanovení stálé komise, která by byla součástí administrativy Bílého domu a dohlížela na směřování kosmického výzkumu.
  • Umožnit soukromému sektoru nahradit NASA při zajišťování dopravy materiálu a lidských posádek na oběžnou dráhu.
  • Založit v rámci kosmické agentury nezávislý úřad , který by dohlížel nad finančními toky.
  • Přetvořit NASA v organizaci, která se bude zabývat zejména vysoce riskantním a přínosným výzkumem a která bude připravena tolerovat selhání, pokud budou nezbytné pro celkový úspěch.

Ilustrační foto...

Kritické vyznění zprávy se dalo čekat. Nikoliv proto, že asi nejznámějším členem komise je Carly S. Fiorina, architektka fůze počítačových firem Hewlett-Packard a Compaq a v současnosti nejrespektovanější manažerka světa. Tím hlavním důvodem jsou více než dvě desítky podobných studií, které v uplynulých letech často financovala samotná NASA a které došly k podobným závěrům. Bohužel téměř nic z jejich doporučení nedokázala kosmická agentura uskutečnit a jenom tím oddálila řešení celého problému.

A co na to Kerry?

Ve stejný den exkluzivně uveřejnil portál Space.com hodnocení Bushových plánů s americkou kosmonautikou od jeho soupeře Johna Kerryho. Demokratický kandidát představuje poslední dobou pro své poradce malou noční můru. Přestože se Bushovi v současnosti nedaří nic, na co sáhne, stále se drží ve volebních odhadech v těsném závěsu za Kerrym. Ten nyní vede zejména proto, že Bush je pro mnoho Američanů tak špatný, nikoliv proto, že by on sám byl tak dobrý. Už dlouho se tak snaží najít nosná témata, kterými by se od svého protivníka konečně odpoutal. Jeho kritika je podle očekávání silně politicky zabarvená, přesto zde najdeme několik zajímavých postřehů.

Kerry nabídl budoucnost kosmického výzkumu zcela odlišnou od Bushových plánů a zároveň typickou pro levicového politika. Kritizuje současnou administrativu za přerušení vývoje levných dopravních prostředků na oběžnou dráhu, který probíhal v devadesátých letech a ke kterému se nyní NASA vrací zejména vinou havárie Columbie. Největším kontrastem je jeho podpora výzkumu, který by měl přímý dopad na zlepšení života na Zemi. Zatímco pro Bushe jsou typické vize postupného osidlování kosmického prostoru, Kerry volá po využití beztížného stavu v medicíně a farmacii.

Ilustrační foto...

Přestože nyní posloužila kosmonautika jako munice při volebním klání, nelze se ubránit vcelku pozitivnímu dojmu z Kerryho plánů. Těžko říci, nakolik se podaří NASA přetransformovat podle doporučení komise a kolik ze svých plánů splní John Kerry po svém případném zvolení americkým prezidentem. Nicméně právě větší angažovanost soukromého sektoru v „rutinní“ kosmonautice a podpora technologií, které pomohou vyřešit některé aktuální problémy lidstva na naší planetě jsou tím směrem, který by mohl zvýšit uvadající prestiž celého odvětví a přiblížit jej každodennímu životu.

Tomáš Apeltauer

| Zdroj: Financial Times, USA Today IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Denní povětroň nad moravským polem
Ilustrační foto...
Venuše prošla kolem Plejád (updated)
Ilustrační foto...
Mir versus ISS
Ilustrační foto...
Kruhy v obilí aneb jak to vidí Circlemakeři
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 18
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691